Založ si blog

Prečo nedôverujem len vzdelaniu?

“Drahí učitelia, prežil som koncentračný tábor. Moje oči videli veci, ktoré by nikto nikdy nemal vidieť. Videl som, ako vzdelaní inžinieri stavali plynové komory. Videl som, ako kvalifikovaní lekári otrávili deti, ako vyškolené zdravotné sestry zabíjali deti, ako absolventi vysokých škôl strieľajú a upaľujú deti a ženy. Preto nedôverujem vzdelaniu. Žiadam vás, pomôžte svojim žiakom stať sa ľuďmi. Vaše úsilie by nikdy nemalo viesť k vytvoreniu vedcov – monštier, vzdelaných psychopatov. Čítanie, písanie a matematika sú dôležité len vtedy, keď naším deťom pomáhajú stať sa ľudskejšími.”

Tento list bol súčasťou prejavu rečníka Dr. Konstantina Rybačuka. Riaditeľ jednej školy ho poslal svojím učiteľom. Vypočula som si ho na konferencii “Tvorivá spoločnosť. Spoločne môžeme” a jeho obsah mnou doslova otriasol. Akoby som objavila  ďalšia časť skladačky. Vzdelanie je stavebný kameň každej normálnej spoločnosti. Vďaka nemu si rozširujeme obzory a máme možnosť bližšie spoznať tento svet. Preto mi ani len nenapadne polemizovať o jeho význame. Ak však zabudneme na ľudskosť a morálku, môže mať pre celú spoločnosť katastrofálne dôsledky. 

Kto vedie deti k morálke a ľudskosti?

Zamyslela som sa. A pochopila som, že deti prakticky nie sú vedené k osvojeniu ľudskosti, k riešeniu konfliktov, k vzájomnej pomoci. Nejaké snahy sú na hodinách etiky, náboženstva, ale stačí to?

V našich školách sa u detí podporuje súťaživosť, konkurencia, no deťom sa nedáva dostatok príležitostí na rozvoj schopnosti  spolupracovať.  Pritom deti majú prirodzenú potrebu si pomáhať. Existujú alternatívne školy, ktoré sa snažia vzdelávať deti inak, no často bojujú s nezmyselnými byrokratickými opatreniami, nedostatkom financií či inými problémami.

Deti sú však naša budúcnosť. O 15-20 rokov sa dostanú do funkcií, kedy budú môcť rozhodovať o zásadných veciach. Ak sa vôbec dožijú tejto doby. Svet je už teraz na pokraji klimatických, ekonomických a vojenských katastrof.

V spotrebiteľskej spoločnosti sa deti odmala učia zákonom prírody, ktoré hovoria, že vyhráva ten silnejší alebo chytrejší. Menia sa na vlkov, chcú vyhrať za každú cenu. Zabudli sme na to najdôležitejšie. Na ľudskosť. Bez ohľadu na profesiu. Máme to prirodzene v sebe. Môžeme to obnoviť. 

Pre mňa je Tvorivá spoločnosť projektom, ktorý naozaj ukazuje východisko z tejto absurdnej situácie. Jeho cieľom je obnoviť morálku a ľudskosť vo všetkých sférach života. Podarí sa nám to len globálne, pretože nie je čas hrať sa na vlastnom piesočku. Tento projekt iniciujú obyčajní ľudia, ktorí sa zjednocujú v jednotnej myšlienke.

Zmeniť spoločnosť, v ktorej žijeme, k lepšiemu. Aby deti v školách na celom svete mohli mať kvalitné bezplatné vzdelanie. Aby sa učili veci, ktoré skutočne potrebujú k životu. Dva ročníky na vysokej som sa učila derivovať. Načo mi to bolo? Kedysi som si myslela, že nikto z nás nie je schopný zmeniť budúcnosť. Teraz som presvedčená o opaku. Budúcnosť môže zmeniť každý z nás. Ale urobiť to môžeme len spolu.

Michaela G. 

Používali nacisti antikultové praktiky?

02.07.2024

Alebo je to antikult, kto používa nacistické praktiky? Ako antikult ovplyvňuje život každého z nás a prečo by o antikulte mal v tejto dobe vedieť úplne každý, sa dozvieš v tomto článku. Určite zostaň až do konca. Príklad nečestného obchodníka Každý chce byť chránený proti nečestným obchodníkom. Predstavme si, že vznikne spoločnosť, ktorá bude na takýchto [...]

A zrazu sa celý svet prebudil a hovorí: „Páni, toto je nevyčerpateľný zdroj! “

15.06.2024

Počuli ste už o GAV – generátoroch vody zo vzduchu? Prevratná technológia, ktorá je schopná vyriešiť problémy s nedostatkom pitnej vody, odstrániť na Zemi hlad a smäd, a hlavne vyriešiť klimatické problémy, ktoré sa už prejavujú všade. O technológii GAV je natočený populárno-vedecký film Voda zo vzduchu: Cesta k záchrane ľudstva, v ktorom je predložený jasný [...]

Čo som sa naučila od Rómky

04.06.2024

Na autobusovej stanici čakala na autobus Rómka. Žena 50+ s rozčapenými nohami, v šatách odhaľujúcich ovisnuté prsia. Pohľad mi zbehol práve tam, do výstrihu. Zastavila som to – stopla som moje odsúdenie. Nič zlé nerobila, rozprávala sa s ľuďmi okolo… Boli to sekundy, pokiaľ som prešla okolo. No stačili mi na to, aby som uvidela obrázok, zanalyzovala a… Nedošlo k [...]

OSN Gershkovich novinár Rusko USA špionáž súd

Gershkovicha v Rusku odsúdili na 16 rokov väzenia

19.07.2024 14:26, aktualizované: 14:39

Umiestnený má byť v kolónii s maximálnym stupňom stráženia.

Dúhový Pride

V Bratislave sa v sobotu bude konať Dúhový Pride. Polícia upozorňuje na obmedzenia v centre mesta

19.07.2024 14:25

Polícia tiež vodičom odporúča, aby sa od popoludnia až do večerných hodín vyhli uliciam v okolí Námestia Slobody a využili na presun alternatívne trasy.

nehoda, nitra

Zábery, z ktorých mrazí. Od tragédie delili matku s dieťaťom len sekundy

19.07.2024 12:58

Vodička s dieťaťom stihli odísť z auta, do ktorého narazilo nákladné vozidlo.

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Prvé dve stíhačky F-16 priletia na Slovensko v pondelok

19.07.2024 12:53

Slávnostný ceremoniál sa uskutoční na letisku Kuchyňa, kde budú stíhačky zatiaľ umiestnené.