Založ si blog

Švédsko: TEN pocit, na ktorý nezabudnem

Pred desiatimi rokmi som odišla pracovať do Švédska. Túto severskú krajinu som dovtedy poznala len z rozprávok o Pipi dlhej pančuche a Emilovi z Lönnebergu. Teda nemala som veľmi očakávanie ani predstavu, ako a kam ma to posunie.  No táto severská krajina mi doslova učarovala. Prišla som tam v januári, kedy bola pravá zima s kopami snehu a už ráno bolo -40 °C.

Kým som sa aklimatizovala, prvé dni boli šokom. Dych berúce zimné scenérie. Všade čistúčko, nádherné lesy, posilnené malými červenými domčekmi so stádom koní na lúkach. Dedinky obklopené len horami a sobmi, rieky čisté ako krištáľ a ľudia príjemní, zhovorčiví. Bolo to ako v rozprávke. Pracovala som ako opatrovateľka 12-ročného dievčatka v meste Kungsbacka.

Netradičný národný šport

Rodičia podnikali a nemali čas na dcérku. Mali spoločnosť, ktorá vyrábala oleje do motorových áut a tiež servisovali pretekárske automobily. Vo Švédsku je národným športom jazda na zamrznutej ľadovej ploche, jazere, či rieke a od malička okrem hokeja a lyžovania, skoro každé dieťa holduje rýchlostným pretekom. Táto krajina má nízku hustotu obyvateľstva, no keď sa konajú preteky automobilov, obyvatelia doslova precestujú polku krajiny, aby sa mohli zúčastniť.

Raj?

Švédsko má celkovú populáciu 10,4 milióna obyvateľov, z toho 2,6 milióna cudzincov. Švédsko je unitárny štát, ktorý je v súčasnosti rozdelený na 21 provincií a 290 obcí. Udržiava severský systém sociálneho zabezpečenia, ktorý poskytuje svojim občanom univerzálnu zdravotnú starostlivosť a terciárne vzdelávanie.

Má jedenásty najvyšší príjem na obyvateľa na svete a patrí veľmi vysoko v oblasti kvality života, zdravia, vzdelania, ochrany občianskych práv, hospodárskej konkurencieschopnosti, rovnosti príjmov, rovnosti pohlaví, prosperity a ľudského rozvoja. Tieto informácie som si neskôr dohľadala na internete, no môžem ich len potvrdiť.

Unikátny systém vzdelávania

Už pred desiatimi rokmi mali deti napríklad v škole takzvanú relax zónu, ktorú mohli navštíviť i počas vyučovania, ak sa cítili v strese. Zapli si hudbu a mohli 15 minút oddychovať. V škole mali podlahové kúrenie a nemuseli mať prezuvky, jednoducho chodili naboso, domáce úlohy nepoznali a ani knihy si domov nenosili.

Učili sa ešte dva cudzie jazyky a lektori jazyka boli narodení v tom štáte alebo tam predtým pôsobili. Mladšie ročníky vyrábali rôzne predmety napr. pre deti v Afrike, robili i zbierky a mali družby so školami mimo krajiny.  Od mala sa učili separovať a chrániť prírodu, rôznymi programami rozvíjali v deťoch tvorivosť a úctu k ľuďom. A ani multikulturalizmus tu nebol problém. Na úradoch vybavíte všetko po anglicky.

Nájdete tu žiť a priateliť sa  Eskimáka, Araba, Rusa, Slováka, Čecha, Lotyša, Číňana, Kórejca, Poliaka i Maďara. I to som zažila na vlastnej koži. V domovoch dôchodcov starkí nie sú odložení a dožívajú. No naplno žijú dni, ktoré im ostali. To som videla iba v tomto štáte, starostlivosť  prepojenú so záujmom o človeka.

Súčasnosť…

Prešli roky. V spomienkach sa navraciam ku priateľstvám, ktoré som tam zanechala. Zažila som tam situácie, ktoré ma nenechali na pochybách, že keď  je človek človeku priateľ, dokáže i nemožné. Slovko neviem a nedá sa, nahrádzali otázkou: „Ako Ti môžem pomôcť?“

Záujem nebol len teoretický, ale už v rodine sa prejavovala láska a súdržnosť. Boli naučení žiť v komunite a v každej situácii sa zjednotiť a vzájomne si pomáhať.  Príroda a počasie ich naučili pokore a vzájomnej tolerancii. Tak ako vtedy, i teraz ma uchvacuje ľudská prepojenosť  pre jeden cieľ.

Spoznala som veľa ľudí, ktorí sa snažia zjednotiť a prinavrátiť ľudskosť do našej spoločnosti. A to v globálnom projekte pod názvom TVORIVÁ SPOLOČNOSŤ.  Je založený na najvyššej hodnote a tým je ľudský život. Lebo život každého človeka má tú najvyššiu hodnotu. Pokiaľ je cenný jeden človek, znamená to, že sú cenní všetci ľudia. Tento projekt preto spája ľudí z celého sveta a dáva východisko z dnešnej patovej situácie.

Minulosť ukázala, že žiť sa dá i humánne. Za seba viem, že ak nič neurobím, nič sa nezmení. A ja chcem žiť v takom „raji“ akým bolo pre mňa niekedy Švédsko. Za vynaložené úsilie a lepšiu budúcnosť pre deti, mi to stojí. Ďakujem, že tento projekt umožňuje zmeniť terajšie nastavenie spotrebnej spoločnosti na nový vektor. A pozývam i vás s láskou k tomuto celosvetovému projektu. 

                                                                                                                        Zuzana  Š.

Morálna hranica zmazaná. V kom vidia naše deti vzor?

03.03.2021

“Keď vyrastiem, chcem byť influencerkou!” vyhlásila prednedávnom naša krpatá suseda. Prekvapivo som zdvihla obočie a spomenula si na časy, kedy som chcela byť policajtkou, doktorkou, baletkou či smetiarkou. Po krátkom rozhovore s Táňou som prišla na to, kde je pes zakopaný. “Influencerky zarábajú mega peňazí. Nemusia sa učiť, neriešia ypsilóny, len svoj vzhľad a [...]

“Musíš pracovať pod stresom a zvyknúť si, že po príchode domov budeš do večera robiť.”

01.03.2021

Bolo to v čase, keď naše deti prišli do veku školskej dochádzky, mali sme nadchádzajúceho prváčika a boli sme vo fáze skúšania a praktizovania alternatívnych foriem výchovy. Dávať ho do štátnej školy sa nám nechcelo. A vtedy sme objavili v našom okrese projekt malej školy, s učiteľkou, ktorú sme poznali a mali o nej vysokú mienku, s deťmi v domácom vzdelávaní, [...]

Overené: Kniha pre človeka s depresiou môže byť reálna pomoc.

28.02.2021

Štvorročný chlapec zo slabých sociálnych pomerov, je odobratý rodičom a umiestnený v detskom domove. Je v teple, bezpečí. Je o neho postarané. Človek by povedal, má všetko čo potrebuje. Jedného dňa sa však tento chlapec ocitá v čakárni na psychiatrii. Spravil, čo nemal. Nerešpektuje autority, má poruchy správania. Dala som si otázku: [...]

Mjanmarsko demonštrácie

Pred rozkazmi vojenskej junty utiekli policajti z Mjanmarska do Indie

04.03.2021 18:01

Od vojenského prevratu bolo v Mjanmarsku zabitých najmenej 54 ľudí a vyše 1700 zadržali.

Igor Matovič

Grendel nechce vraziť Matovičovi dýku do chrbta, Naď vychválil premiéra

04.03.2021 17:00

Igor Matovič svoj mandát premiéra zastáva svedomito a robí tie najlepšie rozhodnutia v prospech krajiny, odkázal Jaroslav Naď.

György Gyimesi

Rokoval poslanec OĽANO tajne s Maďarmi? Korčok si predvolal veľvyslanca

04.03.2021 16:36

„Ako minister zahraničných vecí nedovolím zasahovať do našich vnútorných záležitostí,“ konštatuje Ivan Korčok.

ide o pravdu, bugar

Bugár v Ide o pravdu: Smrť alebo Matovič? Zvolil by som si radšej smrť

04.03.2021 16:15

V koaličnej kríze sa hrá o čas. „SaS a Za ľudí musia rýchlo povedať čo chcú a ako to chcú,“ povedal v relácii Ide o pravdu bývalý politik Béla Bugár (Most-Híd).

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 32
Celková čítanosť: 41024x
Priemerná čítanosť článkov: 1282x

Autor blogu