Kto chce, aby sme sa učili iba o tyranoch?

22. januára 2021, Tvorivá spoločnosť, história

6-tisíc rokov, 14 500 vojnových konfliktov, pri ktorých zbytočne zahynuli 4 miliardy ľudí. Nebolo im dopriate v starobe opustiť tento svet, v obklopení milovaných príbuzných. Vari je TOTO znak civilizovaného sveta?

Na gymnáziu som zažívala pomerne búrlivé obdobie. Nepila som síce, ani nefajčila, no mala som v sebe neskrotnú túžbu zmeniť tento svet. Cítila som, že čosi nie je v poriadku. Nevedela som to pomenovať, no registrovala som to v každej oblasti života. Dychtila som po nových vedomostiach, avšak škola mi na mnohé otázky nedávala odpoveď. 

Kto chce, aby sme sa učili iba o tyranoch?

Dejepis bol povinný predmet. Jazda boľavou históriou ľudstva, ktorá nebavila väčšinu z nás. Vtĺkať si do hlavy dátumy vojen, ktoré mali neraz banálne príčiny, slúžiac niekomu len na masírovanie ega? Vojny trvali roky, ba až celé desaťročia, až obyčajní ľudia úplne zabudli, kvôli čej “pravde” sa bijú.

Panovníci získali nové územia, mohli sa pýšiť víťazstvom, ktoré však malo trpkú príchuť. Pred kým sa mohli popýšiť svojím víťazstvom? Len pred podobnými tyranmi. Veď vrana k vrane sadá. Menilo sa geopolitické usporiadanie, ale aký to malo význam pre iných ľudí? 

Profesor histórie tvrdil, že učiť nás o vojnách je jeho povinnosť, pretože to nejde inak. Že bez nej nebudeme vedieť zmeniť našu budúcnosť. Mala to teda byť podvedomá príprava na to, že vojna je nevyhnutná súčasť života? 

Ko chce, aby sa deťom od mala podsúval tento názor? Vaši v našich dejinách nie sú osobnosti, ktorými sa oplatí inšpirovať? Sú, no v učebniciach dejepisu pre nich neostalo veľa priestoru. Dnes po nich nie sú pomenované ulice, avšak svojím konaním dokázali ľudstvo posunúť dopredu. 

Chcela by som, aby sa moje dieťa mohlo učiť o všetkom dobrom, čo sa práve dnes deje. O vytvorení Tvorivej spoločnosti, ktorú vytvorili samotní ľudia žijúcich v rôznych kútoch planéty. Pretože si jedného dňa povedali dosť! Nechceme žiť v šľapajach našich predkov, ktorí si nepamätajú na obdobie, keby bol v celom svete mier. 

Preto sa dnes môžeme zjednotiť v jednom cieli. Bez boja, vojen, revolúcií či iných konfliktov. Stáť pri sebe a spoločne šíriť myšlienku vytvorenia spoločnosti, v ktorej hlavnou hodnotou je život. 

Práve sa nachádzame v prvej etape projektu Tvorivej spoločnosti, ktorý je evolučnou zmenou pre celú spoločnosť. Pošlite ďalej túto myšlienku, nech sa o nej dozvie celý svet, aby sme mohli vytvoriť svet, v ktorom niet miesto pre vojnu a násilie. 

Michaela G.