Založ si blog

Overené: Kniha pre človeka s depresiou môže byť reálna pomoc.

Štvorročný chlapec zo slabých sociálnych pomerov, je odobratý rodičom a umiestnený v detskom domove. Je v teple, bezpečí. Je o neho postarané. Človek by povedal, má všetko čo potrebuje. Jedného dňa sa  však tento chlapec ocitá v čakárni na psychiatrii. Spravil, čo nemal. Nerešpektuje autority, má poruchy správania. 

Dala som si otázku: „Odkiaľ sa u neho vzali tieto poruchy? Veď bol odobratý zo zlého, nebezpečného prostredia a daný tam, kde sú pre neho vytvorené tie najlepšie podmienky!“ 

Dnes je v nápravnom zariadení. Aká je realita? Mladý muž búcha päsťou do dverí, stola, skrine, odhadzuje stoličky. Sadá si a plače, hnevá sa a z úst sa mu derú slová: „Čo si on o sebe myslí?! Že môže všetko, kto je on, keď sa ku mne takto správa? Nechcem ho udrieť, veď by som išiel sedieť!“ Radšej buchne ešte raz do dverí.

Pýtam sa, čo sa stalo. Chlapec napriek hnevu odpovedá.  Pozorujem ho a hovorím: “To ste sa len nerozumeli, nepochopili jeden druhého. Veľmi dobre poznám, takúto situáciu. Hádka, hnev, nenávisť  a po nej bezmocnosť, beznádej a prázdnota. Záplatou mi boli nákupy pekných vecí a oblečenia. No obohatenie sa týmto spôsobom mi nepomohlo zbaviť sa úzkosti a depresie. Práve naopak. 

Dnes, vďaka knihám od Anastasie Novych, poznám východisko z takýchto situácií.  Viem aké je dôležité mať  tieto základné znalosti o človeku, o jeho dvojitej podstate. A taktiež aká je  dôležitá starostlivosť nielen o fyzické zdravie, ale hlavne o našu duchovnú zložku. Z vlastnej skúsenosti viem, čo mám robiť, ako môžem pomôcť sebe aj druhému človeku.

Východisko existuje. Skutočný záujem, vypočutie, úprimnosť a úprimná láska, robia divy. Nami vymyslené problémy sa stratia ako zrnko prachu v mori. Tvorivá spoločnosť = zmena k dobru a ľudskosti.

Medvedia služba médií na príklade hurikánu KATRINA. Výskum univerzity v Delaware prekvapil.

10.04.2021

Počas Hurikánu Katrina v New Orleans v roku 2005 médiá strašili obyvateľstvo rabovaním, znásilneniami, prestrelkami a vraždami, čo spomalilo pomoc záchranárov a dobrovoľníkov. Guvernérka Louisiany sa pre médiá vyjadrila: “Najviac sa bojím toho, že katastrofy, ako je táto, často vynášajú na povrch to najhoršie, čo je v ľuďoch.” Týmto vyhlásením naplnila všetky [...]

Kvalitná žurnalistika alebo zavádzajúce titulky vrátane klikbejtov?

05.04.2021

Prednedávnom som na webe hľadala, kedy bude odvysielaná jedna nemenovaná relácia s Gabom Kocákom, šéfkuchárom. Titulok článku, ktorý na mňa vyskočil pri hľadaní, ma zaskočil: “NAHNEVANÝ šéfkuchár Gabo Kocák po vlne nenávisti: KOPÍROVAŤ Kamilu Magálovú NEBUDEME!” Gaba poznám osobne. A viem, že je to človek, ktorý si kontroluje emócie, pracuje na sebe a určite [...]

Nikdy sa nedostaneš do neba jedného náboženstva bez toho, aby si neskončil v pekle iného náboženstva.

03.04.2021

Neviem, kedy som po prvýkrát začala pochybovať o vyvolenosti katolíckej cirkvi. Nie o Bohu, tomu som verila, len dogmy, pravidlá a prikázania cirkvi mi už v puberte spôsobovali vnútorný pocit nepohody. Ten rástol každým rokom. Má Boh kalendár? Nedeľa ráno. Mama ma pravidelne budila do kostola. Keby som nešla na omšu, mala by som hriech. Nechápala som to. Má Boh niekde [...]

Igor Matovič

Heger: Rozhodnutie, aby o Sputniku V rokoval Matovič je pragmatické

10.04.2021 14:00, aktualizované: 15:11

Na margo slovenských epidemiológov a vedcov vzniesol premiér Heger pochvalu. "Buďme vďační za to, akých máme kvalitných ľudí," poznamenal v súvislosti s kritickými výrokmi Matoviča.

Očkovanie / Koronavírus / Covid /

Na očkovanie sa môžu od soboty hlásiť ľudia od 45 rokov

10.04.2021 13:39

Pre osoby v tejto vekovej kategórii je vyhradená vakcína od AstraZeneca. Osoby staršie ako 60 rokov sa na Slovensku očkujú vakcínou od spoločnosti Moderna a Pfizer/BionNTech.

Škola / Školstvo / Študent / Žiak /

Podľa Gröhlinga je stále možné, že prijímačky na stredné školy budú prezenčné

10.04.2021 13:02

V tomto školskom roku sa budú prijímacie skúšky na stredné školy konať v riadnych termínoch, a to od 3. do 14. mája. Forma ich uskutočnenia závisí od vývoja epidemiologickej situácie.

Sputnik V, San Marino, očkovanie

Sputnik sa podobá Astre. Nevieme, či aj účinkami

10.04.2021 13:00

„Pravdepodobnosť, že AstraZeneca spustí trombózu, je na úrovni prvého alebo druhého poradia výhry v Lotte,“ uviedol molekulárny vedec Celec.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 44
Celková čítanosť: 64435x
Priemerná čítanosť článkov: 1464x

Autor blogu