Je lacnejšie nechať ľudí spláchnuť

27. apríla 2022, Tvorivá spoločnosť, Nezaradené

O existencii Tongy som pred pár mesiacmi nevedla. Zemepis nebol nikdy moja silná stránka. Dnes o tomto spustošenom ostrove vie celý svet. Zdevastoval ho výbuch podmorskej sopky v Tichom oceáne. Tlaková vlna spôsobila cunami. Hoci obyvateľom ostrova povedali, že nič také nehrozí…

Sme ľudia. Chceme žiť!

Z toho, že nikto týchto ľudí nevaroval, zostáva rozum stáť. Za každou obeťou sú milujúci príbuzní, plány na zajtrajšok, každý má za sebou svoj príbeh. Evakuovať ostrov? To je však ekonomicky nevýhodné. Oveľa výhodnejšie je nechať ho spláchnuť. Najmä ak sa nachádza niekde v Tichomorí a my tú katastrofu sledujeme z pohodlia gauča, popíjajúc horúci zázvorový čaj.

Spomenula som si, odkiaľ mi je ostrov Tonga taký povedomý. Z dopisu, ktorý poslal Pōhiva Tuʻiʻonetoa, predseda vlády Tonga. Bol prečítaný na decembrovej konferencii Globálna kríza. Čas pravdy. Tu je úryvok: „Zmena klimatu je existenčnou hrozbou, ktorá vyvoláva v mnohých častiach sveta veľké obavy. Ale nikde inde na svete nemôžu ľudia žiť vo väčšom strachu a obavách, než na Tonge. Sme druhou najzraniteľnejšou krajinou voči katastrofám… Ako vodca mám za 103-tisíc duší povinnosť, mám zodpovednosť za ich blaho a budúcnosť.  … Máme právo na existenciu.” 

Z tohto listu mrazí. Vieme, čo sa stalo. Nikto nevyslyšal prosbu predsedu vlády neznámej krajiny. Teraz ju pozná takmer každý. Nechtiac sa preslávila prírodnou katastrofou. Na ostrovy prúdi humanitárna pomoc. Nebola by však účinnejšia prevencia?

7. mája 2022 bude prebiehať medzinárodné online fórum. Jeho názov – Sme ľudia. Chceme žiť – hovorí za všetko. Môžeme zachrániť kvantum životov. Alebo sa môžeme nečinne pozerať a dúfať, že nešťastie nenavštívi náš dom. Aj keď o tom by bol presvedčený len blázon. Ak budete sedieť na gauči a čakať, že vás niekto upozorní na tvrdý úder klimatických katastrof, spomeňte si na Tongu. A pamätajte na to, že klíma si neberie so sebou rukojemníkov…

Zdroj: creativesociety.com