Reakcia na komentár: Ide o naivných, snívajúcich, veriacich fanatikov

25. júna 2022, Tvorivá spoločnosť, Nezaradené

„… je už úplne jasné, že v prípade Tvorivej spoločnosti ide o náboženskú sektu, novodobých Jehovistov a naivných, snívajúcich, veriacich fanatikov…” 

Občas preletím okom po ‘dychberúcich‘ komentároch, ktoré sa z času na čas objavia v diskusii pod príspevkami na našom blogu. Pisateľ komentáru jednoducho nechápe, čo to je Tvorivá spoločnosť. V prvom rade je to obrovský svetový projekt, ktorého úlohou je, aby v centre spoločnosti bola hodnota života človeka. Nečaká na príchod Mesiáša, či niekoho, kto za nás spraví tento svet lepším. Práve naopak. Umožňuje ľuďom, ktorí naozaj chápu, čo sa deje, vysúkať si rukávy a začať meniť náš svet. Myslím, že už len málokto dúfa, že ho za nás zmenia politici, elita či iné inštitúcie.

Veď pre nikoho nie je tajomstvom, že to hlavné v našej spoločnosti nie je život, ale peniaze. A to v každej oblasti. Keby to bolo inak, na planéte by neexistovali vojenské konflikty, medicína by sa dostala na inú úroveň a na operáciu žlčníka by sa nečakalo šesť mesiacov…

Projekt Tvorivá spoločnosť existuje viac ako dva roky a podporujú ho milióny ľudí po celom svete. Áno, hovoríme o tom, že náš svet nie je normálny, že ho musíme zmeniť my sami. Opierame sa o to, čo je písané v ústave a máme na to právo… Pretože sme ľudia…

A tu sa dostávame ku komentáru. Žijeme vo svete, kde platí zákon silnejšieho, kde každé desiate dieťa umiera od hladu, kde seniori nemajú z čoho žiť (minule som v jedných stavebninách videla dokladať tovar dôchodkyňu naozaj vysokého veku), kde sú neustále vojny a kde rodičia musia na liečbu detí zbierať pet vrchnáky od plastových fliaš… To je normálny svet. To nie je sekta, však? 

A keď sa objavia ľudia, ktorí hovoria o tom: „Hej, poďme niečo zmeniť, aj naše deti sa môžu ocitnúť medzi tými, ktoré hladujú a umierajú!” dostávame odpoveď: „Nie je to sekta? Keď chcete, aby mal každý človek normálny život a všetkého dostatok? Bože môj! Vari nechcete, aby deti v Afrike prestali umierať! Veď to nie je normálne! Ste hlupáci a absolútni sektári!”

Alebo možno stačí konečne dospieť, prestať nadávať a začať meniť prístup k životu. Každý z nás, ktorý sa už pridal, sa mení najprv od seba. Už len tým, že sa pridáme, to je prvý krok k postupnej zmene celej spoločnosti. Veď sekta je ten absurdný svet, v ktorom žijeme. A len my ho môžeme zmeniť. 

Zdroj: creativesociety, TikTok/@Lena_Volkova