Keď ma uvidíš, zaplačeš!

1. septembra 2022, Tvorivá spoločnosť, Nezaradené

Dlhotrvajúce obdobie sucha, sprevádzané ekonomickými, geopolitickými a celkovo celospoločenskými problémami, nedávajú človeku veľa nádejí na lepšiu budúcnosť. Všade, kde sa len pozrieme, vidíme ľudské trápenie v rôznych podobách. Všetci už začínajú chápať, že sa so svetom niečo naozaj deje. To, čo sme si ešte pred pár rokmi či mesiacmi neboli schopní ani predstaviť, sa stáva našou súčasťou.

Sme svedkami toho, ako skupinka politikov dokáže ovládať celé národy. A ich “boj” s klimatickými zmenami im tiež akosi nevychádza. Peniaze sa sypú do vreciek privilegovaných, a my sa stále viac a viac stávame obeťami záplav, zemetrasení, zosuvov pôdy, či umárajúceho sucha. 

Hladové kamene

A zrazu sa objavujú kamene hladu. Extrémne sucho odhalilo vo vyschnutých riekach množstvo tzv. hladových kameňov. Tie hlásajú posolstvo, ktoré je predzvesťou ťažkého obdobia. Píše sa na nich: “Keď ma uvidíš, plač!”

Hľadiac von oknom si uvedomujeme, že situácia je naozaj kritická. Paradoxné však je to, že veľmi veľa ľudí je ochotných plakať a čakať, a nič nerobiť. Za niekoľko rokov nás zmagorili do takej miery, že sme schopní radšej sedieť a nerobiť nič, ako sa snažiť hľadať riešenie. Veď kto hľadá, ten vždy nájde. Človek sám je schopný vytvoriť také možnosti, ktoré dokážu vyriešiť nielen situáciu s hladom a počasím, ale vyriešiť absolútne všetky problémy súčasného sveta. 

Žijeme v dobe veľkých premien. Sme svedkami strašných vojen, hladu, ktorý zachvacuje aj hospodársky rozvinuté oblasti, vidíme zvrátenosti, ktoré sa stávajú akceptovanými… A všetko sa to deje iba preto, že  zúžili naše vnímanie a schopnosť kriticky myslieť. Zavreli nás do klietok, a pod rúškom strachu nami manipulujú, ako to vyhovuje pár jednotlivcom. 

Ale veď ľudia nie sú zvery, ktoré tupo žerú v ohrade a čakajú na smrť. Ľudia môžu všetko, keď pochopia, že môžu. Projekt Tvorivá spoločnosť je geniálny projekt celého ľudstva, ktorý dáva šancu každému zmeniť svet, a spoločne zvládnuť všetky súčasné i prichádzajúce trápenia sveta. Aj hladomor, na ktorý nás nenápadne pripravujú. 

Všetko je možné! Je možné nečakať, neplakať a konať. Buď sa uplačeme k smrti, ako masochisti, pozerajúci na odkrytý kameň hladu, alebo sa vzchopíme a pochopíme, že všetko je práve v našich rukách. Tvorivá spoločnosť je možnosť, ktorá sa naskytne raz za tisícročia, a my sme práve v tomto ťažkom období schopní ju zhmotniť. 

H.

zdroj: creativesociety