Čo mi prezradila umelá inteligencia

31. januára 2023, Tvorivá spoločnosť, Nezaradené

Dnes ráno som sa spýtala umelej inteligencie (UI), aká je úloha novinára. Pretože mi to akosi nesedí s tým, čím nás kŕmia médiá. Áno, aj tie „nezávislé“.

Zadala som otázku: „Aká je úloha žurnalistu?”
A UI mi odpovedala:
Úloha žurnalistu je zbierať, overovať a prinášať informácie a udalosti nestranným a presným spôsobom s cieľom informovať verejnosť.

Moja ďalšia otázka bola: „Prečo sa niektorí ľudia snažia niekoho očierniť?” 

A toto som sa dozvedela: „Niektorí novinári môžu písať články, ktorých cieľom je niekoho očierniť, a to z dôvodu osobnej zaujatosti, túžby po senzácii alebo nedostatku etických noriem. Tento typ žurnalistiky môže poškodiť povesť jednotlivcov a inštitúcií a podkopať dôveru verejnosti v médiá. Je dôležité, aby si novinári vo svojom spravodajstve zachovávali vysoké štandardy profesionality a nestrannosti.”

Položila som teda ďalšiu otázku: „Akým spôsobom môžu novinári prinášať skutočne objektívne informácie? Čo im pomôže?“

  1. Overovanie faktov: Kontrola a dvojitá kontrola zdrojov a informácií s cieľom zabezpečiť ich presnosť.
  2. Nestrannosť: Vyhýbať sa osobným názorom a neprejavovať priazeň konkrétnemu jednotlivcovi, skupine alebo ideológii.
  3. Hľadanie viacerých perspektív: Zhromažďovanie informácií z viacerých zdrojov a perspektív s cieľom poskytnúť komplexný pohľad na príbeh.
  4. Vyhýbanie sa konfliktom záujmu: Zverejnenie akýchkoľvek osobných alebo finančných vzťahov, ktoré môžu ovplyvniť ich spravodajstvo.
  5. Transparentnosť v uvádzaní zdrojov
  6. Dodržiavanie etických zásad: Dodržiavanie stanovených etických kódexov v žurnalistike a vyhýbanie sa neetickým praktikám, ako je plagiátorstvo, falšovanie a manipulácia s informáciami.

Dodržiavaním týchto postupov môžu novinári pracovať na poskytovaní vyvážených a objektívnych správ, ktorými informujú verejnosť. Umelá inteligencia vie, ako by sa mal správať skutočný novinár. No realita je iná. Vidíme, ako hlboko klesla úroveň dnešných médií. Tak som umelej inteligencii položila ešte jednu otázku:

Ako zlepšiť stav dnešnej žurnalistiky?

Dostala som takúto odpoveď:

Pre mňa je jedinou cestou, ktorou sa dá zlepšiť tvár dnešnej žurnalistiky Tvorivá spoločnosť. Áno, ten projekt, na ktorý dnes prebieha masový útok z mnohých „nezávislých“ médií. Sú tak nezávislé, že si navzájom od seba kopírujú text, ani sa neunúvajú osloviť účastníkov hnutia, aby im poskytli svoj názor. Dnes sa v mnohých médiách používajú dve mená pseudoodborníkov. Školiteľa a jeho študenta, ktorý sa pasujú za odborníkov v oblasti religionistiky. Označujú za sektu spoločné hnutie ľudí, ktorí sú za život, za slobodu voľby, za transparentnosť médií, za rozvoj osobnosti, za samosprávu spoločnosti… Za to, aby sa ľudia prestali báť, začali kriticky myslieť, konať a žiť ako ľudia. Za týmito článkami sa ukrývajú novinári, ktorí už dávno stratili svedomie. Aktívne sa mažú komentáre účastníkov, ako aj ľudí, ktorí upozorňujú na to, že ide o zmanipulované informácie. Viete, s*rie ma to. Fakt. No je super, že máme šancu dokázať, že sa nenecháme umlčať. Že ľudia sa nedajú zastrašiť. Že si nenecháme zatvoriť ústa. Dosť bolo mlčania.

Nedávno som dostala otázku, či mi to stojí za to všetko, čo sa deje. Za to špinenie, nálepkovanie. Áno stojí. Pretože som človek. A mám svedomie. A to sa nedá umlčať žiadnymi prachmi sveta. 

M.

zdroj: creativesociety