Takmer 700 zemetrasení

18. mája 2023, Tvorivá spoločnosť, Nezaradené

Pred viac ako 10 rokmi som netušila, že zemetrasenia s určitou relatívne nízkou magnitúdou sa dejú na našej planéte každý deň v desiatkach až stovkách. Od zemetrasenia na Haiti v roku 2010 som si o tomto jave začala študovať viac. A nie som sama. Stúpajúcej tendencii týchto udalostí venujú pozornosť nielen vedci, ale aj ľudia, ktorí žijú či už v postihnutých alebo seizmicky náchylných oblastiach.

Zemetrasenia sú len jednou časťou z mnohých  prírodných katastrof, ktoré môžu spôsobovať následne ďalšie reťazové reakcie ako sú tsunami, či výbuchy sopiek. Od posledného fóra (november 2022), sa za 161 dní na celom svete vyskytlo 686 silných zemetrasení s magnitúdou 5 a viac. Z toho 10 zemetrasení malo ničivú magnitúdu 7.

Niektoré regióny zažili zemetrasenie s takouto magnitúdou po prvýkrát.  Dňa 29. novembra 2022 Kanadu zasiahlo niekoľko silných zemetrasení, pričom jedno z nich dosiahlo magnitúdu 5,8, čo bolo prvýkrát v histórii tohto regiónu. Silné zemetrasenia na celom svete mali za následok straty na životoch.

Dňa 21. novembra 2022 si plytké zemetrasenie s magnitúdou 5,6 v Indonézii vyžiadalo 318 obetí a viac ako 7 500 ľudí bolo postihnutých. Všimnite si, že predtým takúto spúšť a straty na životoch spôsobovali veľmi silné zemetrasenia s magnitúdou najmenej 6 alebo dokonca vyššou, ale teraz sa už stávajú osudnými seizmické udalosti s nižšou magnitúdou.

Zemetrasenia, ktoré otriasli svetom

Svetom otriasli dve katastrofálne zemetrasenia s magnitúdou 7,8 a 7,5 v Turecku a Sýrii. Dotrasy pokračovali aj o mesiac neskôr, pričom do začiatku marca ich bolo viac ako 11 000. Až 2 500 z nich malo vysokú magnitúdu. Len niekoľko minút po zemetrasení prišlo podľa oficiálnych údajov o život viac ako 50 000 ľudí.

Deň pred touto udalosťou, 5. februára, zasiahla ostrovy Fidži a Mariánsku priekopu séria hĺbkových zemetrasení s hĺbkou viac ako 500 km. Práve zemetrasenie s hlbokým ohniskom v Mariánskej priekope mohlo byť spúšťačom tureckej a sýrskej katastrofy.

Za pozornosť určite stojí aj graf z monitorovaných údajov, ktoré môžete sledovať aj na stránke geocenter.info alebo na sociálnej sieti je nový kanál KlimatickákrizeCzSk.

Zdroj: creativesociety, fórum: “Globálna kríza. Východisko existuje”