Založ si blog

Odskúšané, funguje: Návod, ako vypnúť TV, resp. ako sa zbaviť mediálneho marazmu

“To sa nedá vydržať! Naťahujú nás ako gumu v nohaviciach! A nič nezmôžem, len počúvať príkazy a čakať, čo bude.”

Tak dlho sa to ťahá. Veď je to už skoro rok a ešte stále nevidno, či sa tento blázinec niekedy skončí. Je tak ťažké zvládnuť, čo sa deje. Nevidím východisko, a musím riešiť každodenný boj o prežitie. Chodím po byte ako lev v klietke, pozerám televízor, počúvam rádio a zovšadiaľ idú len samé nariadenia, protirečivé vyjadrenia a hlavne STRACH.

Za tie mesiace, čo som doma počas proticovidových opatrení, sa môj stav ukrutne zmenil. Sústavne sa sústreďujem na problém a východisko sa nekoná, pohltil ma strach a apatia.

STOP! Nie je všetok tento problém hlavne virtuálny?! 

Chodím? Chodím! 

Žijem? Žijem! 

Dokážem rozmýšľať? Dokážem! 

To znamená, že nie je všetko stratené.

Ako to urobím?

V prvom rade vypnem televízor. Vydržím niekoľko dní nepozerať tú splašku negatíva. Zakážem si to! Zameriam sa na seba, na to, čo sa deje so mnou. Veď ak si nepomôžem sama, tak mi nepomôže nikto. Začnem uvoľňovaním tela. Viem, že to niekedy fungovalo, keď som chodila na jogu. Hlavné je vydržať a nevzdávať to. 

Ako sa to stalo?

Skúšam, no veľmi mi to nejde. Telo je stuhnuté a napäté. Celý deň kontrolujem uvoľňovanie, stále. Nedarí sa mi uvoľňovať, no neprestávam. Po čase zisťujem, že to zaberá. Je to ako cvičenie. Proste to robím a čo je super, ono to po určitom čase zaberá. Ťahá ma zapnúť si telku, veď neviem, čo je nové, čo sa vo svete (covidu) deje. Ale ja nepovolím a nezapnem ju. Úplne cítim, ako mi pomáha byť pokojnejšou, keď nie som vtiahnutá do toho mediálneho marazmu. Púšťam si jemnú, upokojujúcu hudbu. Vždy som mala rada Vivaldiho, a skoro som na neho zabudla. Taká krása a ja som miesto neho počúvala blbosti. 

Hlas v hlave

Počas celého obdobia mi hlas v hlave hovorí kadečo. Aj to, že je to hlúposť a nič mi nepomôže, aj to, že mi načisto šibe… Ale mne to je jedno. Raz som si sľúbila vydržať, tak vydržím. Postupne vnímam, ako som zo dňa na deň pokojnejšia, strach už nie je taký silný. Začala som gruntovať byt, vyčistila som skoro úplne všetko. No hlavne som si urobila poriadok vo svojej hlave. 

Každý v tom má podiel viny

Všetky problémy, ktoré vo svete vznikli, sú len vyústením toho, ako každý jeden z nás žije. Nepozeráme na život globálne, pozeráme sa naň cez svoje ego. A svet sa medzi tým zrútil do priepasti. A aby sme sa z nej vedeli dostať, treba každému z nás zmeniť prístup k životu, k sebe i ostatným. 

Apropo, ako sa hovorí: “Keď ide, tak ide.” 

Keď som sa rozhodla, že takto to ďalej nepôjde a musím niečo so sebou urobiť, ozvala sa mi kamoška a povedala mi o projekte Tvorivá spoločnosť. A tak už teraz nemením k lepšiemu iba seba a náš byt, ale svojimi malými veľkými skutkami mením celý svet. Som vyliečená zo strachu a vyliečila som sa sama. Začala som konať, lebo už viem ako. 

Plusy vypnutia TV aspoň na 5 dní: 

  • mám menej dotieravých myšlienok v hlave, 
  • cítim sa slobodnejšie, 
  • stíham viac užitočnejších vecí, 
  • zistila som, že existujú knihy a že rada čítam.

Hanka

Medvedia služba médií na príklade hurikánu KATRINA. Výskum univerzity v Delaware prekvapil.

10.04.2021

Počas Hurikánu Katrina v New Orleans v roku 2005 médiá strašili obyvateľstvo rabovaním, znásilneniami, prestrelkami a vraždami, čo spomalilo pomoc záchranárov a dobrovoľníkov. Guvernérka Louisiany sa pre médiá vyjadrila: “Najviac sa bojím toho, že katastrofy, ako je táto, často vynášajú na povrch to najhoršie, čo je v ľuďoch.” Týmto vyhlásením naplnila všetky [...]

Kvalitná žurnalistika alebo zavádzajúce titulky vrátane klikbejtov?

05.04.2021

Prednedávnom som na webe hľadala, kedy bude odvysielaná jedna nemenovaná relácia s Gabom Kocákom, šéfkuchárom. Titulok článku, ktorý na mňa vyskočil pri hľadaní, ma zaskočil: “NAHNEVANÝ šéfkuchár Gabo Kocák po vlne nenávisti: KOPÍROVAŤ Kamilu Magálovú NEBUDEME!” Gaba poznám osobne. A viem, že je to človek, ktorý si kontroluje emócie, pracuje na sebe a určite [...]

Nikdy sa nedostaneš do neba jedného náboženstva bez toho, aby si neskončil v pekle iného náboženstva.

03.04.2021

Neviem, kedy som po prvýkrát začala pochybovať o vyvolenosti katolíckej cirkvi. Nie o Bohu, tomu som verila, len dogmy, pravidlá a prikázania cirkvi mi už v puberte spôsobovali vnútorný pocit nepohody. Ten rástol každým rokom. Má Boh kalendár? Nedeľa ráno. Mama ma pravidelne budila do kostola. Keby som nešla na omšu, mala by som hriech. Nechápala som to. Má Boh niekde [...]

Igor Matovič

Heger: Rozhodnutie, aby o Sputniku V rokoval Matovič je pragmatické

10.04.2021 14:00, aktualizované: 15:11

Na margo slovenských epidemiológov a vedcov vzniesol premiér Heger pochvalu. "Buďme vďační za to, akých máme kvalitných ľudí," poznamenal v súvislosti s kritickými výrokmi Matoviča.

Očkovanie / Koronavírus / Covid /

Na očkovanie sa môžu od soboty hlásiť ľudia od 45 rokov

10.04.2021 13:39

Pre osoby v tejto vekovej kategórii je vyhradená vakcína od AstraZeneca. Osoby staršie ako 60 rokov sa na Slovensku očkujú vakcínou od spoločnosti Moderna a Pfizer/BionNTech.

Škola / Školstvo / Študent / Žiak /

Podľa Gröhlinga je stále možné, že prijímačky na stredné školy budú prezenčné

10.04.2021 13:02

V tomto školskom roku sa budú prijímacie skúšky na stredné školy konať v riadnych termínoch, a to od 3. do 14. mája. Forma ich uskutočnenia závisí od vývoja epidemiologickej situácie.

Sputnik V, San Marino, očkovanie

Sputnik sa podobá Astre. Nevieme, či aj účinkami

10.04.2021 13:00

„Pravdepodobnosť, že AstraZeneca spustí trombózu, je na úrovni prvého alebo druhého poradia výhry v Lotte,“ uviedol molekulárny vedec Celec.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 44
Celková čítanosť: 64529x
Priemerná čítanosť článkov: 1467x

Autor blogu