Založ si blog

Ekológia alias efekt zubnej kefky a makového koláča

Cestou z nákupu sme zaparkovali pri rieke. Chceli sme si urobiť piknik a kochať sa pri tom prírodou. Vystúpila som z auta. Všade sa váľali plastové fľaše, použité rúška, obaly z fastfoodu a všetko možné, čo bolo ešte donedávna súčasťou áut, ktoré bolo treba rýchlo “upratať.” 

Kam s odpadkami?

Jasné, že najjednoduchšie riešenie je zobrať vrece a odpadky upratať. Dnes sa väčšina z nás zúčastňuje týchto aktivít, v nádeji, že prospejú aspoň malou troškou k zlepšeniu ekológie planéty. Nie je to zlé. Má to však rovnaký efekt, ako jednou rukou si čistiť zuby a druhou si dávať do úst makový koláč. Zuby budú špinavé a “nevychovancom” nezabráni naša aktivita znečisťovať okolie.

Spravila som malý experiment. Po týždni som sa išla prejsť do lesa, ktorý čistili dobrovoľníci. Len tak sa to tam hemžilo odpadkami. Niekto asi rekonštruoval kúpeľňu, pretože uprostred lesa si trónilo umývadlo aj práčka.

Treba konať!

Odpadky budú všade navôkol, kým sa nezmení spôsob myslenia ľudí, samotný formát. Keď sa všetci bijú do pŕs za ekológiu, kto teda hádže odpadky na zem? Vybudovať Tvorivú spoločnosť je v našich silách. Vytvoriť také podmienky v spoločnosti, kde bude nielen neprípustné premeniť prírodu na smetný kôš, ale nikoho to ani nenapadne, pretože za také konanie by čoskoro prišiel dôsledok. Môžeme neustále riešiť lokálne problémy. Ale vtedy nebudeme mať čas na riešenie globálnych problémov, ktoré stoja pred ľudstvom. Keď sa zmeníme ako ľudstvo, vyriešime všetko. A budeme sa môcť tešiť (nielen) z krásnej prírody.

Zdroj: allatraunites.com

Také zázraky sa dejú po svete…

02.08.2021

Sedím vo vlaku smer Kyjev- slovenská hranica. Som tu prvá. Kto asi príde ku mne? Budeme tu spať pri sebe neznámi ľudia. Vedúca vagóna mi pripomenula, že som si kúpila lístok bez klimatizácie. Pekne to tu začína. Nedá sa dýchať, okná sa nedajú otvoriť. V kupé sme už všetci. Vzduch je ešte vydýchanejší. Každý sa snaží situáciu zvládnuť čo najlepšie. Vždy sa dá [...]

Umelá inteligencia – dobrý sluha, zlý pán

29.07.2021

Malá hádanka: “Dokáže študovať 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Neodvráva, nemá žiadne potreby. Vie sa učiť sama, nikdy nič nezabudne. Čo to je?” Umelá inteligencia, hlavná ingrediencia štvrtej priemyselnej revolúcie, ktorá sa intenzívne rozvíja v dnešnej dobe. Zbiera skúsenosti miliónov odborníkov, zhromažďuje informácie o všetkých a všetkom, zlepšuje [...]

Zmena formátu spoločnosti je zásadne potrebná

24.07.2021

Čítam komentáre ľudí, ktorí rôzne reagujú na príspevky týkajúce sa Tvorivej spoločnosti. Niektorí komentujú pekne, iných hnevá a rozčuľuje už samotná idea. Vnímam to tak, že keď príde reč na Tvorivú spoločnosť, ľudia sa obávajú toho, že je to opäť čosi nové, niekto ich chce znovu oklamať a mať z toho zisk. Myslia si, že nebudú môcť využívať všetky [...]

zbraň, pištol

Česi počas zbraňovej amnestie odovzdali 3678 nelegálne držaných zbraní

02.08.2021 19:54

Odovzdali aj 133-tisíc kusov streliva.

Csaba Dömötör, súd, kajúcnik, polícia

Prokurátor podal na súd návrh dohody s Csabom Dömötörom

02.08.2021 16:58

Prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry podal návrh dohody o vine a treste s Csabom Dömötörom, ktorý vystupoval ako svedok v policajných kauzách.

Maďarsko, hranica

Ukrajinec v slovenskom aute v Maďarsku pašoval 21 migrantov do Rakúska

02.08.2021 15:42

Okrem 46-ročného ukrajinského vodiča bolo vo vozidle 21 cudzincov bez dokladov a povolenia na pobyt.

SR polícia zásah Podhájska termálne kúpalisko NRX

Pre Podhájsku polícia vypočúva svedkov, nikoho zatiaľ neobvinila

02.08.2021 15:14

V rámci vyšetrovania kúpaliska Podhájska boli dokončené analýzy znaleckých posudkov a listinnej dokumentácie. Aktuálne prebiehajú výsluchy svedkov.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 97802x
Priemerná čítanosť článkov: 1552x

Autor blogu