Založ si blog

Dlh sa stal skutočnou hybnou silou

“Mojou skutočnou úlohou bolo identifikovať krajiny, ktoré majú zdroje, ktoré chcú naše korporácie, ako je ropa a mnohé iné zdroje. Dnes sa to točí okolo lítia a kobaltu a priemyselných minerálov pre špičkové technológie.” 

To sú slová Johna Perkinsa, hlavného ekonóma niektorých korporácií, ktorý si dlhé roky myslel, že robí dobrú vec. Jeho cieľ bol jednoduchý. V krajine bohatej na nerastné suroviny vybaviť “výhodnú” pôžičku od Svetovej banky alebo jej dcérskych organizácií. Použité peniaze nešli do krajiny, ale do vlastných korporácií alebo do projektov infraštruktúry v tejto krajine. Ono to znie na prvý pohľad dobre. Tieto projekty však priniesli obrovské zisky len pár rodinám. Na druhej strane väčšina obyčajných ľudí v krajine trpela, pretože peniaze, ktoré mali ísť do zdravotníctva, školstva či ostatných oblastí, sa v konečnom dôsledku použili na splácanie tohto dlhu. Doplácali obyčajní ľudia. 

A keď štát nemal na to, aby splácal dlh? Siahlo sa po nerastných surovinách. Po tých, ktoré dnes majú cenu zlata. John Perkins si dlho myslel, že robí dobrú vec. Keď si však uvedomil, že celá hra na ekonomickú prosperitu krajiny je obyčajný podvod, z ktorého majú výhodu len určité skupiny ľudí, odmietol byť naďalej súčasťou tohto bláznovca. Ako jeden zo spíkrov na fóre Globálna kríza. Sme ľudia. Chceme žiť, otvorene povedal pravdu o týchto praktikách. Pretože na lož v konečnom dôsledku doplácame všetci.

Zdroj: creativesociety; fórum: Sme ľudia. Chceme žiť

Bude niečo aj na pivko?

30.06.2022

Kamarát mi hovoril, ako vybavoval operáciu pre svojho známeho. Na túto operáciu sa normálne čaká dva roky. Mal známeho lekára, tak sa opýtal, či by sa dalo nejako protekčne pretlačiť tohto známeho, aby mohol podstúpiť operáciu skôr. Lekár mu povedal: „Jasné, to nie je problém. Bude niečo aj na pivko?“ Koľko myslíte, že bolo potrebné zaplatiť lekárovi, aby [...]

Koľko stojí jedna noc?

28.06.2022

„Susedko, môžete sa u mňa niekedy na chvíľu zastaviť? Akosi veľmi veľa platím za elektriku, nie je možné, aby som na ňu dávala polovicu dôchodku.“ Pred pár dňami zakričala cez plot na manžela susedka. Stará pani, ktorá je vdovou necelé dva roky. A z jedného dôchodku, ako väčšine dôchodcom sa jej žije naozaj ťažko. To nevyhnutné pre život si dopestuje v malej [...]

Nie je služba ako služba alebo ako to funguje v štátnej správe

27.06.2022

V rámci administratívnych služieb pracujem pre viacerých zamestnávateľov. Jeden z nich podniká v gastre a vieme, aké náročné obdobie malo toto odvetvie posledné 2 roky. Majú prenajatú kuchyňu a jedáleň v jednej zo štátnych inštitúcií. Varia chutne, s poctivou kvalitou, stravníci spokojní. Na obedy však chodila len štvrtina zo [...]

Národný bezpečnostný úrad / NBÚ /

Národný bezpečnostný úrad už neblokuje žiadne weby

01.07.2022 09:56

Do konca júna boli zablokované štyri weby. Inštitút blokovania zaviedol parlament v rámci balíka opatrení súvisiacich so situáciou na Ukrajine.

Počasie / Horúčavy / Teplomer /

Slovensko čaká ďalší horúci deň, na východe môže byť až 39 stupňov

01.07.2022 09:24

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na piatok výstrahy prvého až tretieho stupňa.

Nemocnice / Vladimír Lengvarský /

Z plánu obnovy sa postavia Rázsochy a martinská nemocnica, rozhodla vláda

01.07.2022 08:25, aktualizované: 09:39

Výstavba hrubej stavby nemocnice na Rázsochách má stáť 281 miliónov eur, postavenie martinskej nemocnice si vyžiada 330 miliónov eur.

Václav Klaus, Vladimír Mečiar, RTVS

"Vy nás neposloucháte!" Debata moderátorov s Klausom a Mečiarom sa skončila hádkou

01.07.2022 07:25

Vy nepočúvate naše odpovede, zhrnul Václav Klaus svoj dojem z debaty, ktorú viedli moderátori RTVS s ním a Vladimírom Mečiarom.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 101
Celková čítanosť: 183837x
Priemerná čítanosť článkov: 1820x

Autor blogu