Založ si blog

Nehas, čo ťa nepáli

Túto vetu som počula najmenej tisíckrát. „Nehas, čo ťa nepáli, lebo inak budeš mať poriadny problém.“ Stalo sa z nej v spoločnosti akési nepísané pravidlo, ktoré nám diktuje držať ústa a krok. Vidieť len malú časť toho, čo sa deje, zabudnúť na kritické myslenie, alebo pre istotu vôbec nemyslieť.

Na svete je hlad. Nie je to problém len rozvojových krajín. Na obrázky vychudnutých, hladujúcich detí, ktoré len apaticky ležia a čakajú na smrť, sme sa stali už akosi rezistentní. Sem-tam pošleme nejaké to euro organizácii, pričom netušíme, kde končia naše peniaze. 

Ale hlad pomaly klope aj na naše dvere. Pociťujú ho najmä seniori, jednorodičia, či ľudia, ktorí sa z tých či oných dôvodov ocitli na okraji spoločnosti. A to je len začiatok. Nájdu sa dobrovoľníci, ktorí sa snažia pomáhať, ale je to ako hodiť kameň do bezodnej studne. Je to len kvapka v mori, pretože priepasť medzi chudobnými a bohatými sa prehlbuje čoraz viac.
„Na jednej strane mi lekár hovorí, že mám jesť dostatok zeleniny a ovocia, ryby a orechy. No na druhej strane si ich nemám za čo kúpiť,” zhrnula dnešnú situáciu jedna babička, ktorá si môže dovoliť kúpiť denne dva rožky a liter mlieka. Šetrí na plyn. Počula, že ceny pôjdu hore. Hlad teda nie je až taký vzdialený pojem, akoby sa na prvý pohľad zdalo.

Absurdné riešenia

Na sociálnych sieťach som videla video, kde sa snažila divákov presvedčiť jedna nemenovaná herečka, že jesť červíky a hmyz je najväčší gurmánsky zážitok. To by sa možno dalo prehltnúť. Ale tvrdenie experta, ktorý vidí reálne východisko z hladovej krízy v kanibalizme, sa nedá ani okomentovať. Dostali sme sa na dno žumpy. No len my môžeme odtiaľ aj vyskočiť. 

Veď máme všetky nástroje na to, aby sme vytvorili svet, kde hlad prestane existovať. Alebo sa uspokojíme s riešením, ktoré v nás absolútne potlačí ľudskosť? Technológie na pestovanie potravín aj v extrémnych podmienkach, bez ekologickej záťaže sú už na svete. A v Tvorivej spoločnosti sa dostanú všade, kde bude potreba, aj preto je výhodná pre všetkých. Vďaka nej môžeme veľa zmeniť k lepšiemu.

M.

Zdroj: creativesociety

Muž v červenom klobúku

26.09.2022

Nastúpila som do rýchlika. Bol preplnený, ako vždy. Nevadilo mi to, dala som si do uší slúchadlá a pozerala na okolitú krajinu. Na ďalšej stanici sa uvoľnilo miesto. „Poďte si sadnúť,“ potiahol ma za rukáv starší muž v červenom klobúku. Usmiala som sa naňho. „No tak! Dámy by predsa nemali stáť.” Presvedčil ma. Slúchadlá som schovala do tašky. Tušila som, že [...]

Aj tak mnohí nahlas povedia svoje NIE

24.09.2022

Ale prečo by to tak nemohlo byť? Kladiem si otázku, keď čítam komentáre a postrehy pod článkami Tvorivej spoločnosti. Mnohí ľudia hneď zavrhnú možnosť zmeniť tento svet len svojim súhlasom. Chceme všetci to isté, prirodzený bezpečný svet v priateľstve a láske, ale aj tak mnohí povedia nahlas svoje Nie. Čo Ťa drží v systéme tohto sveta, že sa nechceš zbaviť zla? [...]

Je třeba si poslechnout ty, jejichž hlas je umlčován

23.09.2022

Svět čelí mnoha krizím, které se budou zhoršovat, ale ty všechny jsou v podstatě odvedením naší pozornosti od toho nejdůležitějšího a tím je klima. Ty všechny uměle vytvořené krize můžeme společně vyřešit, ale s klimatem se nikdo nedomluví. Je třeba si poslechnout ty, jejichž hlas je umlčován. Je třeba přijmout skutečná fakta a postavit se zodpovědně k [...]

Luiz Inacio Lula da Silva, Brazília

Lula porazil Bolsonara, o prezidenstký post budú bojovať ešte v druhom kole

03.10.2022 06:06

V prvom kole prezidentských volieb v Brazílii zvíťazil v nedeľu ľavicový kandidát Luiz Inácio Lula da Silva.

CORRECTION Russia Ukraine War

ONLINE: Zelenskyj ďakuje lídrom strednej a východnej Európy, že chcú Ukrajinu v NATO

03.10.2022 06:00

Som vďačný našim susedom, krajinám strednej a východnej Európy, za podporu členstva Ukrajiny v NATO, napísal Zelenskyj.

Zochova, Bratislava nehoda zastávka HaZZ polícia BAX

V Bratislave narazilo auto do zastávky: Päť mŕtvych a desať zranených

02.10.2022 23:35, aktualizované: 03.10.2022 06:17

Na bratislavskej Zochovej ulici narazilo krátko po 22.15 h auto do zastávky mestskej hromadnej dopravy.

Bulharsko Voľby Predčasné Parlamentné, Bojko Borisov

Bulharsko: Vo voľbách zvíťazila strana expremiéra Borisova, tvrdia exit polly

02.10.2022 19:57

Očakáva sa, že Borisov bude pre obvinenia z korupcie len ťažko hľadať koaličných partnerov.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 140
Celková čítanosť: 250085x
Priemerná čítanosť článkov: 1786x

Autor blogu