Založ si blog

Keď ma uvidíš, zaplačeš!

Dlhotrvajúce obdobie sucha, sprevádzané ekonomickými, geopolitickými a celkovo celospoločenskými problémami, nedávajú človeku veľa nádejí na lepšiu budúcnosť. Všade, kde sa len pozrieme, vidíme ľudské trápenie v rôznych podobách. Všetci už začínajú chápať, že sa so svetom niečo naozaj deje. To, čo sme si ešte pred pár rokmi či mesiacmi neboli schopní ani predstaviť, sa stáva našou súčasťou.

Sme svedkami toho, ako skupinka politikov dokáže ovládať celé národy. A ich “boj” s klimatickými zmenami im tiež akosi nevychádza. Peniaze sa sypú do vreciek privilegovaných, a my sa stále viac a viac stávame obeťami záplav, zemetrasení, zosuvov pôdy, či umárajúceho sucha. 

Hladové kamene

A zrazu sa objavujú kamene hladu. Extrémne sucho odhalilo vo vyschnutých riekach množstvo tzv. hladových kameňov. Tie hlásajú posolstvo, ktoré je predzvesťou ťažkého obdobia. Píše sa na nich: “Keď ma uvidíš, plač!”

Hľadiac von oknom si uvedomujeme, že situácia je naozaj kritická. Paradoxné však je to, že veľmi veľa ľudí je ochotných plakať a čakať, a nič nerobiť. Za niekoľko rokov nás zmagorili do takej miery, že sme schopní radšej sedieť a nerobiť nič, ako sa snažiť hľadať riešenie. Veď kto hľadá, ten vždy nájde. Človek sám je schopný vytvoriť také možnosti, ktoré dokážu vyriešiť nielen situáciu s hladom a počasím, ale vyriešiť absolútne všetky problémy súčasného sveta. 

Žijeme v dobe veľkých premien. Sme svedkami strašných vojen, hladu, ktorý zachvacuje aj hospodársky rozvinuté oblasti, vidíme zvrátenosti, ktoré sa stávajú akceptovanými… A všetko sa to deje iba preto, že  zúžili naše vnímanie a schopnosť kriticky myslieť. Zavreli nás do klietok, a pod rúškom strachu nami manipulujú, ako to vyhovuje pár jednotlivcom. 

Ale veď ľudia nie sú zvery, ktoré tupo žerú v ohrade a čakajú na smrť. Ľudia môžu všetko, keď pochopia, že môžu. Projekt Tvorivá spoločnosť je geniálny projekt celého ľudstva, ktorý dáva šancu každému zmeniť svet, a spoločne zvládnuť všetky súčasné i prichádzajúce trápenia sveta. Aj hladomor, na ktorý nás nenápadne pripravujú. 

Všetko je možné! Je možné nečakať, neplakať a konať. Buď sa uplačeme k smrti, ako masochisti, pozerajúci na odkrytý kameň hladu, alebo sa vzchopíme a pochopíme, že všetko je práve v našich rukách. Tvorivá spoločnosť je možnosť, ktorá sa naskytne raz za tisícročia, a my sme práve v tomto ťažkom období schopní ju zhmotniť. 

H.

zdroj: creativesociety

Každý večer ten istý scenár

24.03.2023

Včera prišiel domov zasa unavený. Kým som zohrievala večeru, dal si rýchlu sprchu. „Mami? Tato bol dnes preč dvanásť hodín, však?“ Spýtala sa ma dcéra, ktorá sa pasovala s horou úloh. Dva dni je doma, pretože je chorá. Nemôže len tak nečinne ležať, nestihla by prebrať učivo a vypracovať si domáce úlohy. Priznáva, že ju bolí hlava. Aj ja som unavená. Popri [...]

Nemôžeme byť s našimi deťmi v nemocnici za každých okolností.

21.03.2023

Nedávno prebiehala petícia, aby sa zakotvilo právo detí mať pri sebe rodiča v nemocnici. V prvom čítaní návrh podporilo 115 poslancov. Návrh bol však stiahnutý, nakoľko bol prejavený nesúhlas s pozmeňujúcim návrhom. Dôvodom je, že tento návrh by posilnil práva nie detského pacienta, ale zdravotníckeho zariadenia. Táto nezhoda poslancov znamená, že sa nič meniť [...]

Zvláštní ocenění

19.03.2023

Před nedávnem se mi dostalo velmi zvláštního ocenění. Ocitl jsem se na mapě dezinformační scény. Tato mapa má prý údajně pomáhat tomu, aby se chránila demokracie před šířením lží a manipulací s veřejným míněním. A já bych měl jednoduchou otázku. Jakou demokracii dnes vlastně chceme bránit?Říkají nám, že bránit demokracii znamená bránit režim, ve kterém [...]

bachmut

Za nič vám ich nedáme! Rodičia v Bachmute ukrývajú svoje deti v pivniciach

30.03.2023 09:51

Dobrovoľníci jav pripisuje kombinácii chudoby a nepriaznivého psychického stavu rodín.

Black Hawk

V americkom Kentucky sa pri výcviku zrazili dva Black Hawky

30.03.2023 08:49

Stav posádky nie je známy.

mexiko

Mexické úrady vyšetrujú osem ľudí kvôli požiaru, ktorý zabil 39 mužov

30.03.2023 08:15

Bezpečnostní pracovníci zrejme nevyvinuli žiadne úsilie, aby obetiam vôbec pomohli.

Bolsonaro

Brazílsky exprezident Bolsonaro sa vracia do vlasti, o opozíciu už nemá záujem

30.03.2023 07:03

Chcem pomáhať mojej strane ako človek so skúsenosťami, uviedol pre televíziu CNN Brasil.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 203
Celková čítanosť: 376392x
Priemerná čítanosť článkov: 1854x

Autor blogu