Založ si blog

Dnes to ospravedlníme. A čo bude zajtra?

…Takže dnes ospravedlníme 25-tisíc úmrtí. A čo bude zajtra?

Často sa stretávam s tým, že mnoho ľudí stále nechápe, o čom je projekt Tvorivá spoločnosť. Pokiaľ žijete šťastný život, nič vám nechýba a všetko okolo vás vám príde v najlepšom poriadku, tak to pravdepodobne nebude pre vás. Môžete sa pokojne uškrnúť a zavrieť tento blog. Pokiaľ si ale myslíte, že väčšinu problémov, ktoré máme, si spôsobujeme my sami, tak určite zbystrite pozornosť.

Dotýka sa ma toľko vecí…

Mňa sa napríklad dotýka to, že aj keď máme technológie, pomocou ktorých vieme získať vodu zo vzduchu kdekoľvek na planéte (dokonca aj na Sahare), denne zomiera 42-tisíc ľudí v dôsledku nedostatku pitnej vody. V 21. storočí! Prečo tieto technológie nenasadíme do problémových oblastí? Máme predsa toľko organizácií a charitatívnych spoločností!

Dotýka sa ma i to, že v dobe, keď máme technológie, pomocou ktorých vieme hravo nakŕmiť všetkých obyvateľov planéty (nielen 8 miliárd, ale kľudne aj 50), tak každý deň umrie 25-tisíc ľudí hladom, zatiaľ čo na druhej strane planéty obrovské prebytky jedla vyhadzujeme. Vám to príde v poriadku?  Bolo by to náročné? Drahé? Takže dnes ospravedlníme 25 tisíc úmrtí. A čo zajtra? 

Pamätám si zo školy, keď sme sa prvýkrát učili o krajinách tretieho sveta. Nechápal som, že tam majú takéto problémy. Ako je to možné? A keď sa o tomto probléme vtedy hovorilo, tak som predpokladal, že riešenie je na spadnutie. Ale predstavte si, že za tie desiatky rokov sme sa nikam neposunuli. Naopak, pribudlo nám ešte množstvo nových problémov!

Dotýka sa ma, ako drancujeme planétu, aj keď som nikdy nebol ekológ. Znečisťujeme vodu, vzduch, lesy, komplet životné prostredie! Pozrite sa, koľko odpadu vaša domácnosť vygeneruje za týždeň. Koľko z toho si myslíte, že celosvetovo zrecyklujeme? A koľko z neho skončí na skládkach? Plasty vyhadzujeme po kamiónoch do oceánu. Tie sa neoplatí recyklovať. Je to drahé. Vážne? Peniaze určujú to, čo sa oplatí a čo nie? Aj na úkor prostredia, v ktorom žijeme?

Dotýka sa ma, keď máme choré dieťa, ktorému je odopieraná liečba kvôli vysokým nákladom. Alebo ju podmieňujeme obrovskou platbou. Chápete? Máme pacienta a my ako spoločnosť máme liek. Ale kým človek nezaplatil alebo nevyzbiera potrebnú čiastku, tak mu ten liek nedáme? Pretože peniaze majú vyššiu cenu než ľudský život?!

A to najabsurdnejšie na tom je, že tie peniaze si sami tlačíme! Potrebujeme sa prestať dívať na svet z hľadiska peňazí! Veď momentálne peniaze sú tým určujúcim a hybným faktorom, podľa ktorého sa rozhoduje, čo sa bude realizovať a čo nie, či je to ziskové, kto na tom zarobí a kto koľko z toho bude mať. Nezdá sa vám to choré? 

Takže Tvorivá spoločnosť je návrat k ľudskosti. K tomu, že určujúcim faktorom nemajú byť peniaze, ale hlavnou hodnotou v spoločnosti má byť ľudský život. Pretože pokiaľ bude na prvom mieste ľudský život, tak na planéte už nikto nezomrie kvôli nedostatku vody! Nikto nezomrie od hladu! Nikomu nebudeme vyvažovať jeho liečbu peniazmi a nebudeme ďalej drancovať planétu kvôli zisku. Pretože my všetci sme na jednej lodi, na jednej planéte.

Tvorivá spoločnosť nie je nejaký nápad,  ktorý vznikol niekde pri pive. Je to idea, ktorá oslovuje ľudí na celom svete. Je to najrýchlejšie rastúci projekt nielen u nás, ale globálne. Dobrovoľnícky projekt. Projekt, ktorý nemá externé financovanie a teda nie je závislý od svojho sponzora a jeho požiadaviek.

Každý z nás má určité talenty a dispozície. A teraz si predstavte, že každý človek prispeje tým svojím jedinečným talentom k tomu, aby sme sa ako ľudstvo mali lepšie. Viete si predstaviť ten raketový pokrok? Ja tiež nie. Ale ako hovorí jedna moja kamarátka: “Chcem byť pri tom. Tam nesmiem chýbať!”

Zdroj: Facebook.com/TomasLestach creativesociety.com

Mŕtvi nekupujú víno

01.10.2023

Silné krupobitie spôsobilo úplné zničenie viniča aj iných plodín v oblasti Valencie v Španielsku. Obrázky a videá z daného miesta boli žalostné. Pahýle, ktoré trčali zo zeme, sem tam nejaký ten list a strapec hrozna. Všetko vyzeralo, akoby bol koniec novembra a príroda sa ukladala na zimný spánok, a nie koniec leta. Pár minút, ktoré zmenili všetko. Nádeje ľudí, ktoré [...]

Svet sa už zmenil

27.09.2023

… No napriek tomu sa tvárime, že sa nič nedeje …Náš svet už nikdy nebude taký, ako bol predtým. Ale pre ľudí je veľmi ťažké prijať a pochopiť, že klimatická kríza už teraz vážne ovplyvňuje život každého človeka. Extrémne prejavy počasia naberajú na sile a frekvencii. A vzniká paradox, že z jednej strany ide o problém, ktorý sa týka bezpečnosti človeka, [...]

Nejako to vydržíme, nie?

26.09.2023

Pracujem 48 hodín týždenne, voľno nemám ani cez víkendy. Mám dieťa, ktoré začalo chodiť do inej školy. Máme malú firmu, pričom nemáme vyplatených takmer polovicu faktúr. Tie menšie sú vyplatené počas pár dní. Na tie veľké čakáme niekoľko mesiacov. „Uhradíme vám ju, až nám prídu peniaze.” Túto vetu v rozličnom prevedení sme počuli miliónkrát. Do toho [...]

ponorka, Gotland

Británia vloží štyri miliardy libier do vývoja novej útočnej ponorky

01.10.2023 22:01

Postaviť ju plánuje spoločne s Austráliou.

hasiči Trenčín auto požiar

Hasiči v Trenčíne likvidujú požiar výrobnej haly

01.10.2023 21:35, aktualizované: 21:56

Na likvidáciu požiaru vyslali 12 kusov techniky a 22 hasičov.

Volodymyr Zelenskyj

Víťazstvo Ukrajiny vo vojne príde, povedal Zelenskyj

01.10.2023 21:21

Prezident zároveň zdôraznil, že „odvaha, húževnatosť, jednota sú veci, ktoré nesmieme stratiť, aby sme nestratili Ukrajinu“.

lietadlo

Pád malého lietadla v Senici si vyžiadal dve obete

01.10.2023 19:58

V senickej mestskej časti Čáčov spadlo v nedeľu podvečer malé lietadlo.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 266
Celková čítanosť: 494099x
Priemerná čítanosť článkov: 1858x

Autor blogu