Založ si blog

V hre sú aj ich životy

Vidím ich každý deň. Motivačné citáty  milujúcich mám, ktoré tvrdia, že by za svoje deti doslova dýchali. „Moje srdce bije len pre teba…”
“Obetujem pre teba všetko, aj svoj život…” Silné slová, však?

Sem-tam sa začítam do internetových diskusií, pretože ma zaujíma, čo riešia maminy. Aby som bola v obraze. A ženy, matky, kvôli deťom, vydržia aj nemožné. Žijú s absolútnymi hovädami (pardon za výraz), ktoré ich bijú, týrajú, kričia, no vo vzťahu ich ako zázračná mantra drží formulka: “Vydržím to len kvôli deťom…” I keď vydržať v nefunkčnom vzťahu len kvôli deťom nie je pre nikoho šťastné riešenie, tobôž nie pre deti, ktorým takýto vzorec a model správania neprinesie nič dobré.

Na druhej strane história je plná mám, ktoré dokázali urobiť aj nemožné a motivovala ich láska k dieťaťu. Poslednú dobu mám však pocit, že starostlivosť o dieťa sa kumuluje do perfektného statusu a dokonalej fotografie na Instagrame. Len tak, aby svet videl, a aby mama nemusela vystúpiť zo zóny komfortu. Pretože urobiť krok do neznáma si vyžaduje odvahu. Odvahu prepichnúť ružovú bublinu “v mojom svete je všetko v poriadku” a pozrieť sa do očí faktom. Pozrieť sa na to, že náš svet je v prdeli. Pozrieť sa, že zajtra môže moje dieťa umierať a ja s tým zajtra už nič nespravím. Ale dnes ešte môžem. Môžem kričať, apelovať, volať, silou matky, ktorá vie, že v hre je moje dieťa: „Ženy, matky, ľudia, prebuďte sa, poďme niečo robiť, apelujme na vedcov, zázrak sa bez nás nestane.” 

Majú na to odvahu Instagramové mamy? Dnes asi sotva. Boja sa onálepkovania, odsúdenia, radšej budú dúfať, že ono sa to nejako vyrieši. To, že klimatické zmeny sa nezlepšujú, nevidí len idiot. Alebo blázon, ktorý si nedá dokopy dva a dva. Ešte môžeme veľa zmeniť, stačí trošku odvahy. Alebo naša láska k vlastným deťom ostane len na papieri ako v anekdote?

Zaľúbený muž píše svojej nastávajúcej: „Milujem ťa, preplával by som kvôli Tebe oceán, premohol trojhlavého draka, preplazil sa púšťou. Zajtra však neprídem. Má pršať a nechcem prechladnúť.” 

Tak poďme slová premeniť na činy. 

M.

zdroj:creativesociety.com

LOŽ piata

04.12.2023

DEZINFORMÁCIE VS. FAKTY V mediálnom priestore Českej a Slovenskej republiky pribúdajú články, ktoré neustále opakujú tie isté nepravdy a klamstvá o projekte Tvorivá spoločnosť. Akým spôsobom dochádza k legitimizácii hrubo manipulatívnych tvrdení, a teda k porušovaniu základných práv a slobôd samotných účastníkov? Kontroverzie v tvrdeniach citovaných religionistov [...]

Len sa menia kulisy

02.12.2023

Včera večer sa mi fakt nič nechcelo. Všetko ma bolelo, pálili ma oči, celý týždeň som mala doma choré dieťa a keď vyzdravelo, odovzdalo mi štafetu. Večer som s premáhaním zapla počítač. „Ešte je šanca, ešte veľa môžeme,“ to boli vety, ktoré ma motivovali ku konaniu. Premôcť malichernú slabosť. Veď som bola v teple, v suchu, vo vedľajšej miestnosti bolo [...]

Autority

01.12.2023

Od koho to potřebujete slyšet? Taky jsem chtěla, aby Vám to radši řekl někdo jiný. Tohle přece nemám říkat já. A věřte mi, dělali jsme pro to všechno – psali médiím, politikům, volali vědcům, zvali známé osobnosti – prostě, aby Vám tu zásadní informaci řekla nějaká autorita. Ale představte si, že Vy jste ta známá osobnost, nebo sedíte na [...]

lech walesa

Bývalý poľský prezident Walesa bol hospitalizovaný s ochorením COVID-19

05.12.2023 22:34

Walesov stav je vážny, no je o neho dobre postarané v nemocnici v Gdaňsku.

Daniel Lipšic, Úrad špeciálnej prokuratúry

Lipšic: Ak nechajú špeciálnu prokuratúru, vzdám sa funkcie

05.12.2023 20:55

Špeciálny prokurátor zdôraznil, že boj proti organizovanému zločinu a korupcii nemôže byť postavený na jednej osobe.

Matúš Šutaj Eštok

Šutaj Eštok: Slovensko pri riešení migrácie a azylu v EÚ má svoje červené čiary

05.12.2023 18:48

Minister vnútra sa zúčastnil na zasadnutí Rady EÚ pre vnútorné veci v Bruseli.

rtvs, mlynská dolina

RTVS príde o peniaze, ministerka Šimkovičová chce hľadať vhodné formy financovania

05.12.2023 18:32

Zníženie príspevku pre RTVS vychádza z koaličnej dohody.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 293
Celková čítanosť: 550172x
Priemerná čítanosť článkov: 1878x

Autor blogu