Založ si blog

Jednoduchý návod, ako prekonať strach

„Keď prehltneš žuvačku, zlepia sa ti črevá!” „Keď prehltneš kôstku, narastie ti v bruchu strom!” „Keď budeš zvedavá, budeš skoro stará!“ „Keď budeš škúliť, ostanú ti tak oči už navždy a nikdy sa nevydáš!”

Ako každé dieťa vyrastajúce na rozhraní dvoch politických režimov, som si vypočula množstvo dobre mienených rád, ktoré som si mala vziať k srdcu, aby zo mňa vyrástlo dobré dievča, žena, matka, manželka. Dnes som prehltla omylom žuvačku a na um mi zišla veta, ktorá sa mi vryla do pamäte. Už dávno neverím strašeniu, ktorému sa nevyhne žiadne dieťa. Veď keby to bolo pravda, už mám v žalúdku celý zelovoc. Jasné, že niektoré strachy bolo ťažké prekonať. Keď som mala zísť tmavou ulicou okolo „strašidelného domu,“ v ktorom nikto nebýval, ešte na prahu dospelosti som radšej na danom úseku zrýchlila krok. Strach sa jednoducho prekonáva faktami. 

Free photo pretty young woman sitting near coffee while work with laptop

A nárast klimatických katastrof je fakt. Ani tvrdenia skeptikov, ktorí sa bijú do pŕs, že „toto tu bolo vždy,” neznejú už tak presvedčivo. Preto ma zarazil komentár na sociálnej sieti pod jedným príspevkom: „Decká, prosím vás, veď vás tá Tvorivá spoločnosť umučí strachmi. Strach je náš najväčší nepriateľ. Žite a radujte sa každý deň a aj v noci. Pretože každý deň je prevzácny DAR. A myslite na svetový MIER pre všetky naše deti na celej našej prekrásnej planéte Zem. HNEĎ.” 

S touto pani v istom zmysle súhlasím. Veď v mieri chceme žiť všetci. A strach je naozaj našim veľkým nepriateľom. Ten nám bráni pozrieť sa na fakty, všímať si, čo sa to deje s klímou. Radšej budeme teda vizualizovať a vysielať mier? Overovanie faktov nám nebráni byť vo vnútornom mieri, láske a spokojnosti. Ale myslenie na svetový mier nás ešte nikdy neposunulo k riešeniu vojnových konfliktov. Veď missky myslia na mier pri každej súťaži 🙂


Strašenie je skresľovanie faktov, podsúvanie vedomej lži, s cieľom dosiahnuť svoj prospech. Niečo iné je sprostredkovanie informácií a faktov s možnosťou riešenia. Stačí sa pozrieť na média a spýtať sa, kto koho straší? Pôvodne som chcela do blogu pridať prehľad klimatických katastrof za posledný týždeň. No viete čo? Nechám to na vás. Kto chce, ten si nájde. Kto nie, ten bude kritizovať. 

M.

zdroj: creativesociety.com; fórum Globálna kríza. Zodpovednosť

Takhle to vidím já

23.02.2024

Protože se poslední dobou začaly psát o projektu, jehož jsem součástí, takové všelijaké podivnosti, tak mě napadlo, že napíšu, jak vlastně funguje projekt Tvořivá společnost v praxi z pohledu člověka, který se ho účastní. Takže nikdo není v žádném speciálním seznamu, nemá průkazku ani neplatí příspěvky, protože to není žádná organizace. [...]

Povinnosti zamestnanca, nevýhody freelancera

21.02.2024

„Moja, čo to ty vlastne robíš?” pýtala sa ma pred časom svokra, ktorá za pásom v továrni strávila štyri desaťročia života. Videla som, že v debatách až tak nechápala, ako sa niekto môže uživiť tým, že sedí doma za počítačom, pije kávu a nie vždy stíha popritom uvariť obed. „Nazýva sa to freelancer,” snažila som sa jej priblížiť zmysel cudzieho [...]

Máme ešte „základný inštinkt“?

18.02.2024

S naším psom chodíme každé ráno na prechádzku do blízkeho lesa. Občas nám robí spoločnosť jedna z našich mačiek. Predháňa sa so psom s naježeným kožúškom, poprípade sa mu šmajchluje a motá pod nohami. Tentokrát som si uvedomila jednu zmenu. Keď som sa obzrela, či ide mačka za nami, všimla som si, že zastala a pozorne načúvala smerom do záhrad lemujúcich [...]

Ozbrojené sily SR vojak, vojaci

Hoaxy a podvody: Téma zapojenia slovenských vojakov do vojny pripomína informačnú operáciu

27.02.2024 09:33

Dezinformáciu o vysielaní vojakov na Ukrajinu podľa Púchovského zdieľalo 76 ruských propagandistických kanálov.

jemen, saná

USA vykonali ďalší úder na ciele v oblastiach Jemenu ovládaných húsíami

27.02.2024 09:26

Americká armáda zasiahla rakety, drony a bezpilotné člny v oblastiach Jemenu, ktoré ovládajú Iránom podporovaní povstalci húsíovia.

Ukrajinskí vojaci, Dneper, Cherson, vojna na Ukrajine

Kyjev volá emigrantov domov. Poľský generál: Vonku máte druhú ukrajinskú armádu, plnú úplatkárov

27.02.2024 08:00

Minister zahraničných vecí Ukrajiny Kuleba volá domov Ukrajincov, ktorí žijú v zahraničí. Podľa poľského generála je to priam celá armáda, zložená z úplatkárov.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 313
Celková čítanosť: 603773x
Priemerná čítanosť článkov: 1929x

Autor blogu