Založ si blog

Detské sny o budúcnosti

Nedávno som mala rozhovor so svojou dcérkou. Bol o jej snoch a plánoch do budúcnosti. Pozorne som ju počúvala. Zaujato mi rozprávala o tom, čo bude študovať, že bude na internáte v inom meste a spozná nových priateľov.  Priznám sa, že mi až išli slzy do očí, pretože mi mysľou prebehlo…budúcnosť, a máme nejakú?

Ako jej mám povedať, že či bude nejaká budúcnosť, záleží na nás dospelých. Je ešte “len” žiačkou prvého stupňa základnej školy a už ma poprosila, či pozriem istú strednú školu, kam by sa chcela prihlásiť. „Mami, ktorý odbor by si si vybrala?“ dávala mi otázky a ja som jej opisovala, ktorý by sa asi páčil mne. Z predstáv som sa opäť „prepla“ do režimu úvah o tom, aká budem šťastná, keď budeme môcť o pár rôčkov riešiť výber školy.

Súčasnosť je trest alebo dar?

Samú seba som sa snažila presvedčiť, že to určite dáme, že sa ako ľudstvo vzchopíme a spoločne porazíme klimatického Kerbera, ktorý sa už teraz na určitých miestach planéty prejavuje viac, na iných zatiaľ menej. Často sa pristihnem pri myšlienkach, prečo práve ja musím žiť v tejto dobe? Prečo nemôžem žiť pokojne ako žili, napríklad, moji rodičia. Mali problémy každodennosti, ale vychovali štyri deti, ktorým podľa svojich možností dali všetko potrebné. A ja akokoľvek sa snažím žiť život plný radosti, lebo mám nádhernú rodinu a môj sen, mať krásne a zdravé deti, sa mi splnil, neustále rozmýšľam, či to mám brať ako trest alebo ako dar.

Ale ja som sa už rozhodla. Je to dar. Práve my sme generácia, ktorá má možnosť zmeniť chod dejín. Ktorá sa dokáže zjednotiť práve na myšlienke prežitia a následne v tomto zjednotení vybudovať svet plný neuveriteľných možností. A terajšie sny mojej dcérky o svojej škole sú len zlomkom tých perspektív, ktoré nás čakajú nie v až tak ďalekej budúcnosti. Reálne bude môcť ona a každé jedno dieťa študovať to, k čomu ho to ťahá a to nielen vo svojej domovine, ale kdekoľvek na svete a k tomu im budú poskytnuté všetky dostupné informácie a technológie, aby svoj potenciál mohli skutočne rozvíjať a v živote robiť to, čo ich naozaj baví. Svet bude miestom splnených snov. Ja to vidím a už teraz sa teším.  

L.

zdroj:creativesociety.com; fórum Globálna kríza. Zodpovednosť.

Na Slovensku totálne zlyháva demokracia. Máme dôkazy

15.04.2024

Slovensko sa zaraďuje medzi demokratické krajiny, no ľudské práva a sloboda prejavu sa tu neustále rôznym spôsobom porušujú. A to aj pod hlavičkou tých, ktorí majú ľudí chrániť. Určite ste zachytili hon na Tvorivú spoločnosť (aj hnutie ALLATRA), ktorá v relácii Reportéri, vo verejnoprávnej televízii, bola označená ako nebezpečná proruská sekta. Napísaných [...]

Tak sa nehanbi a rozprávaj!

14.04.2024

„Láska ukazuje človeku cieľ jeho života. Rozum ukazuje prostriedky, ako ich uskutočníte.“ Tomáš Garrigue Masaryk Píše sa rok 1900, Milan Rastislav Štefánik sa stáva zapisovateľom študentského pražského spolku Detvan, ktorý si dal za úlohu vzbudiť národné povedomie u Slovákov. Neostal len u Detvana. Spája sa s ľuďmi, [...]

Reakcia na čiernu PR kampaň: Komu vadia billboardy Tvorivej spoločnosti?

20.03.2024

Pred pár dňami vyšiel v denníku SME tendenčný premium článok, ktorý má za cieľ pošpiniť medzinárodný projekt Tvorivá spoločnosť. Autorka tohto článku, ktorý vo výsledku očierňuje účastníkov projektu, ako aj samotnú myšlienku projektu Tvorivá spoločnosť, narúša takmer všetky zásady novinárskej etiky, napriek tomu, že Etický kódex novinára je pre ňu, ako aj [...]

Kukláči / Polícia /

Kukláči so samopalmi zasahovali v Kaplnej. Pri akcii Zvar zadržali dve osoby

16.04.2024 11:22

V jednom z objektov v obci dochádzalo k nelegálnemu odčerpávaniu motorovej nafty z produktovodu vedúceho zo Slovenska do Česka. Polícia zverejnila autentické zábery zo zásahu.

Dánsko Požiar Kodaň Burza Budova Historická

Historickú budovu burzy v centre Kodane zachvátil požiar, jej veža sa zrútila

16.04.2024 11:07

Na videu miestnych médií bolo vidieť, ako ľudia vynášajú z budovy veľké obrazy, aby ich zachránili pred ohňom. Z budovy šľahali vysoké plamene a k oblohe stúpal hustý dym.

Finančná správa / FS / Kriminalisti /

Akcia Lotus: Finančná správa zaistila deväť áut, dom, chatu i štyri milióny eur

16.04.2024 10:41

Akcia bola zameraná na rizikových a nepoctivých daňovníkov, ktorí obchodovali s dovezenými motorovými vozidlami, tzv. autíčkarov.

Poprad / Tulipány /

Poprad zdobia tisícky tulipánov z Holandska, vykvitli o niekoľko týždňov skôr

16.04.2024 10:33

Len na hlavnom kruhovom objazde v centre vlani v septembri vysadili viac ako 21-tisíc cibuliek. Ďalšie tisícky pribudli na ostatných priestranstvách.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 322
Celková čítanosť: 632533x
Priemerná čítanosť článkov: 1964x

Autor blogu