Realita dneška vs. realita zajtrajška

Pred viac ako piatimi rokmi v arabskej speváckej súťaži The Voice na pódium vystúpilo 9-ročné sýrske dievčatko, Ghina Bou Hemdan. Malá Ghina sa neprihlásila do súťaže len preto, aby predviedla svoje spevácke schopnosti a zaujala porotcov zaujímavou farbu hlasu. Na pódium sa  postavila aj preto, aby spievala za mier vo svojej krajine. Z jej drobných ústočiek znela pieseň „Daj nám detstvo, daj nám mier“. Originál tejto piesne spieva detská libanonská speváčka Remi Bandali. Opisuje v nej zúfalstvo ľudí v časoch občianskej vojny v Libanone v rokoch 1975 až 1990, ktorá si vyžiadala 120-tisíc obetí. Dievčatko svojím vystúpením rozplakalo všetkých divákov sediacich v sále, porotcov súťaže i rodinu, ktorá ju sledovala zo zákulisia.

Čím všetkým si malá, len 9-ročná Ghina musela prejsť, aby nabrala silu a odvahu vystúpiť na verejnosti a spevom žiadať ľudí o mier pre deti vo svojej krajine? Povedzte, ako môžeme pripustiť, aby našou vinou trpeli malé, nevinné deti, ktoré sme priviedli na tento svet? Ako môžeme pripustiť, aby dnes, v 21. storočí, mnohí ľudia na svete zažívali bolesť a utrpenie spôsobené rukami iných ľudí? No povedzte, kam sme to svojou ľahostajnosťou, pýchou a egoizmom dotiahli, keď nás malé dievčatko prosí, aby sme prestali medzi sebou bojovať a začali žiť v mieri? Aby sme našim deťom dopriali detstvo?

Som presvedčená, že jediná možná cesta, ktorá vedie  k dosiahnutiu mieru na celom svete, je zjednotenie celého ľudstva. Zjednotenie všetkých ľudí v spoločnom cieli a tým je vybudovanie Tvorivej spoločnosti.

Obráťme pozornosť na naše deti

Pozrime sa na ich spontánne prejavy citov, na ich prirodzenú potrebu nezištne pomáhať druhým. Táto prirodzenosť je v každom z nás, len na ňu žiaľ zabúdame alebo ju v sebe úmyselne potláčame.  Deti nám svojimi spontánnymi prejavmi pripomínajú, čo je v živote skutočne dôležité. Ukazujú nám cestu lásky, cestu ľudskosti. Ak si ju vyberieme a budeme po nej spoločne kráčať, dáme našim deťom šancu na šťastnú budúcnosť. 

Dnes už miliónom ľudí na svete to nie je ľahostajné. Sú si vedomí svojej zodpovednosti za dnešok, i za náš zajtrajšok, a tak prestávajú mlčať. Dôkazom toho  je aj veľká medzinárodná online konferencia “Globálna kríza. Týka sa to už každého“, ktorá sa konala 24. júla 2021. Táto konferencia spojila ľudí zo 180 krajín sveta. Počas živého vysielania, ktoré trvalo takmer 12 hodín, bol zabezpečený simultánny preklad do 72 svetových jazykov.

Na konferencii vystúpili rečníci z rôznych kútov sveta, ktorí sa ako predstavitelia rôznych národností, kultúr a rozmanitých vedných odborov otvorene vyjadrovali k všetkým výzvam, ktorým bude čeliť celé ľudstvo. Poskytli nám ucelený prehľad o všetkých vnútorných a vonkajších faktoroch súčasnej krízy, ktorá sa veľmi rýchlo prehlbuje vo všetkých sférach nášho života. No nielen to, spoločne rozoberali aj existujúce reálne východisko z tejto závažnej situácie.

Nikto už nemôže poprieť, že kríza, či už klimatická, pandemická, ekonomická, sociálna, narastá neuveriteľne rýchlo ako agresívny zhubný nádor a ohrozuje životy nás všetkých. Žiaľ, dnes už mnoho ľudí na svete trpí aj v dôsledku závažných prírodných katastrof, spôsobených cyklickými zmenami klímy. Títo ľudia zo dňa na deň prichádzajú o svoje domovy, o svoju prácu, o svojich blízkych.

Pravda je taká, že všetci nesieme zodpovednosť za to, v akých neľudských podmienkach mnohí ľudia na svete žijú. A len my, dospelí, môžeme zabrániť  akémukoľvek utrpeniu, ktorému sú vystavené mnohé deti, tak ako Ghina. Aby sme mohli splniť jej nesebecké želanie, ktoré je aj želaním mnohých detí z iných krajín, potrebujeme sa zjednotiť a uzdraviť našu spoločnosť. Potrebujeme radikálne zmeniť podmienky v našej spoločnosti, ktorej veľmi tvrdo diktuje spotrebiteľský systém. Lebo ak teraz nič neurobíme, dopustíme, že sa na celom svete budú veľmi rýchlo množiť hrubé prejavy neľudskosti. Naozaj chceme tomu vystaviť nás i naše deti?

Voľba je skutočne na každom jednom z nás. Ja som už svoju voľbu spravila. Pridala som sa k aktívnym účastníkom projektu Tvorivá spoločnosť.

Z.

Zdroj: allatraunites

Na COP29 Allatra priestor dostala. Prečo nedostala priestor aj na Slovensku?

15.11.2024

Allatra sa venuje klíme. Výsledky dlhodobého prieskumu prezentovali aj na COP29 v Baku. Naše média mohli spomenúť túto novinku v záplave článkov. Avšak ich “sponzori” im očividne neplatia za pravdu. Prinášame informácie z konferencie pod taktovkou OSN, ktorá sa snaží nájsť kľúč k riešeniu spoločných klimatických problémov. Správu vysielala azerbajdžanská [...]

Čo mi ukázala návšteva židovskej synagógy

10.11.2024

V meste pod Zoborom je zrekonštruovaná židovská synagóga. Dnes sa v nej už nevykonávajú náboženské obrady. Cez veľké okná preniká mäkké svetlo, osvetľujúce výstavu na stenách historickej budovy. Mala som len chvíľku času. Zbežne som si ju pozrela. Nie, netušila som, že v našom meste bola kedysi Tisova či Hitlerova ulica. Počas II. svetovej vojny bolo z Nitry [...]

Metóda programovania mysle

08.11.2024

Ako často vidíte v správach alebo na sociálnych sieťach niečo ako: „Nebezpečná sekta!“ alebo „Hrozba pre spoločnosť“? Znie to desivo, však? Ale je tu dôležitá vec: takéto výrazy nie sú náhodné. Málokedy sa zamýšľame nad tým, prečo tieto výrazy znejú tak jasne a ostro, a práve to je metóda manipulácie prostredníctvom médií, ktoré programujú naše [...]

Island Reykjanes Sundhnúksgígar erupcia láva

FOTO: Vulkanický systém na juhozápade Islandu sa opäť prebudil k životu

21.11.2024 11:00

V danej lokalite ide už o siedmu erupciu od decembra minulého roka.

sarmat

Kyjev: Rusko prvý raz zasiahlo Ukrajinu medzikontinentálnou balistickou raketou. Strela môže niesť aj jadrovú hlavicu

21.11.2024 10:39, aktualizované: 11:19

Rusko už na Ukrajinu páli Ukrajinu aj medzikontinentálnymi balistickými raketami

Matúš Šutaj Eštok

Šutaj Eštok založil ďalší špeciálny vyšetrovací tím. Má sa venovať darovaniu techniky Ukrajine

21.11.2024 10:28, aktualizované: 11:28

Prešetrovať má rozhodnutia vtedajších predstaviteľov rezortu obrany a členov vlády.