Založ si blog

Salvádor: pozlátko pre turistov, aká je však skutočnosť?

Los Angeles, California, USA – 15 March 2019: Salvador, Brazil city visualization illustrative concept on screen through magnifying glass

Po vianočných sviatkoch vysielali v televízii dokument o krajine Salvador. Zaujalo ma to a spolu s dcérkou sme dokument o tejto latinskoamerickej krajine pozerali. Ukázali nádhernú prírodu a tie scenérie s bohatou faunou a flórou, do toho pekná hudba. Až do momentu, kedy moderátor, ktorý sprevádzal krajinou začal hovoriť, že takto je prezentované pre turistov, ale skutočná realita je od toho čo ukázali, veľmi vzdialená.

Polícia nezasahuje

Potom nasadli do auta a spolu s policajnou hliadkou išli do uličiek, kde býva bežný obyvateľ mesta. A to bol šok. Ľudia sa tlačili v murovaných domoch vedľa seba, mnohopočetné rodiny žijúce v dvoch-troch izbách, vlastnili len chladničku a televízor. Ošarpané múry, železné alebo plechové dvere, všade mreže na oknách. Už 13-ročné deti predávajú na ulici drogy pre kartely. Ak chcú prežiť, kradnú alebo unášajú, lúpia, dokonca i zabijú človeka. 

Sem nechodia ani policajné hliadky, nakoľko územie spravujú drogové kartely a o pohybe policajtov vedia. Zistili, že ich sledujú cez kamery v pouličných lampách. Dokonca i v mobile  našli mikrokameru. Zbrane a techniku majú lepšiu ako štátni policajti. Kartely si za peniaze z drog kupujú politikov a médiá. To bola len čiastka z vymenovaných vecí, ktoré boli prezentované v tomto  dokumentárnom filme.

Ľudia rezignovali

Z ľudí a ich prežívania bolo vidieť, že rezignovali. V 21. storočí žijú na hranici života a smrti. Dokonca ukázali domorodé obyvateľstvo, ktoré sa ukrýva v horách, lebo sa ich snažia vyhladovať ako národ a podmaniť si ich. Ostalo len 1% z ich populácie. Poviem vám, že keby som to nevidela, tak neverím. Zdalo sa mi to ako sen. Ľudí ovláda ego a túžba po moci, peniazoch. No ako ďaleko môžeme zájsť v dobre? Je možné zmeniť smerovanie v spoločnosti? Dá sa žiť aj inak? 

Existuje východisko

  V hlave som mala veľa otázok. Na všetky mi dáva odpovede projekt, ktorý má zmysel a ponúka riešenie. Riešenie a poslednú šancu, ktorú máme ako ľudstvo je celosvetový projekt pod názvom Tvorivá spoločnosť. Zapojiť sa do neho môžu všetci, lebo na každom z nás záleží. Človek je predsa tvor inteligentný a má túžbu žiť v radosti a láske. 

Projekt, ktorý môže veľa zmeniť

Globálnosť projektu Tvorivá spoločnosť sa  ukazuje na  všetkých kontinentoch  a denne sa k nemu pridávajú ďalší ľudia. Zmyslom je prepojiť všetkých ľudí na planéte –  aby sme sa spojili v cieli vytvoriť novú spoločnosť založenú na ľudských hodnotách. A že sa to dá, svedčia dôkazy z našej minulosti. Vedci potvrdili pravdivosť takýchto civilizácií na základe zachovaných pamiatok, vykopávok z dávnej doby.

Dnes nie je dôležité z ktorej krajiny, akej rasy, pohlavia, či vierovyznania ste, dôležité je, že chcete žiť ako ľudia, mať zabezpečené dôstojné podmienky na prácu aj vzdelanie. Už narodením získame status človeka, ktorý nemá právo nám nikto vziať.  Záleží na živote každého človeka, bez rozdielov. Ako budeme žiť, nestojí na politikoch, ale na nás ľuďoch. K projektu Tvorivá spoločnosť sa môžete ihneď pripojiť a šíriť myšlienku ďalej, hoc i do celého sveta. Čo myslíte, stojí za to žiť zmysluplne a v láske?

Zuzana Š.

Stačí kúsok človečiny

21.01.2021

Stála som na úrade práce v úzkej uličke. V odstupoch za sebou stálo asi päť ľudí. Zrazu ku mne pristúpil pán a pozdravil sa mi. V tmavej vetrovke a čiernom rúšku som ho nespoznala. „Ahoj, skoro som ťa nespoznal,“ hovorí mi. Zrazu mi to došlo. „Jééj ahoj, ani ja ťa nespoznávam.“ Smiali sme sa ako malé deti. Sused, ktorý býva na konci dediny. Debata [...]

Komunizmus: V čom bola jeho najväčšia slabosť?

20.01.2021

Komunizmus, teda presnejšie socializmus, som na vlastnej koži prakticky ani nezažila. Pamätám si, ako nám raz súdružka učiteľka v škole prikázala, že ju máme volať „pani učiteľka.” Netušila som prečo. Malým, sopľavým škôlkarom nikto nič nevysvetľoval. Dávali sme si však poriadny pozor na jazyk. Za každú „súdružku učiteľku” sme dostali na zadok. Kto je [...]

Neviem sa dočkať, kedy zazvoní

19.01.2021

Bol piatok. Z práce som si zobrala dovolenku a užívala príjemné studené zimné ráno. Na stole rozvoniavala káva, na tvári som mala jemný úsmev. Proste, ako keď sa cítite naozaj dobre, pokojne a spokojne zároveň. Z príjemného rozjímania ma vyrušil zvonček. „Idem ku oknu“, hovorím s úsmevom manželovi a cupitám k oknu spálne. Za bránou stojí ona. Spoznala som ju už v [...]

NR SR / Parlament /

OĽaNO stiahlo novelu týkajúcu sa odvolávania vedúcich odborov okresných úradov

21.01.2021 14:16

Je potrebné doladiť detaily tak, aby bol jasný zámer, ktorým je odpolitizovanie štátnej správy.

vakcína, astrazeneca

Šefčovič: Schválenie vakcíny od AstraZenecy sa očakáva koncom januára

21.01.2021 14:06

Hneď po nej by sa mala schváliť vakcína od spoločnosti Johnson & Johnson.

Ján Budaj

Hlas-SD žiada odchod ministra Budaja pre pochybné dotácie

21.01.2021 13:44

Envirorezort tvrdí, že projekty spĺňali všetky podmienky na udelenie peňazí z eurofondov.

Trebišov Testovanie koronavírus

Anketa: Čo hovoria právnici na testovanie?

21.01.2021 12:00

Otázka právnikom: Je spravodlivé a primerané podmieňovať výnimky zo zákazu vychádzania negatívnym testom?

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 7
Celková čítanosť: 7778x
Priemerná čítanosť článkov: 1111x

Autor blogu

Archív