Založ si blog

Prečo nedôverujem len vzdelaniu?

“Drahí učitelia, prežil som koncentračný tábor. Moje oči videli veci, ktoré by nikto nikdy nemal vidieť. Videl som, ako vzdelaní inžinieri stavali plynové komory. Videl som, ako kvalifikovaní lekári otrávili deti, ako vyškolené zdravotné sestry zabíjali deti, ako absolventi vysokých škôl strieľajú a upaľujú deti a ženy. Preto nedôverujem vzdelaniu. Žiadam vás, pomôžte svojim žiakom stať sa ľuďmi. Vaše úsilie by nikdy nemalo viesť k vytvoreniu vedcov – monštier, vzdelaných psychopatov. Čítanie, písanie a matematika sú dôležité len vtedy, keď naším deťom pomáhajú stať sa ľudskejšími.”

Tento list bol súčasťou prejavu rečníka Dr. Konstantina Rybačuka. Riaditeľ jednej školy ho poslal svojím učiteľom. Vypočula som si ho na konferencii “Tvorivá spoločnosť. Spoločne môžeme” a jeho obsah mnou doslova otriasol. Akoby som objavila  ďalšia časť skladačky. Vzdelanie je stavebný kameň každej normálnej spoločnosti. Vďaka nemu si rozširujeme obzory a máme možnosť bližšie spoznať tento svet. Preto mi ani len nenapadne polemizovať o jeho význame. Ak však zabudneme na ľudskosť a morálku, môže mať pre celú spoločnosť katastrofálne dôsledky. 

Kto vedie deti k morálke a ľudskosti?

Zamyslela som sa. A pochopila som, že deti prakticky nie sú vedené k osvojeniu ľudskosti, k riešeniu konfliktov, k vzájomnej pomoci. Nejaké snahy sú na hodinách etiky, náboženstva, ale stačí to?

V našich školách sa u detí podporuje súťaživosť, konkurencia, no deťom sa nedáva dostatok príležitostí na rozvoj schopnosti  spolupracovať.  Pritom deti majú prirodzenú potrebu si pomáhať. Existujú alternatívne školy, ktoré sa snažia vzdelávať deti inak, no často bojujú s nezmyselnými byrokratickými opatreniami, nedostatkom financií či inými problémami.

Deti sú však naša budúcnosť. O 15-20 rokov sa dostanú do funkcií, kedy budú môcť rozhodovať o zásadných veciach. Ak sa vôbec dožijú tejto doby. Svet je už teraz na pokraji klimatických, ekonomických a vojenských katastrof.

V spotrebiteľskej spoločnosti sa deti odmala učia zákonom prírody, ktoré hovoria, že vyhráva ten silnejší alebo chytrejší. Menia sa na vlkov, chcú vyhrať za každú cenu. Zabudli sme na to najdôležitejšie. Na ľudskosť. Bez ohľadu na profesiu. Máme to prirodzene v sebe. Môžeme to obnoviť. 

Pre mňa je Tvorivá spoločnosť projektom, ktorý naozaj ukazuje východisko z tejto absurdnej situácie. Jeho cieľom je obnoviť morálku a ľudskosť vo všetkých sférach života. Podarí sa nám to len globálne, pretože nie je čas hrať sa na vlastnom piesočku. Tento projekt iniciujú obyčajní ľudia, ktorí sa zjednocujú v jednotnej myšlienke.

Zmeniť spoločnosť, v ktorej žijeme, k lepšiemu. Aby deti v školách na celom svete mohli mať kvalitné bezplatné vzdelanie. Aby sa učili veci, ktoré skutočne potrebujú k životu. Dva ročníky na vysokej som sa učila derivovať. Načo mi to bolo? Kedysi som si myslela, že nikto z nás nie je schopný zmeniť budúcnosť. Teraz som presvedčená o opaku. Budúcnosť môže zmeniť každý z nás. Ale urobiť to môžeme len spolu.

Michaela G. 

Morálna hranica zmazaná. V kom vidia naše deti vzor?

03.03.2021

“Keď vyrastiem, chcem byť influencerkou!” vyhlásila prednedávnom naša krpatá suseda. Prekvapivo som zdvihla obočie a spomenula si na časy, kedy som chcela byť policajtkou, doktorkou, baletkou či smetiarkou. Po krátkom rozhovore s Táňou som prišla na to, kde je pes zakopaný. “Influencerky zarábajú mega peňazí. Nemusia sa učiť, neriešia ypsilóny, len svoj vzhľad a [...]

“Musíš pracovať pod stresom a zvyknúť si, že po príchode domov budeš do večera robiť.”

01.03.2021

Bolo to v čase, keď naše deti prišli do veku školskej dochádzky, mali sme nadchádzajúceho prváčika a boli sme vo fáze skúšania a praktizovania alternatívnych foriem výchovy. Dávať ho do štátnej školy sa nám nechcelo. A vtedy sme objavili v našom okrese projekt malej školy, s učiteľkou, ktorú sme poznali a mali o nej vysokú mienku, s deťmi v domácom vzdelávaní, [...]

Overené: Kniha pre človeka s depresiou môže byť reálna pomoc.

28.02.2021

Štvorročný chlapec zo slabých sociálnych pomerov, je odobratý rodičom a umiestnený v detskom domove. Je v teple, bezpečí. Je o neho postarané. Človek by povedal, má všetko čo potrebuje. Jedného dňa sa však tento chlapec ocitá v čakárni na psychiatrii. Spravil, čo nemal. Nerešpektuje autority, má poruchy správania. Dala som si otázku: [...]

Mjanmarsko demonštrácie

Pred rozkazmi vojenskej junty utiekli policajti z Mjanmarska do Indie

04.03.2021 18:01

Od vojenského prevratu bolo v Mjanmarsku zabitých najmenej 54 ľudí a vyše 1700 zadržali.

Igor Matovič

Grendel nechce vraziť Matovičovi dýku do chrbta, Naď vychválil premiéra

04.03.2021 17:00

Igor Matovič svoj mandát premiéra zastáva svedomito a robí tie najlepšie rozhodnutia v prospech krajiny, odkázal Jaroslav Naď.

György Gyimesi

Rokoval poslanec OĽANO tajne s Maďarmi? Korčok si predvolal veľvyslanca

04.03.2021 16:36

„Ako minister zahraničných vecí nedovolím zasahovať do našich vnútorných záležitostí,“ konštatuje Ivan Korčok.

ide o pravdu, bugar

Bugár v Ide o pravdu: Smrť alebo Matovič? Zvolil by som si radšej smrť

04.03.2021 16:15

V koaličnej kríze sa hrá o čas. „SaS a Za ľudí musia rýchlo povedať čo chcú a ako to chcú,“ povedal v relácii Ide o pravdu bývalý politik Béla Bugár (Most-Híd).

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 32
Celková čítanosť: 41032x
Priemerná čítanosť článkov: 1282x

Autor blogu