Založ si blog

12 hodín denne, 6 dní v týždni

Keď som bola malé dievčatko, chcela som rýchlo vyrásť a mať prácu, dom, veľkú rodinu, cestovať a spoznávať svet.  To sa mi i splnilo.  Spomínam si na jednu chorvátsku rodinu, ktorá žila v meste Murg vo Švajčiarsku. Vtedy ako dvadsaťročné dievča som, počas letných prázdnin mala na starosti, dvoch chlapcov. Starší Sebastián mal 13 a mladší Marco 10 rokov.

Z Chorvátska vždy prišli len počas letných prázdnin a rodičov, žijúcich vo Švajčiarsku, tak videli  2 mesiace v roku. Ich starí rodičia sa o nich starali celý rok. Nemali na výber. Jasmína a Dragan ťažko pracovali niekedy i 12 hodín denne, aby zo zárobku uživili dve rodiny. Seba a starých rodičov, ktorí sa starali o ich synov v rodnom meste.

Krajina ako z reklamy

Pre mňa, ako mladé dievča, bolo Švajčiarsko kúzelné. Všade drevené alpské domy, na pastvinách sa pásol dobytok, príroda ako z reklamy na čokoládu Milku a skutočne čisto. Miestami to bolo  neuveriteľné. Chlapci boli akční, tak sme denne bicyklovali, hrali futbal, plávali v blízkom jazere a hlavne sa veľa smiali. Niekedy som padala od únavy, lebo navariť, upratať dom a riešiť denne program, nebolo vždy jednoduché.  Ich rodičia, odchádzali zavčasu ráno a prichádzali domov po tme. Keďže pracovali i v sobotu, deň pre výlety bola nedeľa. Ale stálo to za to.

Je to len pozlátko?

Rodičia ani raz nepovedali, že nevládzu. Maximálne sa snažil čas využiť tak, aby boli s deťmi.  Precestovali a zažili sme veľa zo Švajčiarska. Občas som si pripadala ako pokrvný člen ich rodiny. Čo bolo ich, bolo i moje. Naučili ma chorvátsky jazyk a dlho po návrate domov sme si písali, volali. No chlapci už vyrástli a dnes už majú každý svoju rodinu. Osobne zažili  vojnu medzi Bosnou a Hercegovinou. To ich veľmi poznačilo. Život je zaujímavý i v tom, kde všade môžeme zanechať stopu.

Osobne si neviem predstaviť, že pre ekonomickú situáciu odídem od rodiny. A  pre dlhodobý cieľ, ktorí si dali, dokázali prežiť náročné obdobie v  zahraničí. I keď je Švajčiarsko ekonomicky silná krajina, cudzinci to nemali jednoduché. Museli sa naučiť povinne jazyk, ktorí im štát poskytol v kurzoch, prácu nesmeli odmietnuť. Iba z vážnych dôvodov. 

Deti hneď po príchode do krajiny boli umiestnené v školských zariadeniach, i keď neovládali jazyk. Zo začiatku sa rodiny častokrát borili, aby  zapadli do komunity, v kantone, ako nazývajú okresy. Ale ani všetky prekážky ich neodradili zostať v tomto krásnom kúte sveta. Doma zažili chudobu, hlad, vojnu a tu v cudzom svete hľadali pokojné miesto pre život.

Kde je môj domov?

Mňa teší, že som spoznala rodinu, ktorá sama hľadala domov v cudzom svete a vedeli sa o pocit spolupatričnosti k človeku podeliť. Vyvstala mi tu otázka. Je to pravda, že domov máme len jeden? A ja viem, že záleží na uhle pohľadu. Domov je tam, kde cítim lásku, kde nie je dôležité odkiaľ si, ale kým si. A tento pocit zažívam opäť pri projekte s názvom Tvorivá Spoločnosť. Lebo tu som človekom, ktorí nedelí podľa rasy, či statusu. Spoločne a celosvetovo konáme, aby sme informovali ľudí o dôležitosti vytvoriť svet na morálno-duchovných hodnotách. A keď sa ľudia súhlasne vyjadria k  novému vektoru v spoločnosti, začneme prvky tvorivej spoločnosti implementovať  do politiky. Ak máte potrebu konať pre lepšiu budúcnosť, pozývam vás, pripojte sa k projektu. V živote veci nie sú zložité, možno je zložitý len náš pohľad …

    Zuzana Š.

Dokonalejší okamih už nebude

05.12.2022

Čakaním na dokonalý okamih nám uteká najcennejší zdroj – čas. V roku 2021 bola priemerná dĺžka života na Slovensku 76,9 roka. Nie je to veľa, však? Podľa štatistík strávime tretinu života spánkom. Keď si odrátame čas, ktorý strávime v práci, neostáva nám veľa času na skutočný život. Dosť veľa času nám ukroja domáce práce, ale aj „oddych“ v podobe [...]

Ako kakať do sáčkov alebo Ja som zodpovedný 

03.12.2022

Žijeme v období zvláštností a absurdít. Fínska štátna televízna a rozhlasová spoločnosť zverejnila odporúčanie Úradu hlavného mesta, ktoré bolo rozposlané školám a škôlkam. Bol to návod na to, ako sa zbavovať exkrementov detí počas možných výpadkov elektriny v zime. Ako sa hovorí: Bolo by to smiešne, keby to nebolo také smutné. A ľudia sa pýtajú, na aké dno [...]

Nechcem byť žienka domáca…

29.11.2022

O tom už pred pár rokmi spievala Jana Kirschner. Spomenula som si na jej slová, keď som sa pozrela na hŕbu neožehlenej bielizne. Vydala som sa z lásky. Žijem vo vydarenom manželstve, ale tie domáce práce mi dajú zabrať… Pre zamestnané matky je to ako druhá šichta. Čo si dnes robila? Prednedávnom sme začali meniť strechu na chate. Najviac ma na tom bavilo to, že [...]

súkromná škola umeleckého priemyslu, Kremnica

Legendárnej škole po viac ako polstoročí hrozí zánik

09.12.2022 08:00

Slávna kremnická ŠUP-ka, ako ju mnohí volajú, je momentálne prázdna. V budove sa nekúri, študenti sa učia z domu. Blíži sa jej koniec?

Biden

Biden má recept na zlákanie automobiliek do USA

09.12.2022 06:35

Energetická kríza súvisiaca s vojnou na Ukrajine by mohla naštartovať rozmach amerického automobilového priemyslu. Plány USA však zároveň môžu viesť k ich roztržke s EÚ.

Rastislav Káčer, Dmytro Kuleba

ONLINE: Kyjev má od Slovenska 'zimnú' pomoc, Naď od Zelenského vyznamenanie

09.12.2022 06:10, aktualizované: 07:30

Predstavitelia slovenskej vlády prezentovali na návšteve Ukrajiny 'zimný' balík slovenskej pomoci. Minister obrany Naď si z Kyjeva vezie vyznamenanie Rad Jaroslava Múdreho.

Vladimir Putin

Vojna je dobyvačná a bude dlhá, priznal Putin. Hovorca ho koriguje

09.12.2022 06:05

,Medzi našimi plánmi nie je okupácia ukrajinských území," vyhlásil Vladimir Putin 24. februára. Po bezmála desiatich mesiacoch za významný výsledok vojny, označil to, že sa "objavili nové územia".

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 169
Celková čítanosť: 306533x
Priemerná čítanosť článkov: 1814x

Autor blogu