Založ si blog

Slovák vo vlaku: “Už si môžete dať dole rúška. Už sme v Čechách. Tu nie sú povinné.”

Cesta vlakom. Pár mesiacov dozadu. Do kupé príde sprievodca a zahlási: “Už si môžete dať dole rúška. Už sme v Čechách. Tu nie sú povinné.” Dobre mienená rada sprievodcu mi vybila poistky. Veď v každej krajine dýchame ten istý vzduch. Prečo sú také rozdiely? 

Kedysi dávno, v jednej rozprávke, v krajine Polnočného kráľovstva zakázali ľuďom spievať. Prečo? Pretože jednoducho mali tú možnosť. Preto tí, ktorým chýbal spev, sa išli vyspievať do vedľajšieho kráľovstva.

Dva roky dozadu. Čakám na vízum do Ruska, na ktoré som čakala dva mesiace. Pýtajú sa množstvo otázok. Kladú nám dokonca i tie, ktoré sa vôbec netýkajú týždňového pobytu u známych. Známym víza “z ničoho nič” zamietli. Aj tu dal niekto ľuďom právomoc, aby rozhodovali o tom, či a za akých okolností môžeme vstúpiť do druhej krajiny.

Neustále. Zem patrí všetkým. Nemá vlastníka, i keď sme si stihli rozdeliť nielen geografické územia, oceány, ale aj vzdušný priestor. Chcem žiť ako človek. Cestovať nielen prstom po mape. Zbaliť sa a spoznávať iné kultúry a národy. Nebojím sa, že vymiznú kultúrne hodnoty, zvyky. Môžeme si vzájomne rozšíriť obzory. A možno prídeme na to, že sme si bližší, než sme si mysleli. V každej krajine môžeme nájsť babky, ktoré je nemožné presvedčiť, že nie ste hladní. Aj vďaka slobodnému cestovaniu môžeme zvíťaziť nad vzájomnými predsudkami, ktoré vznikajú len strachom z neznámeho. Veľmi sa na to teším, pretože už teraz milióny ľudí po celom svete robia všetko preto, aby sme vytvorili takýto model spoločnosti. 

Medvedia služba médií na príklade hurikánu KATRINA. Výskum univerzity v Delaware prekvapil.

10.04.2021

Počas Hurikánu Katrina v New Orleans v roku 2005 médiá strašili obyvateľstvo rabovaním, znásilneniami, prestrelkami a vraždami, čo spomalilo pomoc záchranárov a dobrovoľníkov. Guvernérka Louisiany sa pre médiá vyjadrila: “Najviac sa bojím toho, že katastrofy, ako je táto, často vynášajú na povrch to najhoršie, čo je v ľuďoch.” Týmto vyhlásením naplnila všetky [...]

Kvalitná žurnalistika alebo zavádzajúce titulky vrátane klikbejtov?

05.04.2021

Prednedávnom som na webe hľadala, kedy bude odvysielaná jedna nemenovaná relácia s Gabom Kocákom, šéfkuchárom. Titulok článku, ktorý na mňa vyskočil pri hľadaní, ma zaskočil: “NAHNEVANÝ šéfkuchár Gabo Kocák po vlne nenávisti: KOPÍROVAŤ Kamilu Magálovú NEBUDEME!” Gaba poznám osobne. A viem, že je to človek, ktorý si kontroluje emócie, pracuje na sebe a určite [...]

Nikdy sa nedostaneš do neba jedného náboženstva bez toho, aby si neskončil v pekle iného náboženstva.

03.04.2021

Neviem, kedy som po prvýkrát začala pochybovať o vyvolenosti katolíckej cirkvi. Nie o Bohu, tomu som verila, len dogmy, pravidlá a prikázania cirkvi mi už v puberte spôsobovali vnútorný pocit nepohody. Ten rástol každým rokom. Má Boh kalendár? Nedeľa ráno. Mama ma pravidelne budila do kostola. Keby som nešla na omšu, mala by som hriech. Nechápala som to. Má Boh niekde [...]

Igor Matovič

Heger: Rozhodnutie, aby o Sputniku V rokoval Matovič je pragmatické

10.04.2021 14:00, aktualizované: 15:11

Na margo slovenských epidemiológov a vedcov vzniesol premiér Heger pochvalu. "Buďme vďační za to, akých máme kvalitných ľudí," poznamenal v súvislosti s kritickými výrokmi Matoviča.

Očkovanie / Koronavírus / Covid /

Na očkovanie sa môžu od soboty hlásiť ľudia od 45 rokov

10.04.2021 13:39

Pre osoby v tejto vekovej kategórii je vyhradená vakcína od AstraZeneca. Osoby staršie ako 60 rokov sa na Slovensku očkujú vakcínou od spoločnosti Moderna a Pfizer/BionNTech.

Škola / Školstvo / Študent / Žiak /

Podľa Gröhlinga je stále možné, že prijímačky na stredné školy budú prezenčné

10.04.2021 13:02

V tomto školskom roku sa budú prijímacie skúšky na stredné školy konať v riadnych termínoch, a to od 3. do 14. mája. Forma ich uskutočnenia závisí od vývoja epidemiologickej situácie.

Sputnik V, San Marino, očkovanie

Sputnik sa podobá Astre. Nevieme, či aj účinkami

10.04.2021 13:00

„Pravdepodobnosť, že AstraZeneca spustí trombózu, je na úrovni prvého alebo druhého poradia výhry v Lotte,“ uviedol molekulárny vedec Celec.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 44
Celková čítanosť: 64437x
Priemerná čítanosť článkov: 1464x

Autor blogu