Založ si blog

Rozhodujeme o smrti našich detí

Tento týždeň ma karanténa obmedzila v pohybe. Sedím doma, ale deje sa viac, ako keby som obehla celý svet.

Pomáham s korektúrou prekladov svetových vedcov, ktorí vystúpia na dnešnej celosvetovej konferencii “Globálna kríza. Čas pravdy”. Ak je to žena, hneď sadám za mikrofón a nahrávam slovenský dabing. Som priamo vtiahnutá do procesu a prekvapenie strieda šok. Vedela som, že je zle, ale počuť to od kapacít s dôkazmi a ich priznaním, že doteraz mlčali, lebo si mysleli, že netreba hovoriť, je strašné. 

Uvedomujem si, že to, čo prebieha za oknom, na sociálnych sieťach. Všetky tie veľmi vážne okolnosti, ktoré sa nám v posledných rokoch dejú, sú len odrobinkou toho, čo sa naozaj deje. 

Na jednej strane sa mi zdá, že sa nič nedeje, veď autobusy a vlaky chodia, obchody sú zásobené… Štve ma súčasná situácia nedodržiavaním MOJICH  ľudských práv, no. Počúvam odborníkov, vkladám im do úst môj hlas, aby aj na Slovensku mohli ľudia počuť… A uvedomujem si, že žijeme v mimoriadne dôležitom období. Už nie je možné byť “ani tam, ani tam.” Svet je tak na hrane, že byť v strede znamená byť pasívny. Nič sa nevyrieši pasivitou a zatváraním očí.

Každý človek je zodpovedný za to, čo bude so svetom v najbližších dvoch, troch rokoch. V tomto období sa rieši to, čo bude potom. A podľa vedeckých kapacít máme perspektívu samovrahov. My ako samovrahovia však rozhodujeme o smrti našich detí, ktoré ešte nevedia zaujať stanovisko a rozhodnúť sa, čo robiť.

Každý, kto vie (a o tom, čo sa deje, vie skoro každý dospelý človek), je zodpovedný za to, ako sa rozhoduje. Nie sú možné výhovorky, ktoré by platili pred pár rokmi. Svet je úplne iný. Svet je na hrane. Svet na svoju záchranu potrebuje každého zodpovedného človeka. 

Ak si to neuvedomíme, ak nezoberieme zodpovednosť za budúcnosť našich detí na seba a nezačneme konať, nastane ENDE pre všetkých.

Každý večer ten istý scenár

24.03.2023

Včera prišiel domov zasa unavený. Kým som zohrievala večeru, dal si rýchlu sprchu. „Mami? Tato bol dnes preč dvanásť hodín, však?“ Spýtala sa ma dcéra, ktorá sa pasovala s horou úloh. Dva dni je doma, pretože je chorá. Nemôže len tak nečinne ležať, nestihla by prebrať učivo a vypracovať si domáce úlohy. Priznáva, že ju bolí hlava. Aj ja som unavená. Popri [...]

Nemôžeme byť s našimi deťmi v nemocnici za každých okolností.

21.03.2023

Nedávno prebiehala petícia, aby sa zakotvilo právo detí mať pri sebe rodiča v nemocnici. V prvom čítaní návrh podporilo 115 poslancov. Návrh bol však stiahnutý, nakoľko bol prejavený nesúhlas s pozmeňujúcim návrhom. Dôvodom je, že tento návrh by posilnil práva nie detského pacienta, ale zdravotníckeho zariadenia. Táto nezhoda poslancov znamená, že sa nič meniť [...]

Zvláštní ocenění

19.03.2023

Před nedávnem se mi dostalo velmi zvláštního ocenění. Ocitl jsem se na mapě dezinformační scény. Tato mapa má prý údajně pomáhat tomu, aby se chránila demokracie před šířením lží a manipulací s veřejným míněním. A já bych měl jednoduchou otázku. Jakou demokracii dnes vlastně chceme bránit?Říkají nám, že bránit demokracii znamená bránit režim, ve kterém [...]

bachmut

Za nič vám ich nedáme! Rodičia v Bachmute ukrývajú svoje deti v pivniciach

30.03.2023 09:51

Dobrovoľníci jav pripisuje kombinácii chudoby a nepriaznivého psychického stavu rodín.

Black Hawk

V americkom Kentucky sa pri výcviku zrazili dva Black Hawky

30.03.2023 08:49

Stav posádky nie je známy.

mexiko

Mexické úrady vyšetrujú osem ľudí kvôli požiaru, ktorý zabil 39 mužov

30.03.2023 08:15

Bezpečnostní pracovníci zrejme nevyvinuli žiadne úsilie, aby obetiam vôbec pomohli.

Bolsonaro

Brazílsky exprezident Bolsonaro sa vracia do vlasti, o opozíciu už nemá záujem

30.03.2023 07:03

Chcem pomáhať mojej strane ako človek so skúsenosťami, uviedol pre televíziu CNN Brasil.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 203
Celková čítanosť: 376401x
Priemerná čítanosť článkov: 1854x

Autor blogu