Založ si blog

Klimatické katastrofy nepoznajú hranice

Možno tomu neveríš. Možno sa cez víkend chystáš na chalupu, či s kamošmi na poriadnu párty. Pretože život si chceš užiť naplno. Po ťažkom, namáhavom pracovnom týždni máš predsa právo na oddych. Či?

Ani oni neverili, že sa im to môže stať

Obete klimatických katastrof, ktoré nájdeš po celom svete. Tornádo v Česku, záplavy v Poľsku. Už sa to nedeje len niekde na opačnom konci planéty. Už sa to deje. Mnohí prišli o život. A tí, čo si ho zachránili, svorne tvrdia: „Nikto nás nevaroval. Nikto nám nepomohol. Sme odkázaní sami na seba.” Sme vo vojne. My, všetci, celé ľudstvo. Táto vojna nie je len geopolitickou záležitosťou krajín, ktoré sa akosi nevedia dohodnúť a v ktorých jedinci rozhodujú o životoch miliónov ľudí.  Naším hlavným a jediným nepriateľom je klíma. Ak neveríš, tak sa pozri na štatistiky posledných rokov. 

Možno sa ti dvíha adrenalín. Nechceš akosi vystúpiť zo svojej zóny komfortu. Pretože sa tešíš na víkend. Na záhradu, pohodu, pivo, priateľov. Nechce sa ti konať. No ak sa ti nechce zachraňovať svet, snaž sa zachrániť aspoň svoj zadok. A zadok svojich najbližších. Aby si ich raz nevidel umierať pred očami zbytočne. „Zasa len strašia. Sú to magori.” Už vidím tvoj komentár. Nestrašíme. Skús to zobrať ako informáciu, podobne, ako keď ti sused príde búchať na dvere, že ti horí strecha na dome. Sú to fakty, ktoré boli zhrnuté na fóre, potvrdené vedcami. Jeho názov, Sme ľudia. Chceme žiť, hovorí za všetko. Ak sami nezmeníme súčasnú situáciu a nevytvoríme Tvorivú spoločnosť, pôjdeme do hája. Všetci. Alebo si stále naivne myslíš, že za nás svet zmenia politici, celebrity či vláda? Veď tí vidia len svoj nos!

Najväčším problémom je naša nečinnosť. Každý deň našej nečinnosti má na svedomí tisíce životov. Pretože sme vo vojne s klímou. S nepriateľom, s ktorým sa nedá vyjednávať. Jediný spôsob, ktorým ho môžeme poraziť je naše zjednotenie. Kedy sa začneme správať ako ľudia. Tak začni konať. Pozri si fórum, za ktorým nestojí žiaden mecenáš. Pripravovali ho dobrovoľníci z celého sveta. Často netušiac, či prežijú zajtrajšok. Môžeme ešte veľa zmeniť. Ešte stále máme tú možnosť. Alebo sa budeš nečinne pozerať, ako sa rútime na okraj priepasti?

Zdroj: creativesociety, Globálna kríza. Sme ľudia. Chceme žiť.

Bude niečo aj na pivko?

30.06.2022

Kamarát mi hovoril, ako vybavoval operáciu pre svojho známeho. Na túto operáciu sa normálne čaká dva roky. Mal známeho lekára, tak sa opýtal, či by sa dalo nejako protekčne pretlačiť tohto známeho, aby mohol podstúpiť operáciu skôr. Lekár mu povedal: „Jasné, to nie je problém. Bude niečo aj na pivko?“ Koľko myslíte, že bolo potrebné zaplatiť lekárovi, aby [...]

Koľko stojí jedna noc?

28.06.2022

„Susedko, môžete sa u mňa niekedy na chvíľu zastaviť? Akosi veľmi veľa platím za elektriku, nie je možné, aby som na ňu dávala polovicu dôchodku.“ Pred pár dňami zakričala cez plot na manžela susedka. Stará pani, ktorá je vdovou necelé dva roky. A z jedného dôchodku, ako väčšine dôchodcom sa jej žije naozaj ťažko. To nevyhnutné pre život si dopestuje v malej [...]

Nie je služba ako služba alebo ako to funguje v štátnej správe

27.06.2022

V rámci administratívnych služieb pracujem pre viacerých zamestnávateľov. Jeden z nich podniká v gastre a vieme, aké náročné obdobie malo toto odvetvie posledné 2 roky. Majú prenajatú kuchyňu a jedáleň v jednej zo štátnych inštitúcií. Varia chutne, s poctivou kvalitou, stravníci spokojní. Na obedy však chodila len štvrtina zo [...]

Národný bezpečnostný úrad / NBÚ /

Národný bezpečnostný úrad už neblokuje žiadne weby

01.07.2022 09:56

Do konca júna boli zablokované štyri weby. Inštitút blokovania zaviedol parlament v rámci balíka opatrení súvisiacich so situáciou na Ukrajine.

Počasie / Horúčavy / Teplomer /

Slovensko čaká ďalší horúci deň, na východe môže byť až 39 stupňov

01.07.2022 09:24

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na piatok výstrahy prvého až tretieho stupňa.

Nemocnice / Vladimír Lengvarský /

Z plánu obnovy sa postavia Rázsochy a martinská nemocnica, rozhodla vláda

01.07.2022 08:25, aktualizované: 09:39

Výstavba hrubej stavby nemocnice na Rázsochách má stáť 281 miliónov eur, postavenie martinskej nemocnice si vyžiada 330 miliónov eur.

Václav Klaus, Vladimír Mečiar, RTVS

"Vy nás neposloucháte!" Debata moderátorov s Klausom a Mečiarom sa skončila hádkou

01.07.2022 07:25

Vy nepočúvate naše odpovede, zhrnul Václav Klaus svoj dojem z debaty, ktorú viedli moderátori RTVS s ním a Vladimírom Mečiarom.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 101
Celková čítanosť: 183832x
Priemerná čítanosť článkov: 1820x

Autor blogu