Založ si blog

540,4 miliárd dolárov. Kde sa podela táto suma?

Desaťročia počúvame z vysokých tribún krásne heslá a sľuby. Tie nás nenasýtia, no napriek tomu im stále veríme. OSN, najväčšia z organizácii určených na pomoc ľuďom, sa stavia do pozície garanta mieru a bezpečnosti ľudstva. „Za obdobie rokov 2010 až 2020, podľa oficiálnych údajov, len 44 organizácií OSN vyzbieralo 540,4 miliardy dolárov. Príspevky do organizácií OSN sa za 10 rokov zvýšili o 58 %.” Otázka znie jasne: Kde sa podeli tieto peniaze?

Z našich vreciek

Pod “hlavičkou” OSN funguje už viac ako 100 medzinárodných organizácií, ktoré sú pripravené riešiť akýkoľvek problém. Teda aspoň teoreticky. Veď peniaze, vyzbierané od členských štátov, sa musia použiť na riešenie tých najpálčivejších otázok. Ale vyzerá to, že riešenie stačí aj na papieri. Príspevky určené na charitatívne účely, sa zvyšujú každým rokom. Nielen v OSN, ale aj v mnohých ďalších organizáciách. Napriek tomu vidíme paradox. Problémy v našej spoločnosti len rastú. Z roka na rok sa dostávame do väčšieho hnoja. Ľudia umierajú od hladu, nedostatku vody, v dôsledku chudoby, liečiteľných chorôb či vojnových konfliktov. 

A my stále čakáme, že príde nejaká organizácia, ktorá to všetko vyrieši za nás. Keď sa bližšie pozriete pod pokrievku kotla jednotlivých organizácii, zistíte, že to tam poriadne smrdí. Peniaze sa ulejú a na skutočnú pomoc sa použije len mizivá časť. Oveľa dôležitejšie je, aby tí, čo píšu skvelé reči pre široké publikum, boli v suchu. Ako zaznelo na fóre: “ Sme ľudia, chceme žiť,” len na renováciu Paláca národov vo Švajčiarsku, kde sídli hlavný stan OSN, je naplánovaných 871 miliónov dolárov! Naozaj je to to hlavné, čo treba urobiť?

Nikto za nás nič nezmení. Žiaden fond, žiadna charita, žiadna organizácia. Skutočná zmena je možná len od nás, od ľudí. A práve o tom je projekt Tvorivá spoločnosť.

Zdroj: creativesociety.com/sk, fórum: Sme ľudia. Chceme žiť!

Bude niečo aj na pivko?

30.06.2022

Kamarát mi hovoril, ako vybavoval operáciu pre svojho známeho. Na túto operáciu sa normálne čaká dva roky. Mal známeho lekára, tak sa opýtal, či by sa dalo nejako protekčne pretlačiť tohto známeho, aby mohol podstúpiť operáciu skôr. Lekár mu povedal: „Jasné, to nie je problém. Bude niečo aj na pivko?“ Koľko myslíte, že bolo potrebné zaplatiť lekárovi, aby [...]

Koľko stojí jedna noc?

28.06.2022

„Susedko, môžete sa u mňa niekedy na chvíľu zastaviť? Akosi veľmi veľa platím za elektriku, nie je možné, aby som na ňu dávala polovicu dôchodku.“ Pred pár dňami zakričala cez plot na manžela susedka. Stará pani, ktorá je vdovou necelé dva roky. A z jedného dôchodku, ako väčšine dôchodcom sa jej žije naozaj ťažko. To nevyhnutné pre život si dopestuje v malej [...]

Nie je služba ako služba alebo ako to funguje v štátnej správe

27.06.2022

V rámci administratívnych služieb pracujem pre viacerých zamestnávateľov. Jeden z nich podniká v gastre a vieme, aké náročné obdobie malo toto odvetvie posledné 2 roky. Majú prenajatú kuchyňu a jedáleň v jednej zo štátnych inštitúcií. Varia chutne, s poctivou kvalitou, stravníci spokojní. Na obedy však chodila len štvrtina zo [...]

Národný bezpečnostný úrad / NBÚ /

Národný bezpečnostný úrad už neblokuje žiadne weby

01.07.2022 09:56

Do konca júna boli zablokované štyri weby. Inštitút blokovania zaviedol parlament v rámci balíka opatrení súvisiacich so situáciou na Ukrajine.

Počasie / Horúčavy / Teplomer /

Slovensko čaká ďalší horúci deň, na východe môže byť až 39 stupňov

01.07.2022 09:24

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na piatok výstrahy prvého až tretieho stupňa.

Nemocnice / Vladimír Lengvarský /

Z plánu obnovy sa postavia Rázsochy a martinská nemocnica, rozhodla vláda

01.07.2022 08:25, aktualizované: 09:39

Výstavba hrubej stavby nemocnice na Rázsochách má stáť 281 miliónov eur, postavenie martinskej nemocnice si vyžiada 330 miliónov eur.

Václav Klaus, Vladimír Mečiar, RTVS

"Vy nás neposloucháte!" Debata moderátorov s Klausom a Mečiarom sa skončila hádkou

01.07.2022 07:25

Vy nepočúvate naše odpovede, zhrnul Václav Klaus svoj dojem z debaty, ktorú viedli moderátori RTVS s ním a Vladimírom Mečiarom.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 101
Celková čítanosť: 183836x
Priemerná čítanosť článkov: 1820x

Autor blogu