Založ si blog

Jedlo alebo elektrina. Čo by si si vybral ty?

Pred nejakým časom som sa bola najesť s kamarátkou v obchodnom centre. Jedli sme, rozprávali sme sa, keď som si všimla pána. Vychudnutý šesťdesiatnik, oblečený v čistom. Pripomínal mi otca. Chvíľku postával a podišiel k odkladaciemu priestoru, na ktorom sa už kopili tácky s neskonzumovaným jedlom. Zaujal ma. Zobral si jednu tácku, do taniera si pridal jedlo z ostatných tanierov. Dokonca sa mu “pošťastilo” nájsť aj takmer plnú politrovku kofoly. 

“Uff,” povzdychla som si. To naozaj až takto? Čo by som ja urobila na jeho mieste? Vidím, že cena jedla ide hore. “Aspoň, že nežobral,” snažila som sa upokojiť, no vnútri ostal nepríjemný pocit. Pretože hlad sa už netýka  len rozvojových krajín. V detstve sme sa učili o Somálcoch a robili si z nich srandu. Pretože sme nechápali, čo musia prežívať. Ale hladomor sa stáva epidémiou 21. storočia. A klope už aj na naše, Európske dvere.

Sama som sa zahanbila. Nezjem knedľu, nemám rada bravčové mäso a kopec potravín by som nikdy nedala do úst. Alebo dala? Určite áno, keby ma k tomu dohnal hlad. Ten najlepší kuchár. Aspoň tak nám to hovorila babička. 

Napriek tomu, že ceny rastú, jedlo sa stále vyhadzuje. Zatiaľ čo na jednej strane planéty každý deň po tisícoch zomierajú ľudia hladom, na druhej strane planéty sa každý deň len tak vyhadzuje viac ako 2,5 milióna ton potravín, dokonca predtým, ako sa dostanú na pulty obchodov. Ak by sme toto jedlo rozdali tým, ktorí trpia podvýživou, každý človek v núdzi by dostal 3,5 kilogramu jedla denne! Ešte si môžeme dovoliť kupovať a vyhadzovať nedotknuté potraviny, ale čoskoro sa všetko zmení… Veď počas obdobia pandémie od roku 2020 do roku 2022 sa ceny základných potravín zvýšili o 45 %. 

Dokonca aj v bohatých štátoch sveta je dnes mnoho ľudí odkázaných na pomoc. Vo Švajčiarsku žilo v roku 2020 pod hranicou chudoby až 722 000 ľudí. Teplo alebo jedlo? Elektrina alebo večera? Nájom alebo obed? Čo by si si vybral ty?

Toto je otázka, ktorej budeme musieť čoraz častejšie čeliť. I keď najväčší paradox je v tom, že potravín je dostatok. Tak kde sa stala chyba? Ak máš ešte ilúziu, a máš pocit, že niekto za nás zastaví toto šialenstvo, preber sa. A pozri si fórum. “Globálna kríza. Sme ľudia. Chceme žiť”. Pomôže ti zbaviť sa ružových okuliarov. 

Zdroj: creativesociety, fórum: Sme ľudia. Chceme žiť.

Bude niečo aj na pivko?

30.06.2022

Kamarát mi hovoril, ako vybavoval operáciu pre svojho známeho. Na túto operáciu sa normálne čaká dva roky. Mal známeho lekára, tak sa opýtal, či by sa dalo nejako protekčne pretlačiť tohto známeho, aby mohol podstúpiť operáciu skôr. Lekár mu povedal: „Jasné, to nie je problém. Bude niečo aj na pivko?“ Koľko myslíte, že bolo potrebné zaplatiť lekárovi, aby [...]

Koľko stojí jedna noc?

28.06.2022

„Susedko, môžete sa u mňa niekedy na chvíľu zastaviť? Akosi veľmi veľa platím za elektriku, nie je možné, aby som na ňu dávala polovicu dôchodku.“ Pred pár dňami zakričala cez plot na manžela susedka. Stará pani, ktorá je vdovou necelé dva roky. A z jedného dôchodku, ako väčšine dôchodcom sa jej žije naozaj ťažko. To nevyhnutné pre život si dopestuje v malej [...]

Nie je služba ako služba alebo ako to funguje v štátnej správe

27.06.2022

V rámci administratívnych služieb pracujem pre viacerých zamestnávateľov. Jeden z nich podniká v gastre a vieme, aké náročné obdobie malo toto odvetvie posledné 2 roky. Majú prenajatú kuchyňu a jedáleň v jednej zo štátnych inštitúcií. Varia chutne, s poctivou kvalitou, stravníci spokojní. Na obedy však chodila len štvrtina zo [...]

Národný bezpečnostný úrad / NBÚ /

Národný bezpečnostný úrad už neblokuje žiadne weby

01.07.2022 09:56

Do konca júna boli zablokované štyri weby. Inštitút blokovania zaviedol parlament v rámci balíka opatrení súvisiacich so situáciou na Ukrajine.

Počasie / Horúčavy / Teplomer /

Slovensko čaká ďalší horúci deň, na východe môže byť až 39 stupňov

01.07.2022 09:24

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na piatok výstrahy prvého až tretieho stupňa.

Nemocnice / Vladimír Lengvarský /

Z plánu obnovy sa postavia Rázsochy a martinská nemocnica, rozhodla vláda

01.07.2022 08:25, aktualizované: 09:39

Výstavba hrubej stavby nemocnice na Rázsochách má stáť 281 miliónov eur, postavenie martinskej nemocnice si vyžiada 330 miliónov eur.

Václav Klaus, Vladimír Mečiar, RTVS

"Vy nás neposloucháte!" Debata moderátorov s Klausom a Mečiarom sa skončila hádkou

01.07.2022 07:25

Vy nepočúvate naše odpovede, zhrnul Václav Klaus svoj dojem z debaty, ktorú viedli moderátori RTVS s ním a Vladimírom Mečiarom.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 101
Celková čítanosť: 183852x
Priemerná čítanosť článkov: 1820x

Autor blogu