Založ si blog

Tenis či beh? Vyber si to, čo je lacnejšie

Keď som bola dieťa, chcela som byť všetkým. Od baletky, cez učiteľku, doktorku až po umelkyňu. Pochádzam zo štyroch detí, vyrastali sme skromne a rodičia sa museli pozerať na peniaze. Myslím, že takúto situáciu v rodine zažila väčšina z nás. To, že majú niektorí spolužiaci bohatších rodičov, som zaregistrovala na strednej škole. Mali tak trochu „iné” oblečenie, rodičia im kúpili prvé mobily a chodili na tenis, balet, hokej či lyžovanie. Krúžky, o ktorých sme mohli ostatní len snívať. Pretože i keď profesor telesnej u mnohých študentov podporoval prirodzený talent, stále to narážalo na to isté. Peniaze nepustili.

A tak po svete chodia miliardy ľudí, ktorým nebolo umožnené rozvíjať svoj talent. Jasné, počúvame inšpiratívne príbehy slávnych, ktorí prekonali všetko, aby dosiahli svoj cieľ. Ale to sú jedinci. Prečo ísť cestou väčšieho odporu, keď sa to dá aj inak? Sú deti, ktoré miesto toho, aby robili to, čo ich baví, muklujú od štyroch rokov v továrňach za desať centov na deň. S vysokou pravdepodobnosťou za celý život ani nedostanú príležitosť porozmýšľať o tom, či vôbec majú nejaký talent. A o samotnom vzdelaní ani nehovorím.

Teraz som mama. Dcéra je šikovná, narozdiel odo mňa, nie je športové drevo. No predsa len nemôžem ju prihlásiť na všetky krúžky, ktoré by ju bavili. Z časového aj finančného hľadiska. Som však presvedčená, že keď bude ona sama mamou, bude môcť dopriať všetko svojmu dieťaťu. Rovnako ako všetky mamy na svete. Pretože aj o tom je Tvorivá spoločnosť. 

K jej vytvoreniu bráni len jediné. Naša lenivosť. Naše presvedčenie, že mne je takto dobre, ležiac na gauči, nadávajúc na vládu s vyhlásením  „Ja sám s tým nič neurobím”. Keď ale všetci budeme chcieť žiť inak, nikto nám v tom nemôže zabrániť.

Zdroj: creativesociety

Bude niečo aj na pivko?

30.06.2022

Kamarát mi hovoril, ako vybavoval operáciu pre svojho známeho. Na túto operáciu sa normálne čaká dva roky. Mal známeho lekára, tak sa opýtal, či by sa dalo nejako protekčne pretlačiť tohto známeho, aby mohol podstúpiť operáciu skôr. Lekár mu povedal: „Jasné, to nie je problém. Bude niečo aj na pivko?“ Koľko myslíte, že bolo potrebné zaplatiť lekárovi, aby [...]

Koľko stojí jedna noc?

28.06.2022

„Susedko, môžete sa u mňa niekedy na chvíľu zastaviť? Akosi veľmi veľa platím za elektriku, nie je možné, aby som na ňu dávala polovicu dôchodku.“ Pred pár dňami zakričala cez plot na manžela susedka. Stará pani, ktorá je vdovou necelé dva roky. A z jedného dôchodku, ako väčšine dôchodcom sa jej žije naozaj ťažko. To nevyhnutné pre život si dopestuje v malej [...]

Nie je služba ako služba alebo ako to funguje v štátnej správe

27.06.2022

V rámci administratívnych služieb pracujem pre viacerých zamestnávateľov. Jeden z nich podniká v gastre a vieme, aké náročné obdobie malo toto odvetvie posledné 2 roky. Majú prenajatú kuchyňu a jedáleň v jednej zo štátnych inštitúcií. Varia chutne, s poctivou kvalitou, stravníci spokojní. Na obedy však chodila len štvrtina zo [...]

Národný bezpečnostný úrad / NBÚ /

Národný bezpečnostný úrad už neblokuje žiadne weby

01.07.2022 09:56

Do konca júna boli zablokované štyri weby. Inštitút blokovania zaviedol parlament v rámci balíka opatrení súvisiacich so situáciou na Ukrajine.

Počasie / Horúčavy / Teplomer /

Slovensko čaká ďalší horúci deň, na východe môže byť až 39 stupňov

01.07.2022 09:24

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na piatok výstrahy prvého až tretieho stupňa.

Nemocnice / Vladimír Lengvarský /

Z plánu obnovy sa postavia Rázsochy a martinská nemocnica, rozhodla vláda

01.07.2022 08:25, aktualizované: 09:39

Výstavba hrubej stavby nemocnice na Rázsochách má stáť 281 miliónov eur, postavenie martinskej nemocnice si vyžiada 330 miliónov eur.

Václav Klaus, Vladimír Mečiar, RTVS

"Vy nás neposloucháte!" Debata moderátorov s Klausom a Mečiarom sa skončila hádkou

01.07.2022 07:25

Vy nepočúvate naše odpovede, zhrnul Václav Klaus svoj dojem z debaty, ktorú viedli moderátori RTVS s ním a Vladimírom Mečiarom.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 101
Celková čítanosť: 183855x
Priemerná čítanosť článkov: 1820x

Autor blogu