Založ si blog

Jeden deň z Absurdistánu

Cestou domov som sa dnes zastavila v supermarkete, ktorý v reklame apeluje na sviežosť produktov. Hneď mi padol pohľad na sieťku citrónov. Z piatich kusov boli dva plesnivé. Asi preto, že sú bio, vyhli sa postreku a bez neho dlho nevydržali. Idem platiť. Pri pokladni ma pustí starší pán: „Moja starká ma učila, že mám dať ženám prednosť. Učila ma to aj moja babka. Viete, ja sa nikam neponáhľam,” mykne plecom. Hovorí mi, že je desať rokov na ulici, hovorí po anglicky a francúzsky a pretĺka sa, ako vie. Poviem mu pár viet po francúzsky, chcem zistiť, či neklame. Odpovedá jednoducho, no z toho som pochopila, že čo-to pochytil z tohto jazyka. Podávam mu vizitku Tvorivej spoločnosti. „Veľa v nej získate. Nielen vy, ale každý jeden z nás.” Lúčim sa ešte skôr, než začne pýtať peniaze.

Dnes to nie je všetko. Pred vchodom do polikliniky ma osloví ďalší muž. Ukazuje fotografiu hendikepovaného syna. Predáva magnetky, aby zarobil peniaze na liečbu. Podám mu vizitku, prehodíme pár viet. „Pánečku, veď mi môžeme toľko toho zmeniť. Mať kvalitnú bezplatnú liečbu pre všetkých, aby rodičia nemuseli takmer žobrať a zbierať vrchnáky z plastových fliaš,” pomyslím si. 

To najlepšie na koniec. Cestou v aute prechádzame okolo križovatky. Celé roky tam stávalo mladé dievča, ktoré si zarábalo na život prostitúciou. Niekoľko mesiacov som ju nevidela. Dnes sa ju nedalo nevšimnúť. Približne v ôsmom mesiaci tehotenstva sa prechádzala na svojom starom mieste. To ma dostalo. Fakt. Keď som čakala dieťa, v posledných týždňoch tehotenstva som nevládala pomaly ani stáť. Pozná to každá mamina. A táto blondínka… Jasné, kto chce, nájde si milión dôvodov nakydať na ňu rôznu špinu, no akosi sme to nechali zájsť príliš ďaleko, my všetci.

Človek žije 10 rokov pod mostom, zúfalý otec zbiera peniaze na liečbu synčeka, všade pokazené a drahé potraviny a tehotná prostitútka. Môžeme to však zmeniť. Stačí prestať byť ľahostajný voči tomu, čo sa deje. Veď v ústave máme písané, že najdôležitejší je život človeka. A čo sa deje v praxi? Poďme to, čo nás robí ľuďmi, zaviesť do praxe. Tvorivá spoločnosť je reálne východisko. Jediné, čo je na nás, je povedať každému človeku o tejto možnosti.

Zdroj: creativesociety

Bude niečo aj na pivko?

30.06.2022

Kamarát mi hovoril, ako vybavoval operáciu pre svojho známeho. Na túto operáciu sa normálne čaká dva roky. Mal známeho lekára, tak sa opýtal, či by sa dalo nejako protekčne pretlačiť tohto známeho, aby mohol podstúpiť operáciu skôr. Lekár mu povedal: „Jasné, to nie je problém. Bude niečo aj na pivko?“ Koľko myslíte, že bolo potrebné zaplatiť lekárovi, aby [...]

Koľko stojí jedna noc?

28.06.2022

„Susedko, môžete sa u mňa niekedy na chvíľu zastaviť? Akosi veľmi veľa platím za elektriku, nie je možné, aby som na ňu dávala polovicu dôchodku.“ Pred pár dňami zakričala cez plot na manžela susedka. Stará pani, ktorá je vdovou necelé dva roky. A z jedného dôchodku, ako väčšine dôchodcom sa jej žije naozaj ťažko. To nevyhnutné pre život si dopestuje v malej [...]

Nie je služba ako služba alebo ako to funguje v štátnej správe

27.06.2022

V rámci administratívnych služieb pracujem pre viacerých zamestnávateľov. Jeden z nich podniká v gastre a vieme, aké náročné obdobie malo toto odvetvie posledné 2 roky. Majú prenajatú kuchyňu a jedáleň v jednej zo štátnych inštitúcií. Varia chutne, s poctivou kvalitou, stravníci spokojní. Na obedy však chodila len štvrtina zo [...]

Počasie / Horúčavy / Teplomer /

Slovensko čaká ďalší horúci deň, na východe môže byť až 39 stupňov

01.07.2022 09:24

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na piatok výstrahy prvého až tretieho stupňa.

Nemocnice / Vladimír Lengvarský /

Z plánu obnovy sa postavia Rázsochy a martinská nemocnica, rozhodla vláda

01.07.2022 08:25, aktualizované: 09:39

Výstavba hrubej stavby nemocnice na Rázsochách má stáť 281 miliónov eur, postavenie martinskej nemocnice si vyžiada 330 miliónov eur.

Václav Klaus, Vladimír Mečiar, RTVS

"Vy nás neposloucháte!" Debata moderátorov s Klausom a Mečiarom sa skončila hádkou

01.07.2022 07:25

Vy nepočúvate naše odpovede, zhrnul Václav Klaus svoj dojem z debaty, ktorú viedli moderátori RTVS s ním a Vladimírom Mečiarom.

Slovenská Ľupča

Slovenská Ľupča má svetové prvenstvo. Rastie tam špeciálny závod

01.07.2022 06:15

Investori ohlasujú túto novinku ako začiatok revolúcie v čistení a osobnej hygiene.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 101
Celková čítanosť: 183828x
Priemerná čítanosť článkov: 1820x

Autor blogu