Založ si blog

Nie je služba ako služba alebo ako to funguje v štátnej správe

V rámci administratívnych služieb pracujem pre viacerých zamestnávateľov. Jeden z nich podniká v gastre a vieme, aké náročné obdobie malo toto odvetvie posledné 2 roky. Majú prenajatú kuchyňu a jedáleň v jednej zo štátnych inštitúcií. Varia chutne, s poctivou kvalitou, stravníci spokojní. Na obedy však chodila len štvrtina zo zamestnancov, nakoľko mali väčšinu času nariadený covidový home office. 

Podnikateľ však musel platiť všetko, tak ako ostatní – nájom, energie v plnej výške, dodávateľov potravín, platy zamestnancov… A tak dotoval z vlastného a platil len to najhlavnejšie – dodávateľov a zamestnancov. Ako všade, aj v tomto odbore je dôležité udržať si dobrých kuchárov. Keď sa pomaly od apríla začalo dariť, postupne začal platiť aj odložené záväzky.

Zaujímavá situácia však ešte len začala. Štátna inštitúcia celý ten čas nedovolila zvýšiť cenu obedov ani o 10 centov. Cena vstupných potravín sa citeľne postupne zvyšovala, čo vieme všetci, ale pri jednaní o cene stravnej jednotky štátna inštitúcia bola viac ako neoblomná. A v máji manažment gastro servisu už začal tušiť, že niečo nie je s kostolným poriadkom. Hodené polená, či priam kláty pod nohy pribúdali každý týždeň.  A tak to prišlo – výpoveď z nájmu pre „nedodržanie“ platobných podmienok. Náhradník to má už teraz vyhraté, podmienky výberového konania dobre nastavené a súčasný gastro servis dopredu vylúčený z účasti, otváranie obálok s vylúčením verejnosti…

Takto funguje spolupráca štátnej správy. Štát v našej krajine nie je vôbec partnerom podnikateľom, zamestnávateľom a ani bežným ľuďom, nech je tu akákoľvek vláda. V tomto spotrebiteľskom formáte spoločnosti je to dokonca stále horšie, akákoľvek politická zmena nikam nevedie. Ďalší z mnohých dôvodov prečo je potrebné tento formát zmeniť. V Tvorivej spoločnosti bude štátny úradník v prvom rade odborník a bude podávať službu verejnosti, za ktorú bude zodpovedať a ak nie, ľahko sa vymení. Ale verte, sám bude chcieť pracovať poctivo, už nebude mať dôvod obohacovať sa na úkor ostatných.

Ako skvelý nástroj využiteľný pre celú spoločnosť vo všetkých oblastiach hospodárstva a ekonomiky bol nedávno predstavený nový multifunkčný komplex MPC Voskhod. Po zavedení do digitálneho systému všetkých štátnych inštitúcii bude mať prehľad nad celým finančným systémom a zabezpečí sa tak skutočná transparentnosť použitia finančných prostriedkov na všetkých úrovniach. Voskhod MPC identifikuje a monitoruje všetky nezákonné schémy obchodovania s peniazmi. Identifikuje celý okruh osôb zapojených do nezákonných schém. Pomáha tiež odhaľovať nedostatky v legislatíve, riadiacom a kontrolnom systéme. Oveľa efektívnejšie rieši problémy takmer všetkých kontrolných útvarov a oddelení a zároveň vykonáva skrytý dohľad nad korupciou a zneužívaním rozpočtových prostriedkov. Stálo by za to vyhľadať si dostupné informácie o tomto systéme, pretože dokáže toho oveľa viac, napr. môže byť nápomocný pri prírodných katastrofách a iných krízových situáciách.

                                                                                                                                                             Júlia

zdroj: creativesociety

Jednorázový příspěvek 5. 000,- Stačí to?

13.08.2022

Dnes k nám na návštěvu přišla kamarádka s dětmi. Byli jsme spolu na hřišti, skočili jsme i na zmrzlinu a pak jsme si šli popovídat u kafíčka u nás doma. A jak to vždycky bývá, přišla řeč i na ceny a strach, jestli nás po rodičovské dovolené někdo vezme do práce. Bavili jsme se i o podfuku s CO2, jak si s tím pár jedinců cpou peněženky. A kdo by dnes nemluvil o [...]

Nehas, čo ťa nepáli

11.08.2022

Túto vetu som počula najmenej tisíckrát. „Nehas, čo ťa nepáli, lebo inak budeš mať poriadny problém.“ Stalo sa z nej v spoločnosti akési nepísané pravidlo, ktoré nám diktuje držať ústa a krok. Vidieť len malú časť toho, čo sa deje, zabudnúť na kritické myslenie, alebo pre istotu vôbec nemyslieť. Na svete je hlad. Nie je to problém len rozvojových krajín. Na [...]

Socha, čo vyvoláva pocity

05.08.2022

Prechádzala som sa po pláži so svojím manželom ruka v ruke. Všetko sa v tej chvíli zdalo tak ideálne. Naša vytúžená svadobná cesta, morský vánok sa mi hral s vlasmi, slaná voda mi obmývala nohy, ktoré sa každým krokom zabárali do piesku. Pomyslela som si, milujem ten pocit, následne, milujem svet. Vztýčila som hlavu a neďaleko stála obrovská socha. Boli na nej ľudia, [...]

Valentyna Kondratievová / Vojna na UA / Zranenie / Bolesť / Spravodlivosť /

Amnesty International chce preveriť svoju správu o Ukrajine

13.08.2022 22:16

Ľudskoprávna organizácia vo svojej správe týkajúcej sa Ukrajiny tvrdila, že ukrajinská armáda ohrozuje civilistov tým, že si vytvára základne a manipuluje so zbraňami v obývaných oblastiach.

Abdal Fattáh Sísí

Egyptský parlament schválil zmeny vo vládnom kabinete, mení sa 13 ministrov

13.08.2022 21:04

Ide o prvú výraznejšiu zmenu vo vláde od roku 2019.

Autonehoda

Vodič taxislužby pod vplyvom alkoholu havaroval, zraneniam podľahol

13.08.2022 18:45

Nehoda sa odohrala na popradskej ceste, ku ktorej došlo v piatok večer. Popradčan Pri nehode sa ďalšie dve osoby zranili ľahko.

Prague Pride

Do pochodu festivalu Prague Pride sa zapojilo asi 55-tisíc ľudí

13.08.2022 17:54

Festival Prague Pride sa naposledy konal v roku 2019. V nasledujúcich dvoch rokoch bol zrušený z dôvodu pandémie koronavírusu.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 117
Celková čítanosť: 211528x
Priemerná čítanosť článkov: 1808x

Autor blogu