Založ si blog

Koľko stojí jedna noc?

Susedko, môžete sa u mňa niekedy na chvíľu zastaviť? Akosi veľmi veľa platím za elektriku, nie je možné, aby som na ňu dávala polovicu dôchodku.“ Pred pár dňami zakričala cez plot na manžela susedka. Stará pani, ktorá je vdovou necelé dva roky. A z jedného dôchodku, ako väčšine dôchodcom sa jej žije naozaj ťažko. To nevyhnutné pre život si dopestuje v malej záhradke, no sama už nevládze. Záhradu obrába posediačky. Každý krok pre ňu predstavuje nadľudskú námahu. Pomáhajú jej deti, no každé býva ďaleko, má svoj život, svoje problémy… Myslím, že takýto scenár sa opakuje v rôznych kútoch Slovenska.

3,30 € za jednu noc…

Manžel išiel zistiť, čo je vo veci. Keď mu susedka prezradila, koľko mesačne platí za elektrinu, prišlo mu to veľa. My doma bývame traja a platíme približne ⅓ z toho, čo ona. Keď sa poobzeral po byte, objavil, v čom je problém. Rýchlovarná kanvica nebola na vine, ani chladnička či malý mraziak. Najväčší „žráč elektriny“ sa ukrýval v spálni. Je to kyslíkový prístroj, ktorý si pani zapína každú noc. Bez neho už nevládze dýchať… 

Ukázalo sa, že podľa výpočtov spotreba našej susedky je správne nastavená. Len ten účet… Ako mnohí ľudia, aj ona stojí pred voľbou, či si dopraje kúsok zeleniny, normálne teplé jedlo, alebo bude i naďalej na najlacnejších vrecúškových polievkach. Toto je fakt bieda.Spotrebiteľský formát spoločnosti je neúprosný… No v Tvorivej spoločnosti bude všetkého dostatok. Nemusíme sa báť vysokých účtov za energie, pretože bude voľne dostupná tá energia, ktorú spomínal aj Tesla. Veď všetko nové je len dobre zabudnuté staré. A my to môžeme spoločne vytvoriť.

PS: Prednedávnom som sa rozprávala s 86-ročnou pani. Povedala vetu, z ktorej mi doposiaľ behá po chrbte mráz: „Človek by mal zomrieť maximálne v sedemdesiatke. Tak bude mať istotu, že nebude nikomu na obtiaž.” Môžeme sa hanbiť. Alebo vytvoriť svet, v ktorom stojí za to žiť aj vo vyššom veku!

M.

Zdroj: creativesociety

Dokonalejší okamih už nebude

05.12.2022

Čakaním na dokonalý okamih nám uteká najcennejší zdroj – čas. V roku 2021 bola priemerná dĺžka života na Slovensku 76,9 roka. Nie je to veľa, však? Podľa štatistík strávime tretinu života spánkom. Keď si odrátame čas, ktorý strávime v práci, neostáva nám veľa času na skutočný život. Dosť veľa času nám ukroja domáce práce, ale aj „oddych“ v podobe [...]

Ako kakať do sáčkov alebo Ja som zodpovedný 

03.12.2022

Žijeme v období zvláštností a absurdít. Fínska štátna televízna a rozhlasová spoločnosť zverejnila odporúčanie Úradu hlavného mesta, ktoré bolo rozposlané školám a škôlkam. Bol to návod na to, ako sa zbavovať exkrementov detí počas možných výpadkov elektriny v zime. Ako sa hovorí: Bolo by to smiešne, keby to nebolo také smutné. A ľudia sa pýtajú, na aké dno [...]

Nechcem byť žienka domáca…

29.11.2022

O tom už pred pár rokmi spievala Jana Kirschner. Spomenula som si na jej slová, keď som sa pozrela na hŕbu neožehlenej bielizne. Vydala som sa z lásky. Žijem vo vydarenom manželstve, ale tie domáce práce mi dajú zabrať… Pre zamestnané matky je to ako druhá šichta. Čo si dnes robila? Prednedávnom sme začali meniť strechu na chate. Najviac ma na tom bavilo to, že [...]

Havaj, Mauna Loa, sopka

Erupcia sopky na Havaji pokračuje, ale nie je už nebezpečná

09.12.2022 05:41

Z havajskej sopky Mauna Loa už neprúdi láva a cestné komunikácie v okolí už nie sú v bezprostrednom nebezpečenstve.

Záporožská jadrová elektráreň

Rusi mali v Záporožskej jadrovej elektrárni rozmiestniť raketomety Grad

08.12.2022 23:45

Blízkosť reaktora a skladu vyhoreného paliva im má poslúžiť ako "štít" pred možnou ukrajinskou odvetou, uviedol ukrajinský Enerhoatom.

Andrzej Duda

Poľsko si nevie predstaviť obranu Európy bez pomoci USA

08.12.2022 23:26

Podľa poľského šéfa diplomacie Zbigniewa Raua by si európske štáty mali brať príklad z Poľska, ktoré sa rozhodlo v budúcom roku zvýšiť výdavky na obranu na 4,2 percenta HDP.

Kondóm / Prezervatív /

Lekárne vo Francúzsku budú dávať mladým ľudom kondómy zadarmo

08.12.2022 21:47

Prezervatívy zadarmo budú určené pre ľudí vo veku od 18 do 25 rokov. Francúzsko chce takto znížiť počet nechcených tehotenstiev.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 169
Celková čítanosť: 306481x
Priemerná čítanosť článkov: 1813x

Autor blogu