Založ si blog

Koľko stojí jedna noc?

Susedko, môžete sa u mňa niekedy na chvíľu zastaviť? Akosi veľmi veľa platím za elektriku, nie je možné, aby som na ňu dávala polovicu dôchodku.“ Pred pár dňami zakričala cez plot na manžela susedka. Stará pani, ktorá je vdovou necelé dva roky. A z jedného dôchodku, ako väčšine dôchodcom sa jej žije naozaj ťažko. To nevyhnutné pre život si dopestuje v malej záhradke, no sama už nevládze. Záhradu obrába posediačky. Každý krok pre ňu predstavuje nadľudskú námahu. Pomáhajú jej deti, no každé býva ďaleko, má svoj život, svoje problémy… Myslím, že takýto scenár sa opakuje v rôznych kútoch Slovenska.

3,30 € za jednu noc…

Manžel išiel zistiť, čo je vo veci. Keď mu susedka prezradila, koľko mesačne platí za elektrinu, prišlo mu to veľa. My doma bývame traja a platíme približne ⅓ z toho, čo ona. Keď sa poobzeral po byte, objavil, v čom je problém. Rýchlovarná kanvica nebola na vine, ani chladnička či malý mraziak. Najväčší „žráč elektriny“ sa ukrýval v spálni. Je to kyslíkový prístroj, ktorý si pani zapína každú noc. Bez neho už nevládze dýchať… 

Ukázalo sa, že podľa výpočtov spotreba našej susedky je správne nastavená. Len ten účet… Ako mnohí ľudia, aj ona stojí pred voľbou, či si dopraje kúsok zeleniny, normálne teplé jedlo, alebo bude i naďalej na najlacnejších vrecúškových polievkach. Toto je fakt bieda.Spotrebiteľský formát spoločnosti je neúprosný… No v Tvorivej spoločnosti bude všetkého dostatok. Nemusíme sa báť vysokých účtov za energie, pretože bude voľne dostupná tá energia, ktorú spomínal aj Tesla. Veď všetko nové je len dobre zabudnuté staré. A my to môžeme spoločne vytvoriť.

PS: Prednedávnom som sa rozprávala s 86-ročnou pani. Povedala vetu, z ktorej mi doposiaľ behá po chrbte mráz: „Človek by mal zomrieť maximálne v sedemdesiatke. Tak bude mať istotu, že nebude nikomu na obtiaž.” Môžeme sa hanbiť. Alebo vytvoriť svet, v ktorom stojí za to žiť aj vo vyššom veku!

M.

Zdroj: creativesociety

Jednorázový příspěvek 5. 000,- Stačí to?

13.08.2022

Dnes k nám na návštěvu přišla kamarádka s dětmi. Byli jsme spolu na hřišti, skočili jsme i na zmrzlinu a pak jsme si šli popovídat u kafíčka u nás doma. A jak to vždycky bývá, přišla řeč i na ceny a strach, jestli nás po rodičovské dovolené někdo vezme do práce. Bavili jsme se i o podfuku s CO2, jak si s tím pár jedinců cpou peněženky. A kdo by dnes nemluvil o [...]

Nehas, čo ťa nepáli

11.08.2022

Túto vetu som počula najmenej tisíckrát. „Nehas, čo ťa nepáli, lebo inak budeš mať poriadny problém.“ Stalo sa z nej v spoločnosti akési nepísané pravidlo, ktoré nám diktuje držať ústa a krok. Vidieť len malú časť toho, čo sa deje, zabudnúť na kritické myslenie, alebo pre istotu vôbec nemyslieť. Na svete je hlad. Nie je to problém len rozvojových krajín. Na [...]

Socha, čo vyvoláva pocity

05.08.2022

Prechádzala som sa po pláži so svojím manželom ruka v ruke. Všetko sa v tej chvíli zdalo tak ideálne. Naša vytúžená svadobná cesta, morský vánok sa mi hral s vlasmi, slaná voda mi obmývala nohy, ktoré sa každým krokom zabárali do piesku. Pomyslela som si, milujem ten pocit, následne, milujem svet. Vztýčila som hlavu a neďaleko stála obrovská socha. Boli na nej ľudia, [...]

Valentyna Kondratievová / Vojna na UA / Zranenie / Bolesť / Spravodlivosť /

Amnesty International chce preveriť svoju správu o Ukrajine

13.08.2022 22:16

Ľudskoprávna organizácia vo svojej správe týkajúcej sa Ukrajiny tvrdila, že ukrajinská armáda ohrozuje civilistov tým, že si vytvára základne a manipuluje so zbraňami v obývaných oblastiach.

Abdal Fattáh Sísí

Egyptský parlament schválil zmeny vo vládnom kabinete, mení sa 13 ministrov

13.08.2022 21:04

Ide o prvú výraznejšiu zmenu vo vláde od roku 2019.

Autonehoda

Vodič taxislužby pod vplyvom alkoholu havaroval, zraneniam podľahol

13.08.2022 18:45

Nehoda sa odohrala na popradskej ceste, ku ktorej došlo v piatok večer. Popradčan Pri nehode sa ďalšie dve osoby zranili ľahko.

Prague Pride

Do pochodu festivalu Prague Pride sa zapojilo asi 55-tisíc ľudí

13.08.2022 17:54

Festival Prague Pride sa naposledy konal v roku 2019. V nasledujúcich dvoch rokoch bol zrušený z dôvodu pandémie koronavírusu.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 117
Celková čítanosť: 211508x
Priemerná čítanosť článkov: 1808x

Autor blogu