Založ si blog

Čo bude dnes na obed? Odpadky

Takúto odpoveď je dnes počuť na veľa miestach Slovenska. Áno. 21. storočie. Áno. Jedna z krajín „vyspelého“ západného sveta. Neveríte? Ani ja by som neveril, keby sa táto príhoda nestala v mojom okolí.

Známy mi pri debate o stále sa zhoršujúcich podmienkach vplývajúcich na životnú úroveň nás-ľudí povedal niečo, čo zažil v predchádzajúcich dňoch na vlastnej koži. Zdôverila sa mu tým jeho suseda, ktorej sa druhý sused ponúkol, že jej bude pomáhať s vynášaním smetí. Spočiatku bola rada, ale človeka hneď napadne, že v dnešnom spotrebiteľskom formáte spoločnosti je minimum ľudí, čo niečo robí len tak, nezištne. A mala pravdu. Keď „náhodou“ pozorovala, čo sa udeje s jej odpadkami, uvidela veľmi smutnú situáciu. Pán sused, dôchodca, sa v tých odpadkoch prehrabával a hľadal niečo, čo by vedel ešte použiť.

Môže sa toto diať v roku 2022? Vidíme, že veľmi ľahko. Kto je za to zodpovedný?! No, ale veď my, všetci. Človek, čo celý aktívny život pracoval a budoval tento svet, je teraz odkázaný na odpadky. Prečo? No lebo systém je tak nastavený. Načo nám je taký človek, čo už nevytvára kapitál? A načo by nám taký človek bol, keď je to slabý spotrebiteľ? A pritom opak by mal byť pravdou. Starší ľudia by mali byť viac chránení, pretože už nemajú toľko sily, imunita už nie je taká silná a pod.. Mali by mať určite vytvorené čo najlepšie podmienky s ohľadom aj na tieto skutočnosti.

Prečo dnes nie je život Človeka najvyššou hodnotou a nechránime ho ako svoj vlastný? Prečo to nie je cieľom spoločnosti a sama to negarantuje? Veď človek je jej základnou stavebnou jednotkou. Prečo nemá každý človek garantované bezplatné poskytovanie základných životne nevyhnutných potrieb vrátane stravy, bývania, lekárskej starostlivosti, vzdelávania a úplného sociálneho zabezpečenia? Pritom všetko je, zdroje sú, technológie sú. Dokonca aj projekt na záchranu ľudstva – Tvorivá spoločnosť je,  aby sme už konečne začali žiť ako ľudia, nie ako zv… chcel som napísať zvieratá, ale urazil by som ich, taký druh živočíchov neexistuje, s ktorými by som nás pripodobnil. Všetko je pripravené. Stačí sa len pridať.

Tak prečo?

Mir

Zdroj: creativesociety

Jednorázový příspěvek 5. 000,- Stačí to?

13.08.2022

Dnes k nám na návštěvu přišla kamarádka s dětmi. Byli jsme spolu na hřišti, skočili jsme i na zmrzlinu a pak jsme si šli popovídat u kafíčka u nás doma. A jak to vždycky bývá, přišla řeč i na ceny a strach, jestli nás po rodičovské dovolené někdo vezme do práce. Bavili jsme se i o podfuku s CO2, jak si s tím pár jedinců cpou peněženky. A kdo by dnes nemluvil o [...]

Nehas, čo ťa nepáli

11.08.2022

Túto vetu som počula najmenej tisíckrát. „Nehas, čo ťa nepáli, lebo inak budeš mať poriadny problém.“ Stalo sa z nej v spoločnosti akési nepísané pravidlo, ktoré nám diktuje držať ústa a krok. Vidieť len malú časť toho, čo sa deje, zabudnúť na kritické myslenie, alebo pre istotu vôbec nemyslieť. Na svete je hlad. Nie je to problém len rozvojových krajín. Na [...]

Socha, čo vyvoláva pocity

05.08.2022

Prechádzala som sa po pláži so svojím manželom ruka v ruke. Všetko sa v tej chvíli zdalo tak ideálne. Naša vytúžená svadobná cesta, morský vánok sa mi hral s vlasmi, slaná voda mi obmývala nohy, ktoré sa každým krokom zabárali do piesku. Pomyslela som si, milujem ten pocit, následne, milujem svet. Vztýčila som hlavu a neďaleko stála obrovská socha. Boli na nej ľudia, [...]

Valentyna Kondratievová / Vojna na UA / Zranenie / Bolesť / Spravodlivosť /

Amnesty International chce preveriť svoju správu o Ukrajine

13.08.2022 22:16

Ľudskoprávna organizácia vo svojej správe týkajúcej sa Ukrajiny tvrdila, že ukrajinská armáda ohrozuje civilistov tým, že si vytvára základne a manipuluje so zbraňami v obývaných oblastiach.

Abdal Fattáh Sísí

Egyptský parlament schválil zmeny vo vládnom kabinete, mení sa 13 ministrov

13.08.2022 21:04

Ide o prvú výraznejšiu zmenu vo vláde od roku 2019.

Autonehoda

Vodič taxislužby pod vplyvom alkoholu havaroval, zraneniam podľahol

13.08.2022 18:45

Nehoda sa odohrala na popradskej ceste, ku ktorej došlo v piatok večer. Popradčan Pri nehode sa ďalšie dve osoby zranili ľahko.

Prague Pride

Do pochodu festivalu Prague Pride sa zapojilo asi 55-tisíc ľudí

13.08.2022 17:54

Festival Prague Pride sa naposledy konal v roku 2019. V nasledujúcich dvoch rokoch bol zrušený z dôvodu pandémie koronavírusu.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 117
Celková čítanosť: 211515x
Priemerná čítanosť článkov: 1808x

Autor blogu