Založ si blog

Aj tak mnohí nahlas povedia svoje NIE

Ale prečo by to tak nemohlo byť? Kladiem si otázku, keď čítam komentáre a postrehy pod článkami Tvorivej spoločnosti. Mnohí ľudia hneď zavrhnú možnosť zmeniť tento svet len svojim súhlasom.

Chceme všetci to isté, prirodzený bezpečný svet v priateľstve a láske, ale aj tak mnohí povedia nahlas svoje Nie. Čo Ťa drží v systéme tohto sveta, že sa nechceš zbaviť zla? Prečo snahu ľudí niečo urobiť, aby sa náš svet zmenil, odsúdia pod nálepkou Sekta? Alebo si povedia, že je to síce pekné, ale utopické a nereálne. V tom horšom prípade hľadajú to zlé, ako túto snahu ľudí očierniť, a keď nenájdu, tak si vymyslia. Nie je tu čo hľadať, je čas sa pozrieť na seba, zamyslieť, čo nám svet ponúka a čo mu môžeme ponúknuť my, bez čakania na to, že raz sa snáď niečo zlepší. Raz? Kedy? Svet sa zmení, len keď sa zmeníme my.

V dnešnej dobe sa veľa hovorí a píše o tom aký dôležitý je osobnostný rozvoj. O tom koľko času máme venovať samým sebe, máme sa naučiť byť asertívny. Ľudia sa zúčastňujú rôznych kurzov, ako vedieť povedať nie. Niekedy to vyzerá tak, že sa to prehuplo do extrému a to NIE sa používa aj tam, kde nemá zjavné opodstatnenie, kde nie je snaha zistiť viac. Z internetu a kníhkupectiev na nás „vyskakujú“ rôzne knihy s motivačným obsahom – „Sám si strojcom svojho šťastia, sám si tvoríš svoj svet, sám si zodpovedný za svoj život“. Ak prijímame tieto myšlienky, prečo nedokážeme prijať myšlienku spoločnej zmeny zjednotením? Je to predsa poskladanie jednotlivých častí puzzle do nádherného obrazu zvanom Naša budúcnosť. Tie čiastočky „som zodpovedný za svoj život“,  len dáme dokopy a vyjde z toho, sme zodpovední za naše životy – každého z nás. Sme tu všetci na jednej planéte, je to náš Domov. Problémy, ktorým čelíme sa týkajú každého z nás, radosť a láska je tiež pre každého z nás. Tak prečo si nevybrať to, čo nás robí šťastnými, bez toho aby sme si zakrývali oči pred tým, čo sa deje za našim oknom. Keď sa stane niečo zlé, niekto príde následkom živelnej pohromy či požiaru o strechu nad hlavou, takmer všetci sme súcitní a ochotní poskytnúť pomocnú ruku. Niektorí priložia ruky k dielu a pomôžu s opravou či novou stavbou, niekto prispeje finančne na zbierku, niekto priloží úsmev a objatie, niekto dobrú myšlienku a dobré prianie, nech sa na dotyčného už šťastie obráti. Ale otázka znie, prečo až potom ako sa niečo stane? Prečo si vieme podať ruky až vtedy, keď je zle, prečo si nepodáme ruky už teraz, aby sa to “zlé” prestalo diať. Netýka sa to len živelných nešťastí, ale aj tých, ktoré vedome spôsobujú ľudia túžiaci po moci. 

Patrím k tým, ktorí neradi presviedčajú niekoho o svojej pravde, k tým, ktorí neradi vysvetľujú dôvody, prečo by si mali podať ruku a prečo podávam ruku ja. Je to v nás, v našich srdciach, všetci sme v podstate dobrí, tak neodsudzujme snahu toľkých ľudí vytvoriť aj pre Teba a aj pre mňa krajší svet. Každý jeden človek je v tomto procese dôležitý. 

J.

zdroj:creativesociety

Len sa menia kulisy

02.12.2023

Včera večer sa mi fakt nič nechcelo. Všetko ma bolelo, pálili ma oči, celý týždeň som mala doma choré dieťa a keď vyzdravelo, odovzdalo mi štafetu. Večer som s premáhaním zapla počítač. „Ešte je šanca, ešte veľa môžeme,“ to boli vety, ktoré ma motivovali ku konaniu. Premôcť malichernú slabosť. Veď som bola v teple, v suchu, vo vedľajšej miestnosti bolo [...]

Autority

01.12.2023

Od koho to potřebujete slyšet? Taky jsem chtěla, aby Vám to radši řekl někdo jiný. Tohle přece nemám říkat já. A věřte mi, dělali jsme pro to všechno – psali médiím, politikům, volali vědcům, zvali známé osobnosti – prostě, aby Vám tu zásadní informaci řekla nějaká autorita. Ale představte si, že Vy jste ta známá osobnost, nebo sedíte na [...]

LOŽ štvrtá

28.11.2023

DEZINFORMÁCIE VS. FAKTY V mediálnom priestore Českej a Slovenskej republiky pribúdajú články, ktoré neustále opakujú tie isté nepravdy a klamstvá o projekte Tvorivá spoločnosť. Akým spôsobom dochádza k legitimizácii hrubo manipulatívnych tvrdení, a teda k porušovaniu základných práv a slobôd samotných účastníkov? Jednotlivé tvrdenia očierňujúce projekt budú [...]

Ukrajina, dron

VIDEO: Dron verzus dron: ukrajinský 'zrámoval' ruský

03.12.2023 07:00

Ukrajinské ministerstvo obrany zverejnilo unikátne zábery boja v oblakoch.

Petro Porošenko

Porošenkovi zakázali vycestovať z Ukrajiny. Báli sa, že sa stretne s Orbánom

03.12.2023 06:42

Ukrajinská tajná služba SBU uviedla, že bývalý prezident Petro Porošenko dostal zákaz vycestovať do zahraničia, pretože sa chystal stretnúť s Viktorom Orbánom.

Tank

Macron: Cieľ Izraela zničiť Hamas môže viesť k desaťročnej vojne

03.12.2023 06:24

Emmanuel Macron varoval, že izraelský cieľ zlikvidovať palestínsku militantnú organizáciu Hamas sa môže skončiť desaťročnou vojnou.

Garisenda

Nakláňa sa už vyše 900 rokov. V Bologni zabezpečili okolie šikmej veže pre obavy z kolapsu

02.12.2023 22:36

Garisenda je nižšia z Dvoch veží v Bologni. Je vysoká 48 metrov, zatiaľ čo susedná veža Asinelli má 97 metrov.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 292
Celková čítanosť: 547070x
Priemerná čítanosť článkov: 1874x

Autor blogu