Založ si blog

Aj tak mnohí nahlas povedia svoje NIE

Ale prečo by to tak nemohlo byť? Kladiem si otázku, keď čítam komentáre a postrehy pod článkami Tvorivej spoločnosti. Mnohí ľudia hneď zavrhnú možnosť zmeniť tento svet len svojim súhlasom.

Chceme všetci to isté, prirodzený bezpečný svet v priateľstve a láske, ale aj tak mnohí povedia nahlas svoje Nie. Čo Ťa drží v systéme tohto sveta, že sa nechceš zbaviť zla? Prečo snahu ľudí niečo urobiť, aby sa náš svet zmenil, odsúdia pod nálepkou Sekta? Alebo si povedia, že je to síce pekné, ale utopické a nereálne. V tom horšom prípade hľadajú to zlé, ako túto snahu ľudí očierniť, a keď nenájdu, tak si vymyslia. Nie je tu čo hľadať, je čas sa pozrieť na seba, zamyslieť, čo nám svet ponúka a čo mu môžeme ponúknuť my, bez čakania na to, že raz sa snáď niečo zlepší. Raz? Kedy? Svet sa zmení, len keď sa zmeníme my.

V dnešnej dobe sa veľa hovorí a píše o tom aký dôležitý je osobnostný rozvoj. O tom koľko času máme venovať samým sebe, máme sa naučiť byť asertívny. Ľudia sa zúčastňujú rôznych kurzov, ako vedieť povedať nie. Niekedy to vyzerá tak, že sa to prehuplo do extrému a to NIE sa používa aj tam, kde nemá zjavné opodstatnenie, kde nie je snaha zistiť viac. Z internetu a kníhkupectiev na nás „vyskakujú“ rôzne knihy s motivačným obsahom – „Sám si strojcom svojho šťastia, sám si tvoríš svoj svet, sám si zodpovedný za svoj život“. Ak prijímame tieto myšlienky, prečo nedokážeme prijať myšlienku spoločnej zmeny zjednotením? Je to predsa poskladanie jednotlivých častí puzzle do nádherného obrazu zvanom Naša budúcnosť. Tie čiastočky „som zodpovedný za svoj život“,  len dáme dokopy a vyjde z toho, sme zodpovední za naše životy – každého z nás. Sme tu všetci na jednej planéte, je to náš Domov. Problémy, ktorým čelíme sa týkajú každého z nás, radosť a láska je tiež pre každého z nás. Tak prečo si nevybrať to, čo nás robí šťastnými, bez toho aby sme si zakrývali oči pred tým, čo sa deje za našim oknom. Keď sa stane niečo zlé, niekto príde následkom živelnej pohromy či požiaru o strechu nad hlavou, takmer všetci sme súcitní a ochotní poskytnúť pomocnú ruku. Niektorí priložia ruky k dielu a pomôžu s opravou či novou stavbou, niekto prispeje finančne na zbierku, niekto priloží úsmev a objatie, niekto dobrú myšlienku a dobré prianie, nech sa na dotyčného už šťastie obráti. Ale otázka znie, prečo až potom ako sa niečo stane? Prečo si vieme podať ruky až vtedy, keď je zle, prečo si nepodáme ruky už teraz, aby sa to “zlé” prestalo diať. Netýka sa to len živelných nešťastí, ale aj tých, ktoré vedome spôsobujú ľudia túžiaci po moci. 

Patrím k tým, ktorí neradi presviedčajú niekoho o svojej pravde, k tým, ktorí neradi vysvetľujú dôvody, prečo by si mali podať ruku a prečo podávam ruku ja. Je to v nás, v našich srdciach, všetci sme v podstate dobrí, tak neodsudzujme snahu toľkých ľudí vytvoriť aj pre Teba a aj pre mňa krajší svet. Každý jeden človek je v tomto procese dôležitý. 

J.

zdroj:creativesociety

Dokonalejší okamih už nebude

05.12.2022

Čakaním na dokonalý okamih nám uteká najcennejší zdroj – čas. V roku 2021 bola priemerná dĺžka života na Slovensku 76,9 roka. Nie je to veľa, však? Podľa štatistík strávime tretinu života spánkom. Keď si odrátame čas, ktorý strávime v práci, neostáva nám veľa času na skutočný život. Dosť veľa času nám ukroja domáce práce, ale aj „oddych“ v podobe [...]

Ako kakať do sáčkov alebo Ja som zodpovedný 

03.12.2022

Žijeme v období zvláštností a absurdít. Fínska štátna televízna a rozhlasová spoločnosť zverejnila odporúčanie Úradu hlavného mesta, ktoré bolo rozposlané školám a škôlkam. Bol to návod na to, ako sa zbavovať exkrementov detí počas možných výpadkov elektriny v zime. Ako sa hovorí: Bolo by to smiešne, keby to nebolo také smutné. A ľudia sa pýtajú, na aké dno [...]

Nechcem byť žienka domáca…

29.11.2022

O tom už pred pár rokmi spievala Jana Kirschner. Spomenula som si na jej slová, keď som sa pozrela na hŕbu neožehlenej bielizne. Vydala som sa z lásky. Žijem vo vydarenom manželstve, ale tie domáce práce mi dajú zabrať… Pre zamestnané matky je to ako druhá šichta. Čo si dnes robila? Prednedávnom sme začali meniť strechu na chate. Najviac ma na tom bavilo to, že [...]

Záporožská jadrová elektráreň

Rusi mali v Záporožskej jadrovej elektrárni rozmiestniť raketomety Grad

08.12.2022 23:45

Blízkosť reaktora a skladu vyhoreného paliva im má poslúžiť ako "štít" pred možnou ukrajinskou odvetou, uviedol ukrajinský Enerhoatom.

Andrzej Duda

Poľsko si nevie predstaviť obranu Európy bez pomoci USA

08.12.2022 23:26

Podľa poľského šéfa diplomacie Zbigniewa Raua by si európske štáty mali brať príklad z Poľska, ktoré sa rozhodlo v budúcom roku zvýšiť výdavky na obranu na 4,2 percenta HDP.

Kondóm / Prezervatív /

Lekárne vo Francúzsku budú dávať mladým ľudom kondómy zadarmo

08.12.2022 21:47

Prezervatívy zadarmo budú určené pre ľudí vo veku od 18 do 25 rokov. Francúzsko chce takto znížiť počet nechcených tehotenstiev.

Britain US Diplomatic Immunity

Prešla ho autom, z krajiny ušla. Manželka amerického diplomata dostala za zabitie tínedžera v Británii podmienku

08.12.2022 21:28

Prípad vyvolal diplomatický spor medzi Londýnom a Washingtonom.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 169
Celková čítanosť: 306480x
Priemerná čítanosť článkov: 1813x

Autor blogu