Založ si blog

Muž v červenom klobúku

Nastúpila som do rýchlika. Bol preplnený, ako vždy. Nevadilo mi to, dala som si do uší slúchadlá a pozerala na okolitú krajinu. Na ďalšej stanici sa uvoľnilo miesto. „Poďte si sadnúť,“ potiahol ma za rukáv starší muž v červenom klobúku. Usmiala som sa naňho. „No tak! Dámy by predsa nemali stáť.” Presvedčil ma. Slúchadlá som schovala do tašky. Tušila som, že ma čaká zaujímavý rozhovor. 

Sám ako prst

Pán mi rozprával o svojej nezvyčajnej záľube. Už dvadsať rokov cestuje vlakom. Niekoľkokrát precestoval Európu. Neurčuje si vopred cieľ. Pre ten sa rozhodne až tesne pred kúpou lístka. Keď je unavený, kúpi si miesto v lôžkovom vozni, alebo si na noc niekde vyberie najlacnejšie ubytovanie. „Viete, som sám ako prst. Vdovec, nikto ma doma nečaká. Už nemôžem dýchať medzi stenami svojho bytu. Tak utekám. Neviem pred kým, možno len sám pred sebou,” usmeje sa.

Hovoril, že zažil kadečo. Aj sa bál o svoj život. „Najmä cestovanie v noci je nebezpečné. Ženám by som to vôbec neodporúčal,” pozeral sa, čakajúc na moju reakciu. Keď začal hovoriť o tom, že kvalita cestovania sa z roka na rok znižuje, povedala som mu o projekte Tvorivá spoločnosť. Že my sme si takýto svet vytvorili, len my máme ešte šancu otočiť ho opačným smerom. Stačí, že to budeme chcieť.

Dala som mu noviny. „Prečítam si to. Ešte mám pred sebou dlhú cestu. Len si vyberiem okuliare. Aj tak som si nestihol kúpiť nič na čítanie.” Vystupovala som na ďalšej stanici. S pánom sme sa na seba len usmiali. Viac nebolo treba.

M.

Zdroj: creativesociety

Mŕtvi nekupujú víno

01.10.2023

Silné krupobitie spôsobilo úplné zničenie viniča aj iných plodín v oblasti Valencie v Španielsku. Obrázky a videá z daného miesta boli žalostné. Pahýle, ktoré trčali zo zeme, sem tam nejaký ten list a strapec hrozna. Všetko vyzeralo, akoby bol koniec novembra a príroda sa ukladala na zimný spánok, a nie koniec leta. Pár minút, ktoré zmenili všetko. Nádeje ľudí, ktoré [...]

Svet sa už zmenil

27.09.2023

… No napriek tomu sa tvárime, že sa nič nedeje …Náš svet už nikdy nebude taký, ako bol predtým. Ale pre ľudí je veľmi ťažké prijať a pochopiť, že klimatická kríza už teraz vážne ovplyvňuje život každého človeka. Extrémne prejavy počasia naberajú na sile a frekvencii. A vzniká paradox, že z jednej strany ide o problém, ktorý sa týka bezpečnosti človeka, [...]

Nejako to vydržíme, nie?

26.09.2023

Pracujem 48 hodín týždenne, voľno nemám ani cez víkendy. Mám dieťa, ktoré začalo chodiť do inej školy. Máme malú firmu, pričom nemáme vyplatených takmer polovicu faktúr. Tie menšie sú vyplatené počas pár dní. Na tie veľké čakáme niekoľko mesiacov. „Uhradíme vám ju, až nám prídu peniaze.” Túto vetu v rozličnom prevedení sme počuli miliónkrát. Do toho [...]

ponorka, Gotland

Británia vloží štyri miliardy libier do vývoja novej útočnej ponorky

01.10.2023 22:01

Postaviť ju plánuje spoločne s Austráliou.

hasiči Trenčín auto požiar

Hasiči v Trenčíne likvidujú požiar výrobnej haly

01.10.2023 21:35, aktualizované: 21:56

Na likvidáciu požiaru vyslali 12 kusov techniky a 22 hasičov.

Volodymyr Zelenskyj

Víťazstvo Ukrajiny vo vojne príde, povedal Zelenskyj

01.10.2023 21:21

Prezident zároveň zdôraznil, že „odvaha, húževnatosť, jednota sú veci, ktoré nesmieme stratiť, aby sme nestratili Ukrajinu“.

lietadlo

Pád malého lietadla v Senici si vyžiadal dve obete

01.10.2023 19:58

V senickej mestskej časti Čáčov spadlo v nedeľu podvečer malé lietadlo.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 266
Celková čítanosť: 494134x
Priemerná čítanosť článkov: 1858x

Autor blogu