Založ si blog

Strašiak menom “Zodpovednosť”

Dlho som sa bála zodpovednosti. Už len samotné slovo mi bolo nepríjemné a vo svojom živote som sa snažila vyvliecť sa zo zodpovednosti všade, kde sa dalo.

Mám nápad, ale…

Počas študentských rokov som sa zapájala do rôznych projektov. No nikdy som nechcela byť tá, čo si to zlízne. Bála som sa momentov, že sa niečo nepodarí. Výsledkom toho bolo množstvo nedokončených vecí, prípadne nemastný-neslaný výsledok. Mám dcéru. Minule som započula, ako sa dohovára s kamarátkami: „Ty to povedz…“ „Nie, ty to povedz…“ Nakoniec bol vinníkom “Samo”. Starý známy kamarát, ktorý z času na čas rozbije hrnček, nespraví si domácu úlohu, alebo niekde niečo stratí.

Keď som po prvýkrát počula o Tvorivej spoločnosti, bola som nadšená. Perfektná spoločnosť, v ktorej nebudú vojny, všetci budú mať dostatok a budem mať dostatok času na maľovanie či háčkovanie? Super, idem do toho! Teda, nejdem. Bola som presvedčená, že do tej Tvorivej spoločnosti vplávam ako veľká voda do prístavu, s víťazoslávnym úsmevom: „Tak ma tu máte!”

Jediné, čo ma škrelo na projekte, bol fakt, že miesto moci bude zodpovednosť, ktorá bude ležať na pleciach každého človeka. „Fuj, zodpovednosť, zasa to škaredé slovo,“ pomyslela som si. Veď dovtedy som mohla na niekoho pľuť. Počnúc večne meškajúcimi spojmi, nefunkčným školstvom, končiac vládou či nekompetentným starostom. Veď teoretik je najlepší praktik. Vo svojej hlave som vedela všetko najlepšie, no pri tom všetkom to aj skončilo.

Projekt Tvorivá spoločnosť rastie každým dňom. Pridávajú sa k nemu ľudia, ktorí na vlastnej koži pochopili, čo znamená vziať na seba zodpovednosť. Niesť ideu ďalej, rozprávať sa s ľuďmi, ukazovať, že existuje východisko, o ktorom musia vedieť všetci. Len tak sa budeme môcť rozhodnúť. A ono to ide. Keď som pochopila, že zmena sveta záleží aj odo mňa, skočila som do projektu rovnými nohami. A je to výborné. Prichádzajú nové nápady a slovo zodpovednosť už vo mne nevyvoláva odpor. Naopak, je obrovskou príležitosťou pre rast osobnosti, mnohokrát som za ten čas prekročila svoje nastavené limity..

Ľudí, ktorí už dnes menia svet, je viac, než si dokážete predstaviť. Už túto sobotu, 12. novembra 2022 sa uskutoční fórum „Globálna kríza. Naša záchrana je v zjednotení,“  ktoré budú dobrovoľníci prekladať do 150 jazykov. Bude to veľké, tak si to nenechajte ujsť. 

Kedysi vo mne utkvel citát od Sigmunda Freuda: „Väčšina ľudí v skutočnosti nechce slobodu, pretože sloboda zahŕňa zodpovednosť a väčšina ľudí sa bojí zodpovednosti.” A viete čo, neverím mu. Pretože my sme sa konečne prestali báť.

M.

Zdroj: creativesociety

Dokonalejší okamih už nebude

05.12.2022

Čakaním na dokonalý okamih nám uteká najcennejší zdroj – čas. V roku 2021 bola priemerná dĺžka života na Slovensku 76,9 roka. Nie je to veľa, však? Podľa štatistík strávime tretinu života spánkom. Keď si odrátame čas, ktorý strávime v práci, neostáva nám veľa času na skutočný život. Dosť veľa času nám ukroja domáce práce, ale aj „oddych“ v podobe [...]

Ako kakať do sáčkov alebo Ja som zodpovedný 

03.12.2022

Žijeme v období zvláštností a absurdít. Fínska štátna televízna a rozhlasová spoločnosť zverejnila odporúčanie Úradu hlavného mesta, ktoré bolo rozposlané školám a škôlkam. Bol to návod na to, ako sa zbavovať exkrementov detí počas možných výpadkov elektriny v zime. Ako sa hovorí: Bolo by to smiešne, keby to nebolo také smutné. A ľudia sa pýtajú, na aké dno [...]

Nechcem byť žienka domáca…

29.11.2022

O tom už pred pár rokmi spievala Jana Kirschner. Spomenula som si na jej slová, keď som sa pozrela na hŕbu neožehlenej bielizne. Vydala som sa z lásky. Žijem vo vydarenom manželstve, ale tie domáce práce mi dajú zabrať… Pre zamestnané matky je to ako druhá šichta. Čo si dnes robila? Prednedávnom sme začali meniť strechu na chate. Najviac ma na tom bavilo to, že [...]

Biden

Biden má recept na zlákanie automobiliek do USA

09.12.2022 06:35

Energetická kríza súvisiaca s vojnou na Ukrajine by mohla naštartovať rozmach amerického automobilového priemyslu. Plány USA však zároveň môžu viesť k ich roztržke s EÚ.

Rastislav Káčer, Dmytro Kuleba

ONLINE: Kyjev má od Slovenska 'zimnú' pomoc, Naď od Zelenského vyznamenanie

09.12.2022 06:10, aktualizované: 06:45

Predstavitelia slovenskej vlády prezentovali na návšteve Ukrajiny 'zimný' balík slovenskej pomoci. Minister obrany Naď si z Kyjeva vezie vyznamenanie Rad Jaroslava Múdreho.

Vladimir Putin

Vojna je dobyvačná a bude dlhá, priznal Putin. Hovorca ho koriguje

09.12.2022 06:05

,Medzi našimi plánmi nie je okupácia ukrajinských území," vyhlásil Vladimir Putin 24. februára. Po bezmála desiatich mesiacoch za významný výsledok vojny, označil to, že sa "objavili nové územia".

Heger, Sulík, odvolávanie vlády

Farizeji, krysy a rozbíjači vlád. Odvolávanie Hegera v parlamente sprevádza smiech aj krik

09.12.2022 06:05

Vypočujte si niektoré zo zaujímavých momentov začiatku schôdze a hodnotenie politológa v podcaste denníka Pravda.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 169
Celková čítanosť: 306505x
Priemerná čítanosť článkov: 1814x

Autor blogu