Založ si blog

Obrovská kvapka, ktorá uvarila Pacifik.

Koncom roka 2013 sa v Aljašskom zálive vytvorilo a začalo šíriť obrovské pole neobvykle teplej oceánskej vody, s veľkosťou približne tretiny územia Spojených štátov. Teplota vody na mnohých miestach prekročila normu o 5-6° C.

Nick Bond, klimatológ zo štátu Washington, nazval tento fenomén Blob („Kvapka”). National Geographic to nazval obrovskou „kvapkou, ktorá uvarila Pacifik“.

Prečo sa to deje?

Existuje niečo spoločné, čo spája miesta vzniku všetkých takýchto kvapiek. Ide o geologicky aktívne oblasti s mladou tenkou kôrou, s aktívnym podvodným vulkanizmom, puklinami a hlbokými zlomami v zemskej kôre. Sú to miesta najaktívnejšieho výstupu horúcej a pohybujúcej sa magmy. Preto sa oceán ohrieva nielen na povrchu, ale aj v hĺbke. Stredné hĺbky oceánov sa za posledných 60 rokov otepľovali 15-krát rýchlejšie, ako za predchádzajúcich 10 000 rokov. A tento nárast stúpa každým rokom rýchlejšie.

Oceán je zdrojom života pre celú planétu, aj pre nás, ľudí. Ešte máličko a stane sa zdrojom našej smrti. Podľa vedcov je na to, aby sa oceán zohrieval takým tempom ako teraz, potrebné toľko energie, koľko by sa uvoľnilo, keby sa v priebehu roka každú sekundu odpálilo 7 atómových bômb zhodených na Hirošimu.

Otepľovanie vôd oceánov zosilňuje katastrofické tajfúny a hurikány, ktoré si ročne vyžiadajú tisíce ľudských životov.

Bezprecedentný rozsah zahrievania vôd oceánov naznačuje aj to, že oceán už vyčerpáva svoju schopnosť zadržiavať energiu, ktorá sa snaží vyrvať nahor z útrob Zeme. A keď magma dosiahne hustejšie a hrubšie horniny kontinentálnej kôry, ktorá je v priemere 2-3 krát hrubšia ako oceánska, potom začnú procesy kaskádových erupcií pozemských sopiek. A na zastavenie tohto procesu alebo hľadanie spásy už bude neskoro.

Na vyriešenie tak závažných problémov je potrebná konsolidácia celého vedeckého potenciálu. A také spojenie je možné iba v tvorivom formáte spoločnosti. Máme veľmi veľký dôvod šíriť myšlienku Tvorivej spoločnosti, pretože nemáme veľa času!

H.

Zdroj: creativesociety, fórum: „Globálna kríza. Naša záchrana je v zjednotení.

Dokonalejší okamih už nebude

05.12.2022

Čakaním na dokonalý okamih nám uteká najcennejší zdroj – čas. V roku 2021 bola priemerná dĺžka života na Slovensku 76,9 roka. Nie je to veľa, však? Podľa štatistík strávime tretinu života spánkom. Keď si odrátame čas, ktorý strávime v práci, neostáva nám veľa času na skutočný život. Dosť veľa času nám ukroja domáce práce, ale aj „oddych“ v podobe [...]

Ako kakať do sáčkov alebo Ja som zodpovedný 

03.12.2022

Žijeme v období zvláštností a absurdít. Fínska štátna televízna a rozhlasová spoločnosť zverejnila odporúčanie Úradu hlavného mesta, ktoré bolo rozposlané školám a škôlkam. Bol to návod na to, ako sa zbavovať exkrementov detí počas možných výpadkov elektriny v zime. Ako sa hovorí: Bolo by to smiešne, keby to nebolo také smutné. A ľudia sa pýtajú, na aké dno [...]

Nechcem byť žienka domáca…

29.11.2022

O tom už pred pár rokmi spievala Jana Kirschner. Spomenula som si na jej slová, keď som sa pozrela na hŕbu neožehlenej bielizne. Vydala som sa z lásky. Žijem vo vydarenom manželstve, ale tie domáce práce mi dajú zabrať… Pre zamestnané matky je to ako druhá šichta. Čo si dnes robila? Prednedávnom sme začali meniť strechu na chate. Najviac ma na tom bavilo to, že [...]

Rusko, Ukrajina, vojna, vojak, Cherson

ONLINE: Kyjev má od Slovenska 'zimnú' pomoc, Naď od Zelenského vyznamenanie

09.12.2022 06:10

Predstavitelia slovenskej vlády prezentovali na návšteve Ukrajiny 'zimný' balík slovenskej pomoci. Minister obrany Naď si z Kyjeva vezie vyznamenanie Rad Jaroslava Múdreho.

Vladimir Putin

Vojna je dobyvačná a bude dlhá, priznal Putin. Hovorca ho koriguje

09.12.2022 06:05

,Medzi našimi plánmi nie je okupácia ukrajinských území," vyhlásil Vladimir Putin 24. februára. Po bezmála desiatich mesiacoch za významný výsledok vojny, označil to, že sa "objavili nové územia".

Heger, Sulík, odvolávanie vlády

Farizeji, krysy a rozbíjači vlád. Odvolávanie Hegera v parlamente sprevádza smiech aj krik

09.12.2022 06:05

Vypočujte si niektoré zo zaujímavých momentov začiatku schôdze a hodnotenie politológa v podcaste denníka Pravda.

heger, sulík

Politológovia hodnotia štyri možné scenáre. Nová či úradnícka vláda? Nezmysel, liberáli chcú predčasné voľby

09.12.2022 05:55

Najpravdepodobnejšou možnosť, ak by vládla padla, sú predčasné voľby. Nová 76-tka ani úradnícka vláda by zrejme nevznikla.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 169
Celková čítanosť: 306495x
Priemerná čítanosť článkov: 1814x

Autor blogu