Založ si blog

Požierači mŕtvol alebo nešťastie v Andách

Bol som ešte žiakom základnej školy, kedy som na hodine prírodopisu po prvý raz počul o leteckom nešťastí, ktoré v roku 1972 postihlo uruguajský tím rugbistov. Vtedy som celú noc nevedel spať. V tom čase som ešte nemohol tušiť, že o dvadsať rokov neskôr budem dobrovoľníkom projektu, v rámci ktorého sa natočí rozhovor s jedným z preživších toho nešťastia. Gustavo Zerbino Stajano sa podrobne podelil o to, čo sa s nimi stalo.

Tím rugbistov sa v roku 1972 vydal na dovolenku z Montevidea do Santiaga de Čile, nikdy tam však nedorazili. Ich lietadlo v rýchlosti 600 km/h narazilo do sopky uprostred Ánd.  Lietadlo sa rozbilo na tisíce kusov a rugbisti spadli do údolia nazývanom Údolie Sĺz v nadmorskej výške 4 400 metrov. Museli prežiť 73 dní a 73 nocí pri teplotách -30 až -40 °C. Bez oblečenia a jedla. Každý z preživších stratil za 1 deň približne 10 kg hmotnosti. V tej nadmorskej výške nerástla dokonca ani žiadna tráva. Po tom, čo im došli skromné zásoby jedla (arašidy a čokoláda), zjedli aj vlasový kondicionér pre ženy. Skúsili všetko, ale hlad ich nakoniec dohnal k voľbe medzi životom a smrťou. Vybrali si život. Preto sa dohodli, že obetujú telá svojich mŕtvych priateľov.  Zo 45 ľudí, ktorí boli na palube lietadla, prežilo letecké nešťastie 27 z nich. Z Údolia Sĺz sa však napokon vrátilo len 16 ľudí.

Znie to strašne, keď prežijete katastrofu. Ste premrznutí, hladní a smädní a aby ste prežili, tak musíte zjesť mŕtve telá svojich priateľov. Hlad dokáže zahnať človeka do extrémnych rozhodnutí. A my žijeme vo svete, kde sa v niektorých krajinách plytvá jedlom, tony jedla sa vyhadzujú do smetí, zatiaľ čo v iných krajinách ľudia hladujú.  Už teraz každú noc ide spať hladných 811 miliónov ľudí a 38 krajín na svete je na pokraji hladu. V dnešnom spotrebiteľskom svete nikto  nie je chránený pred hladom. Pričom vďaka novým technológiám (vertikálne farmy, akvaponika, 3D tlač jedla) by bolo možné zabezpečiť aj viacnásobok potrebný pre súčasnú populáciu. Naozaj chceme žiť v tomto dnešnom marazme? Ja rozhodne nechcem.

PS : S Gustavom Zerbinom ma spája ešte jedna vec. Totiž v detstve som tiež prežil jedno letecké nešťastie. Chvalabohu tam nik nebol vážne zranený. Dalo mi to však pochopenie, že nikdy nemôžeme vedieť, čo sa stane v nasledujúcu chvíľu. O to viac je to nevyspytateľné v dnešnom konzumnom svete, kde je človek len číslom, len akýmsi konzumným biorobotom pre systém.

R.

zdroj: creativesociety

Dokonalejší okamih už nebude

05.12.2022

Čakaním na dokonalý okamih nám uteká najcennejší zdroj – čas. V roku 2021 bola priemerná dĺžka života na Slovensku 76,9 roka. Nie je to veľa, však? Podľa štatistík strávime tretinu života spánkom. Keď si odrátame čas, ktorý strávime v práci, neostáva nám veľa času na skutočný život. Dosť veľa času nám ukroja domáce práce, ale aj „oddych“ v podobe [...]

Ako kakať do sáčkov alebo Ja som zodpovedný 

03.12.2022

Žijeme v období zvláštností a absurdít. Fínska štátna televízna a rozhlasová spoločnosť zverejnila odporúčanie Úradu hlavného mesta, ktoré bolo rozposlané školám a škôlkam. Bol to návod na to, ako sa zbavovať exkrementov detí počas možných výpadkov elektriny v zime. Ako sa hovorí: Bolo by to smiešne, keby to nebolo také smutné. A ľudia sa pýtajú, na aké dno [...]

Nechcem byť žienka domáca…

29.11.2022

O tom už pred pár rokmi spievala Jana Kirschner. Spomenula som si na jej slová, keď som sa pozrela na hŕbu neožehlenej bielizne. Vydala som sa z lásky. Žijem vo vydarenom manželstve, ale tie domáce práce mi dajú zabrať… Pre zamestnané matky je to ako druhá šichta. Čo si dnes robila? Prednedávnom sme začali meniť strechu na chate. Najviac ma na tom bavilo to, že [...]

Havaj, Mauna Loa, sopka

Erupcia sopky na Havaji pokračuje, ale nie je už nebezpečná

09.12.2022 05:41

Z havajskej sopky Mauna Loa už neprúdi láva a cestné komunikácie v okolí už nie sú v bezprostrednom nebezpečenstve.

Záporožská jadrová elektráreň

Rusi mali v Záporožskej jadrovej elektrárni rozmiestniť raketomety Grad

08.12.2022 23:45

Blízkosť reaktora a skladu vyhoreného paliva im má poslúžiť ako "štít" pred možnou ukrajinskou odvetou, uviedol ukrajinský Enerhoatom.

Andrzej Duda

Poľsko si nevie predstaviť obranu Európy bez pomoci USA

08.12.2022 23:26

Podľa poľského šéfa diplomacie Zbigniewa Raua by si európske štáty mali brať príklad z Poľska, ktoré sa rozhodlo v budúcom roku zvýšiť výdavky na obranu na 4,2 percenta HDP.

Kondóm / Prezervatív /

Lekárne vo Francúzsku budú dávať mladým ľudom kondómy zadarmo

08.12.2022 21:47

Prezervatívy zadarmo budú určené pre ľudí vo veku od 18 do 25 rokov. Francúzsko chce takto znížiť počet nechcených tehotenstiev.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 169
Celková čítanosť: 306485x
Priemerná čítanosť článkov: 1814x

Autor blogu