Založ si blog

Energia – nástroj moci a ovládania ľudí

Elektrická energia, to je tovar. Predáva sa a kupuje na energetickom trhu. Každá spoločnosť, súkromná alebo štátna, má za cieľ dosiahnuť čo najväčší zisk. Tá istá MWh sa môže predať niekoľkokrát. Pričom cena bude zakaždým stúpať! Čím viackrát sa táto MWh energie predá na trhu, tým bude pre nás v konečnom dôsledku elektrina drahšia.

Práve to vytvára taký nárast cien elektriny pre ľudí a podniky. V každej platbe vyplácame zisky podnikov energetického priemyslu. Okrem toho sa k našim účtom za elektrinu pripočítavajú dane na rozvoj zelenej energetiky. A zelená energetika takisto výrazne ovplyvňuje zvyšovanie cien. Jej tarifa je najdrahšia a pravidlá energetického trhu zaväzujú nakupovať zelenú energiu v plnom objeme.

Presviedčajú nás, že prechod na zelenú energiu pomôže znížiť emisie CO2 a zachráni svet. Namiesto toho sme skončili s rozbitým korytom: minuli sme bilióny dolárov na získanie „bezplatnej“ slnečnej a veternej energie a ceny elektriny vyleteli do nebies.

Niečo tu nesedí.

V kritickom období klimatických zmien, (ktoré ešte len začína), zatvárame atómové a tepelné elektrárne a prechádzame na zelenú energiu. Ale aj keby sme pokryli celý povrch planéty solárnymi panelmi a veternými turbínami, beztak nám nebude stačiť energia, ktorú vyprodukujú. Vari sme si až teraz uvedomili, že slnko v noci nesvieti a vietor stále nefúka? Za takýchto podmienok sú výpadky prúdu nevyhnutné. V takejto situácii sa nemôžeme vzdať tradičných elektrární. 

V skutočnosti sme neprešli na zelenú energiu, ale sme jednoducho pridali nepotrebný a nespoľahlivý zdroj a len zvýšili veľkosť našich účtov. Takže všetci podporujeme technológie, ktoré nám nepomáhajú, a zároveň stoja nehorázne peniaze. Nie je to náhoda. Je to cieľavedomé ohrozovanie našich životov a „do neba volajúca zlodejina“.

Je absurdné, že energia patrí jednotlivcom, je nástrojom moci, politického vplyvu a manipulácie ľuďmi. V normálnej ľudskej spoločnosti zdroje musia patriť všetkým ľuďom. A energia musí byť bezplatná a dostupná kdekoľvek na svete.

Na druhej strane, vďaka tomu, čo sa deje, začíname vidieť a chápať nezmyselnosť súčasného sveta. A začíname vidieť a chápať nevyhnutnosť vytvorenia úplne protichodného, stabilného sveta v Tvorivej spoločnosti.

H.

Zdroj: creativesociety; medzinárodné online fórum Globálna kríza. Naša záchrana je v zjednotení

Dokonalejší okamih už nebude

05.12.2022

Čakaním na dokonalý okamih nám uteká najcennejší zdroj – čas. V roku 2021 bola priemerná dĺžka života na Slovensku 76,9 roka. Nie je to veľa, však? Podľa štatistík strávime tretinu života spánkom. Keď si odrátame čas, ktorý strávime v práci, neostáva nám veľa času na skutočný život. Dosť veľa času nám ukroja domáce práce, ale aj „oddych“ v podobe [...]

Ako kakať do sáčkov alebo Ja som zodpovedný 

03.12.2022

Žijeme v období zvláštností a absurdít. Fínska štátna televízna a rozhlasová spoločnosť zverejnila odporúčanie Úradu hlavného mesta, ktoré bolo rozposlané školám a škôlkam. Bol to návod na to, ako sa zbavovať exkrementov detí počas možných výpadkov elektriny v zime. Ako sa hovorí: Bolo by to smiešne, keby to nebolo také smutné. A ľudia sa pýtajú, na aké dno [...]

Nechcem byť žienka domáca…

29.11.2022

O tom už pred pár rokmi spievala Jana Kirschner. Spomenula som si na jej slová, keď som sa pozrela na hŕbu neožehlenej bielizne. Vydala som sa z lásky. Žijem vo vydarenom manželstve, ale tie domáce práce mi dajú zabrať… Pre zamestnané matky je to ako druhá šichta. Čo si dnes robila? Prednedávnom sme začali meniť strechu na chate. Najviac ma na tom bavilo to, že [...]

Biden

Biden má recept na zlákanie automobiliek do USA

09.12.2022 06:35

Energetická kríza súvisiaca s vojnou na Ukrajine by mohla naštartovať rozmach amerického automobilového priemyslu. Plány USA však zároveň môžu viesť k ich roztržke s EÚ.

Rastislav Káčer, Dmytro Kuleba

ONLINE: Kyjev má od Slovenska 'zimnú' pomoc, Naď od Zelenského vyznamenanie

09.12.2022 06:10, aktualizované: 07:20

Predstavitelia slovenskej vlády prezentovali na návšteve Ukrajiny 'zimný' balík slovenskej pomoci. Minister obrany Naď si z Kyjeva vezie vyznamenanie Rad Jaroslava Múdreho.

Vladimir Putin

Vojna je dobyvačná a bude dlhá, priznal Putin. Hovorca ho koriguje

09.12.2022 06:05

,Medzi našimi plánmi nie je okupácia ukrajinských území," vyhlásil Vladimir Putin 24. februára. Po bezmála desiatich mesiacoch za významný výsledok vojny, označil to, že sa "objavili nové územia".

Heger, Sulík, odvolávanie vlády

Farizeji, krysy a rozbíjači vlád. Odvolávanie Hegera v parlamente sprevádza smiech aj krik

09.12.2022 06:05

Vypočujte si niektoré zo zaujímavých momentov začiatku schôdze a hodnotenie politológa v podcaste denníka Pravda.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 169
Celková čítanosť: 306520x
Priemerná čítanosť článkov: 1814x

Autor blogu