Založ si blog

Nechcem byť žienka domáca…

O tom už pred pár rokmi spievala Jana Kirschner. Spomenula som si na jej slová, keď som sa pozrela na hŕbu neožehlenej bielizne. Vydala som sa z lásky. Žijem vo vydarenom manželstve, ale tie domáce práce mi dajú zabrať… Pre zamestnané matky je to ako druhá šichta. 

Čo si dnes robila?

Prednedávnom sme začali meniť strechu na chate. Najviac ma na tom bavilo to, že zakaždým, keď sme odchádzali domov, bolo za nami vidno kus roboty. No keď sa pozriem na domácnosť… Len čo poskladám poslednú várku bielizne, v kúpeľni ma čaká plný kôš špinavého prádla a opäť začne ten kolotoč. Akoby som nič okolo domácnosti nerobila.Niekedy mám pocit, že u nás doma býva tucet ľudí, nie dvaja dospelí a jedno dieťa. Jasné, keď sa pozriem na svoje detstvo, predsa sme len technologicky na tom o niečo lepšie ako generácia mojich rodičov. Pamätám si, ako som musela sedieť na žmýkačke, ktorá cestovala po celej kúpeľni. To moja stará mama mohla o žmýkačke len snívať. 

Kolobeh modernej ženy však nekončí pri praní a žehlení. Veľkú časť z dňa zožerie upratovanie, varenie, nákupy. Netreba to vymenovávať. Preto ma veľmi potešilo, keď som videla video „Žienka domáca | Aj teba to už omrzelo?“. Videla som ho už ako súčasť fóra „Globálna kríza. Naša záchrana je v zjednotení.” Ukazuje, ako sa my, ženy, môžeme mať dobre. V Tvorivej spoločnosti môžeme používať technológie, o ktorých sa nám ani nesnívalo. Teším sa na ne, pretože žehlenie fakt neznášam. 

Najviac ma prekvapilo, keď sa na sociálnych sieťach spustila vlna kritiky na video. Spoločným menovateľom bol strach. Paradoxne strach z technológií, ktoré nám zjednodušia život. Som presvedčená, že keď niekto má pôžitok zo žehlenia, môže v tejto „bohumilej“ činnosti pokračovať. No tie ženy, ktoré majú dosť domácich prác (a je ich fakt hodne), si môžu konečne oddýchnuť a začať sa venovať sami sebe, rodine, záujmom. Prijatiu niečoho nového nám väčšinou bráni strach. Kedysi sa ľudia báli áut, lietadiel, pretože si mysleli, že to je diablov vynález. A dnes? Život bez nich si nevieme ani predstaviť. Je len na nás, či dokážeme spoločne posunúť latku trošku vyššie. Pre začiatok si pozrite video. Stojí za to 🙂
A ja sa idem pustiť do varenia.

Zdroj: creativesociety; fórum Globálna kríza. Naša záchrana je v zjednotení

Bolo ich tam ako múch…

07.02.2023

Mám rada poriadok. Najmä, keď si plánujem rozloženie dňa. Každé ráno si pripravím zoznam úloh, z ktorých pomaly odškrtávam. Pomáha mi to efektívne využívať čas, pretože ho je málo. Dnes ráno, pri plánovaní úloh, som si spomenula na aktuálne zemetrasenia v Turecku. Večer sa mi kvôli tomu ťažko zaspávalo. Zaspávaš a ráno sa pod troskami zrútenej budovy [...]

Čo mi prezradila umelá inteligencia

31.01.2023

Dnes ráno som sa spýtala umelej inteligencie (UI), aká je úloha novinára. Pretože mi to akosi nesedí s tým, čím nás kŕmia médiá. Áno, aj tie „nezávislé“. Zadala som otázku: „Aká je úloha žurnalistu?”A UI mi odpovedala: Úloha žurnalistu je zbierať, overovať a prinášať informácie a udalosti nestranným a presným spôsobom s cieľom informovať verejnosť. Moja [...]

Pravda sa nedá umlčať, pravda proste je…

27.01.2023

Mohla by som dnes večer sledovať video, ako sa nalíčiť na ples. Nech som kočka. Zajtra sa chystáme. No po dneskajšku nemám chuť ísť na YouTube. Čoraz viac si uvedomujem, že žijeme v ohromnom Absurdistáne, v románe Hlava XXII, kde sa dá všetko akosi zdôvodniť. Stalo sa to včera. YouTube „z ničoho nič“ vymazal množstvo kanálov Tvorivej spoločnosti z celého sveta. Bez [...]

vojna na Ukrajine, Británia, Ukrajina, Volodymyr Zelenskyj, Rishi Sunak

ONLINE: Zelenskyj sa stretáva s lídrami EÚ. Hlavnou témou sú zbrane

09.02.2023 06:05

Lídri by sa mali na mimoriadnom summite zhodnúť, že budú Kyjev podporovať bez ohľadu na dĺžku trvania vojny. Zelenskyj chce ďalšie zbrane.

SR Bratislava vláda 131. schôdza BAX

Slovensko sa vyhne recesii. Zadlžovanie nás však dobehne

09.02.2023 06:05

Zdražovanie sa spomalí až zastaví, platy budú rásť. Vďačíme tomu však európskym peniazom a životom na dlh, čo nebude do nekonečna.

Pellegrini, Fico, Matovič

Fico a Matovič môžu v kampani rozhadzovať, na účtoch majú milióny. Ostatným hrozí problém

09.02.2023 06:00

Aj keď voľby ešte oficiálne vyhlásené neboli, politická kampaň sa už začala.

Sýria, Turecko, zemetrasenie

Počet obetí v Turecku a Sýrii po zemetrasení prekročil 15-tisíc

09.02.2023 05:50

Ničivé zemetrasenie, ktoré v pondelok zasiahlo oblasť na hranici medzi Tureckom a Sýriou, si podľa poslednej bilancie vyžiadalo vyše 15 000 obetí.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 190
Celková čítanosť: 351157x
Priemerná čítanosť článkov: 1848x

Autor blogu