Založ si blog

Ako kakať do sáčkov alebo Ja som zodpovedný 

Žijeme v období zvláštností a absurdít. Fínska štátna televízna a rozhlasová spoločnosť zverejnila odporúčanie Úradu hlavného mesta, ktoré bolo rozposlané školám a škôlkam. Bol to návod na to, ako sa zbavovať exkrementov detí počas možných výpadkov elektriny v zime. Ako sa hovorí: Bolo by to smiešne, keby to nebolo také smutné.

A ľudia sa pýtajú, na aké dno sme sa dostali a kam to až môže zájsť? Otázky sú to zaujímavé. My ľudia radi pozorujeme čo sa deje, prijímame to ako fakt, hodnotíme a myslíme si: „Nedá sa nič zmeniť! Nie je to možné! Nedovolia nám to!“

Ale čo je za takýmito názormi?

Pravdou je, že je za tým neochota vziať zodpovednosť za seba samého a jej presúvanie na iných. Takýmto spôsobom ospravedlňujeme svoju nečinnosť. Hovoríme si, že ja nemôžem zmeniť svet, pretože to môžu len TÍ hore, ktorým je všetko dovolené, a ja malinký nezmôžem nič. V skutočnosti je takýto postoj sebaklam, ktorý si my sami v sebe pestujeme. Áno, je nám to roky podsúvané. Ale prečo sme sa s tým tak ľahko stotožnili?

Prečo sa to deje?

Pretože sme pohodlní. Byť obeťou je pre nás pohodlné. Je jednoduchšie kritizovať a prispôsobiť sa, ako začať rozmýšľať a hľadať riešenie.

Nechce sa nám byť zodpovednými za svoj život, za to, čo prebieha vo svete, a chceme, aby to niekto vyriešil za nás. Je jednoduchšie prijať postoj, že som malý nikto, ktorý aj tak nemá dosah na akúkoľvek zmenu vo svete. Ja, “malý, veľký, nikto” čakám, pokiaľ to niekto za mňa vyrieši. Veď zatiaľ sa to dá vydržať. A z pozície čistého egoizmu sa teším z toho, že ja ešte mám strechu nad hlavou (veď sú tí, ktorí ju už nemajú), že ja ešte mám čo jesť a piť (veď ľudia sa majú aj omnoho horšie, ako sa mám ja). A s malou dušičkou dúfam, že budem dlho zdravý a nič sa mi nestane.

V skutočnosti sme zraniteľní všetci. Náš život, podmienky, v ktorých žijeme, naša planéta, celý tento svet je tak krehký… My však z pozície svojej vlastnej dôležitosti nevnímame skutočnosť takú, aká je. Sme poľahky manipulovateľní a hlavne PASÍVNI. Ak sme aktívni, tak ako aktívni kritici z bezpečia svojho domova. Alebo ako aktívni protestujúci, štrajkujúci či inak negatívne naladení. No za tisícky rokov sa ani jednou revolúciou, odporom či neposlušnosťou nepodarilo ľuďom nič vyriešiť. Zmenu k lepšiemu je totiž možné vykonať iba tvorivým prístupom a konaním.

Pravdou je, že je veľmi jednoduché všetko zvládnuť. A netreba pritom ani TÝCH HORE. Úplne stačí pochopiť, že ja som ten, ktorý je zodpovedný. Nikto nič nevyrieši, ak ja sám nezačnem robiť kroky na uskutočnenie zmeny. Veď celá spoločnosť je zložená práve z mnohých takýchto JA. Ak ja nezačnem robiť zmenu k lepšiemu, svet sa lepším nestane. Je to osobná zodpovednosť každého JA. Nie oni sú zodpovední, ale JA SÁM. Toto poznanie otvára úplne iné perspektívy. Zmena postoja človeka k svojmu vlastnému životu, k životu v spoločnosti, k celému svetu, je začiatkom malinkých zmien, ktoré uskutočnia ZMENU GLOBÁLNU.

A keď sa toto začne s človekom diať, vtedy prestáva byť nikým. Stáva sa zodpovedným a aktívnym tvorcom teraz ešte nepredstaviteľného, no skutočne dokonalého sveta. Sveta, v ktorom bude cťou nám všetkým žiť. Bude to náš svet, pretože si ho vytvoríme sami. Z miliárd JA sa stane dokonalé MY. A nemáme k tomu ďaleko. Je to na mne, na každom JA!

H.

zdroj:creativesociety

Bolo ich tam ako múch…

07.02.2023

Mám rada poriadok. Najmä, keď si plánujem rozloženie dňa. Každé ráno si pripravím zoznam úloh, z ktorých pomaly odškrtávam. Pomáha mi to efektívne využívať čas, pretože ho je málo. Dnes ráno, pri plánovaní úloh, som si spomenula na aktuálne zemetrasenia v Turecku. Večer sa mi kvôli tomu ťažko zaspávalo. Zaspávaš a ráno sa pod troskami zrútenej budovy [...]

Čo mi prezradila umelá inteligencia

31.01.2023

Dnes ráno som sa spýtala umelej inteligencie (UI), aká je úloha novinára. Pretože mi to akosi nesedí s tým, čím nás kŕmia médiá. Áno, aj tie „nezávislé“. Zadala som otázku: „Aká je úloha žurnalistu?”A UI mi odpovedala: Úloha žurnalistu je zbierať, overovať a prinášať informácie a udalosti nestranným a presným spôsobom s cieľom informovať verejnosť. Moja [...]

Pravda sa nedá umlčať, pravda proste je…

27.01.2023

Mohla by som dnes večer sledovať video, ako sa nalíčiť na ples. Nech som kočka. Zajtra sa chystáme. No po dneskajšku nemám chuť ísť na YouTube. Čoraz viac si uvedomujem, že žijeme v ohromnom Absurdistáne, v románe Hlava XXII, kde sa dá všetko akosi zdôvodniť. Stalo sa to včera. YouTube „z ničoho nič“ vymazal množstvo kanálov Tvorivej spoločnosti z celého sveta. Bez [...]

Nord Stream

Biely dom odmieta tvrdenia, že USA sú za sabotážou plynovodu Nord Stream 2

09.02.2023 06:47

Biely dom kategoricky odmietol tvrdenia investigatívneho novinára Seymoura Hersha, podľa ktorého za sabotážou plynovodu Nord Stream stoja Spojené štáty.

vojna na Ukrajine, Británia, Ukrajina, Volodymyr Zelenskyj, Rishi Sunak

ONLINE: Zelenskyj sa stretáva s lídrami EÚ. Hlavnou témou sú zbrane

09.02.2023 06:05, aktualizované: 07:02

Lídri by sa mali na mimoriadnom summite zhodnúť, že budú Kyjev podporovať bez ohľadu na dĺžku trvania vojny. Zelenskyj chce ďalšie zbrane.

SR Bratislava vláda 131. schôdza BAX

Slovensko sa vyhne recesii. Zadlžovanie nás však dobehne

09.02.2023 06:05

Zdražovanie sa spomalí až zastaví, platy budú rásť. Vďačíme tomu však európskym peniazom a životom na dlh, čo nebude do nekonečna.

Pellegrini, Fico, Matovič

Fico a Matovič môžu v kampani rozhadzovať, na účtoch majú milióny. Ostatným hrozí problém

09.02.2023 06:00

Aj keď voľby ešte oficiálne vyhlásené neboli, politická kampaň sa už začala.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 190
Celková čítanosť: 351167x
Priemerná čítanosť článkov: 1848x

Autor blogu