Založ si blog

Dokonalejší okamih už nebude

Čakaním na dokonalý okamih nám uteká najcennejší zdroj – čas.

V roku 2021 bola priemerná dĺžka života na Slovensku 76,9 roka. Nie je to veľa, však? Podľa štatistík strávime tretinu života spánkom. Keď si odrátame čas, ktorý strávime v práci, neostáva nám veľa času na skutočný život. Dosť veľa času nám ukroja domáce práce, ale aj „oddych“ v podobe sledovania seriálov, filmov, hranie počítačových hier či prehliadania webových stránok. Napriek tomu, že sa nám niekedy zdá, že máme veľa času, no v skutočnosti ho máme málo. O to menej efektívne využitého času.

Sama som si uvedomila, že nie vždy dostatočne účinne využívam čas. V košíku mám nedoháčkovanú šatku, na stojane nedokončený obraz. Po zhliadnutí fóra „Globálna kríza. Naša záchrana je v zjednotení,” na ktorom bol predstavený matematický model klimatických zmien so šokujúcim výsledkom výpočtu, som si uvedomila, že sa na ten obraz vykašlem. Aj na tú šatku, nad ktorou som strávila nejeden piatok. Veď klimatická hrozba reálne visí aj nad hlavou mojej dcérky. Najlepšie investovaný čas je predsa do jej budúcnosti. Kým je ešte šanca.

„V skutočnosti nezáleží na tom, koľko máte rokov. Pred klimatickou situáciou sme si všetci rovní. Zostáva nám šesť rokov. Z toho dva roky budeme spať a dva roky pracovať. Zostávajú nám dva roky. Uberte z nich čas na pranie, varenie. A uvedomíte si, že na záchranu našich životov nám nezostáva takmer žiadny čas,“ zaznelo z úst Aliny Fedorovej, jednej z mnohých rečníkov, ktorí vystúpili na fóre. Kto chce zmeniť spoločnosť, ten koná. Už teraz. Bije na poplach, robí všetko, čo sa dá, kým nám nevyprší čas. Kto nechce, hľadá výhovorky, počúva pochybnosti a (zbytočne) čaká, že niekto zmení spoločnosť za nás. Teraz sú najcennejšie jednoduché a malé kroky. Ľudia z celého sveta pravidelne informujú o projekte Tvorivá spoločnosť, ktorý je šancou na zmenu a záchranu celej spoločnosti.

„Musíte byť sami sebou, byť úprimní, otvorení, byť skutočným človekom. Byť tým, kto je za život, nie za smrť. Byť niekým, kto je za Tvorivú spoločnosť.“ 

M.

Zdroj: creativesociety; Fórum: Globálna kríza. Naša záchrana je v zjednotení

Bolo ich tam ako múch…

07.02.2023

Mám rada poriadok. Najmä, keď si plánujem rozloženie dňa. Každé ráno si pripravím zoznam úloh, z ktorých pomaly odškrtávam. Pomáha mi to efektívne využívať čas, pretože ho je málo. Dnes ráno, pri plánovaní úloh, som si spomenula na aktuálne zemetrasenia v Turecku. Večer sa mi kvôli tomu ťažko zaspávalo. Zaspávaš a ráno sa pod troskami zrútenej budovy [...]

Čo mi prezradila umelá inteligencia

31.01.2023

Dnes ráno som sa spýtala umelej inteligencie (UI), aká je úloha novinára. Pretože mi to akosi nesedí s tým, čím nás kŕmia médiá. Áno, aj tie „nezávislé“. Zadala som otázku: „Aká je úloha žurnalistu?”A UI mi odpovedala: Úloha žurnalistu je zbierať, overovať a prinášať informácie a udalosti nestranným a presným spôsobom s cieľom informovať verejnosť. Moja [...]

Pravda sa nedá umlčať, pravda proste je…

27.01.2023

Mohla by som dnes večer sledovať video, ako sa nalíčiť na ples. Nech som kočka. Zajtra sa chystáme. No po dneskajšku nemám chuť ísť na YouTube. Čoraz viac si uvedomujem, že žijeme v ohromnom Absurdistáne, v románe Hlava XXII, kde sa dá všetko akosi zdôvodniť. Stalo sa to včera. YouTube „z ničoho nič“ vymazal množstvo kanálov Tvorivej spoločnosti z celého sveta. Bez [...]

vojna na Ukrajine, Británia, Ukrajina, Volodymyr Zelenskyj, Rishi Sunak

ONLINE: Zelenskyj sa stretáva s lídrami EÚ. Hlavnou témou sú zbrane

09.02.2023 06:05

Lídri by sa mali na mimoriadnom summite zhodnúť, že budú Kyjev podporovať bez ohľadu na dĺžku trvania vojny. Zelenskyj chce ďalšie zbrane.

SR Bratislava vláda 131. schôdza BAX

Slovensko sa vyhne recesii. Zadlžovanie nás však dobehne

09.02.2023 06:05

Zdražovanie sa spomalí až zastaví, platy budú rásť. Vďačíme tomu však európskym peniazom a životom na dlh, čo nebude do nekonečna.

Pellegrini, Fico, Matovič

Fico a Matovič môžu v kampani rozhadzovať, na účtoch majú milióny. Ostatným hrozí problém

09.02.2023 06:00

Aj keď voľby ešte oficiálne vyhlásené neboli, politická kampaň sa už začala.

Sýria, Turecko, zemetrasenie

Počet obetí v Turecku a Sýrii po zemetrasení prekročil 15-tisíc

09.02.2023 05:50

Ničivé zemetrasenie, ktoré v pondelok zasiahlo oblasť na hranici medzi Tureckom a Sýriou, si podľa poslednej bilancie vyžiadalo vyše 15 000 obetí.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 190
Celková čítanosť: 351156x
Priemerná čítanosť článkov: 1848x

Autor blogu