Založ si blog

Rozhlasová hra, ktorá sa deje práve teraz

Keď som bola mladučká, niekedy v osemdesiatych rokoch, som v rádiu počúvala rozhlasovú hru. Nepamätám si, a ani som za tie roky nedokázala zistiť jej názov, no bola veľmi zvláštna. Pointa bola v tom, že po celý čas išla skupina ľudí za svojím vodcom. Prebiehali rozhovory, vyjadrovali svoje myšlienky a z času na čas sa niekto v skupine opýtal: „Ľudia, a ideme dobrým smerom?“ Ostatní ho zahriakli, vysmiali sa mu, a skupina pokračovala ďalej. Takto približne prebiehal dej rozhlasovej hry. Niekoľkokrát sa jednotlivci opýtali na správnosť cesty, evidovali, že idú „dokelu“, no masa nevidela alebo nechcela vidieť nič. Spoliehala sa na vodcu a plne mu dôverovala. Keď tu zrazu prišli na okraj útesu a uvedomili si, že niet cesty späť. Vtedy všetci začali kričať na vodcu: „Vodca, kde si nás to doviedol, my sme ti dôverovali, prečo si to urobil?“ Na nápor a silný krik všetkých putujúcich sa vodca obzrel… a všetci uvideli, že je slepý. No koniec bol už predurčený.

Ako mladá som nedokázala vidieť všetky nuansy tohto veľmi jednoduchého ale zvláštneho príbehu. No pochopila som, že nemám slepo dôverovať, ale prirodzene preverovať kam kráčam ako človek.

Prebieha to práve teraz

Niekoľkokrát som sa k príbehu vracala. Snažila som sa ho nájsť v databáze rozhlasových hier, no nepodarilo sa. Podarilo sa mi až teraz, po desaťročiach, pochopiť, že táto rozhlasová hra prebieha práve teraz. Napísal ju človek, ktorý dokázal vidieť viac, ako ja vtedy. Neviem, či ešte žije a vidí na vlastné oči, ako celý svet ide k útesu, spoliehajúc sa na tých, o ktorých si myslia, že poznajú cestu. No tento človek vedel určite o živote omnoho viac ako väčšina z nás.

Je to o nás všetkých

Dva roky sa všemožne snažím preberať ľudí z polospiaceho režimu a nie som sama. Je nás veľa takých, ktorí kričíme: „Ľudia, my nejdeme správnou cestou, pred nami je útes z ktorého postupne padáme!“ Kričíme, ako človek v rozhlasovej hre, zahriakovaní ostatnými: „Daj pokoj, čo rušíš naše putovanie, ten vpredu predsa vie, kam nás vedie…“ A útes sa blíži. A nie je možné to nevidieť. Naša skutočnosť je oproti tej v rozhlasovej hre o to absurdnejšia, že my vieme, že ideme zle. Je nám ale pohodlné spoliehať sa na toho vpredu. Sem tam si zanadávame, možno zaprotestujeme, lebo sa potkýname o veľké kamene a je nám nepohodlne. No zastať, spamätať sa, porozmýšľať a nabrať nový kurz, to chce guráž, a my sme spohodlneli. Za tie roky nás naučili, ako ticho preplávať životom, sem-tam si odtrhnúť nejakú tú kôrku pre seba. Naučili nás nesnažiť sa vidieť viac.

A neučili nás byť samostatným, zodpovedným za svoj život. Keby nás to boli učili a my by sme boli dobrými žiakmi, boli by sme teraz na úplne inej ceste. Určite by sme išli po ceste života, tvorenia, vzájomnej pomoci a rozvoja celej civilizácie, (ktorou máme možnosť sa stať) – hrdo, spokojne, vedome, že táto cesta je správna. Každý z nás by videl a chápal, že je to cesta ľudskosti, a my sme predsa ľudia. Nie bezduché polotvory, ktoré idú ako stádo na porážku.

Príbeh v rozhlasovej hre bol o nás všetkých a deje sa práve teraz. No ja verím, že v našom prípade bude mať dobrý koniec.

H.

zdroj:creativesociety

Používali nacisti antikultové praktiky?

02.07.2024

Alebo je to antikult, kto používa nacistické praktiky? Ako antikult ovplyvňuje život každého z nás a prečo by o antikulte mal v tejto dobe vedieť úplne každý, sa dozvieš v tomto článku. Určite zostaň až do konca. Príklad nečestného obchodníka Každý chce byť chránený proti nečestným obchodníkom. Predstavme si, že vznikne spoločnosť, ktorá bude na takýchto [...]

A zrazu sa celý svet prebudil a hovorí: „Páni, toto je nevyčerpateľný zdroj! “

15.06.2024

Počuli ste už o GAV – generátoroch vody zo vzduchu? Prevratná technológia, ktorá je schopná vyriešiť problémy s nedostatkom pitnej vody, odstrániť na Zemi hlad a smäd, a hlavne vyriešiť klimatické problémy, ktoré sa už prejavujú všade. O technológii GAV je natočený populárno-vedecký film Voda zo vzduchu: Cesta k záchrane ľudstva, v ktorom je predložený jasný [...]

Čo som sa naučila od Rómky

04.06.2024

Na autobusovej stanici čakala na autobus Rómka. Žena 50+ s rozčapenými nohami, v šatách odhaľujúcich ovisnuté prsia. Pohľad mi zbehol práve tam, do výstrihu. Zastavila som to – stopla som moje odsúdenie. Nič zlé nerobila, rozprávala sa s ľuďmi okolo… Boli to sekundy, pokiaľ som prešla okolo. No stačili mi na to, aby som uvidela obrázok, zanalyzovala a… Nedošlo k [...]

OSN Gershkovich novinár Rusko USA špionáž súd

Gershkovicha v Rusku odsúdili na 16 rokov väzenia

19.07.2024 14:26, aktualizované: 14:39

Umiestnený má byť v kolónii s maximálnym stupňom stráženia.

Dúhový Pride

V Bratislave sa v sobotu bude konať Dúhový Pride. Polícia upozorňuje na obmedzenia v centre mesta

19.07.2024 14:25

Polícia tiež vodičom odporúča, aby sa od popoludnia až do večerných hodín vyhli uliciam v okolí Námestia Slobody a využili na presun alternatívne trasy.

nehoda, nitra

Zábery, z ktorých mrazí. Od tragédie delili matku s dieťaťom len sekundy

19.07.2024 12:58

Vodička s dieťaťom stihli odísť z auta, do ktorého narazilo nákladné vozidlo.

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Prvé dve stíhačky F-16 priletia na Slovensko v pondelok

19.07.2024 12:53

Slávnostný ceremoniál sa uskutoční na letisku Kuchyňa, kde budú stíhačky zatiaľ umiestnené.