Založ si blog

180 krajín – aj Afganistan

Naozaj nikto nič nerobí zadarmo?

Ľudia často nechcú veriť, že to všetko je možné bez toho, aby nás niekto riadil alebo financoval. Stretla som sa napríklad s reakciou: „Čo ti to prinesie, veď nikto nerobí nič zadarmo“. 12 teho novembra sme odvysielali na platforme Tvorivej spoločnosti ďalšie veľké fórum „Globálna kríza. Naša záchrana je v zjednotení.“ Viete si vôbec predstaviť, koľko ľudí bolo zapojených do prípravy tohto fóra? Prekladalo sa do 150 jazykov a všetky prípravy realizovali dobrovoľníci z celého sveta. Ako je vôbec možné, že niečo také zvládame bez finančnej podpory tretích strán? No je to preto, lebo každý z ľudí, ktorí sa podieľajú na projekte Tvorivá spoločnosť do toho vloží kúsok seba, svoje schopnosti, svoj čas a svoje srdce. Tento projekt je jasným dôkazom samoorganizácie, synchronizácie a spolupráce obrovského množstva ľudí s rovnakým cieľom, ktorým je vytvoriť lepší svet pre nás všetkých. Nemáme to vždy ľahké, no sme ochotní urobiť maximum v podmienkach, ktoré máme.

Dievča z Afganistanu

Pri prípravách na novembrové fórum som spoznala niekoľko ľudí z Afganistanu, ktorí napriek extrémne nepriaznivým podmienkam fórum ochotne prekladali a tlmočili do svojho jazyka. A to nie kvôli nejakej finančnej odmene alebo materiálnym výhodám. Robia to preto, lebo rozumejú, aké dôležité je priniesť ľuďom pravdivé informácie o súčasnej situácii, v ktorej sa ako ľudstvo nachádzame, a o východisku z nej. Chcela by som sa teraz s vami podeliť o príbeh, ktorý sa udial počas novembrového živého vysielania našej účastníčke z Afganistanu. Je príkladom nezištnej pomoci, do ktorej sa ľudia zapájajú napriek nepriaznivým podmienkam, ktorým čelia.

Pre priblíženie situácie by som možno spomenula, že Afganistan má skoro 40 miliónov obyvateľov, pričom približne 95% domácností trpí nedostatkom jedla a polovica obyvateľstva, v prepočte 20 miliónov, čelí akútnemu hladu. Ľudia v tejto krajine musia zachádzať až do takých krajností, že predávajú svoje dcéry alebo svoje orgány, aby mohli nakŕmiť rodinu. Katastrofálna geopolitická situácia, pretrvávajúce sucho a následky zničujúceho zemetrasenia z júna tohto roku tomu vôbec nepomáhajú. Zo skúseností vieme, že naši priatelia z Afganistanu majú často problém s internetovým pripojením, alebo celkovo s elektrinou. Často kvôli tomu musia počas vysielaní opustiť svoje domovy. Nebolo tomu inak ani tentokrát a naša účastníčka musela počas živého vysielania odísť na iné miesto, kde bola elektrina. Vzala so sebou aj mladšieho brata, lebo sa vtedy nemal kto o neho doma postarať. Tlmočila nejakú časť fóra, ale po určitom čase sa musela presunúť naspäť domov, pretože pohybovať sa v Afganistane večer po vonku je pre mladé dievča nebezpečné.

Nezvaní hostia

Keď sa však vrátila domov, čakalo ju tam veľmi nepríjemné prekvapenie. U nich doma na nich čakali traja nezvaní hostia, ktorí ich okradli a zbili. V rámci toho jej vzali celé technické vybavenie, takže nemohla už v ten večer pokračovať v tlmočení. Aj toto je jeden z pravdivých príbehov, ktoré sa udiali v deň fóra jednej z našich dobrovoľníčok, ktorá bola odhodlaná priniesť informácie ľuďom a pomáhať celú noc. Okolnosti jej to síce neumožnili, no vďaka Bohu to oni a jej rodina prežili. Žiaľ, aj takto vyzerá svet, ktorí sme vybudovali.  No pripomenulo mi to, prečo tak veľmi potrebujeme celkovú zmenu a prečo je nesmierne dôležité to, čo urobí každý jeden z nás.

Sme jeden celok

Takže, odpoveď na otázku, čo nám to všetkým prináša a prečo robíme to, čo robíme a ešte aj zadarmo? Okrem toho, že jasne vidíme, že bez zmeny formátu spoločnosti na tvorivý sú naše dni už dávno zrátané, chápeme aj to, že všetci sme ľudia, sme jeden celok a nikto by nemal zažívať situácie, ako napríklad tá, ktorá je opísaná vyššie. To, čo nám to všetkým prináša je radosť z toho, že spoločne budujeme svet, v ktorom nebude potreba rozprávať takéto príbehy. Už teraz máme všetko, čo je k tomu potrebné. Chýbajú vám informácie? Nevadí, pozrite si fórum, preverte si informácie, ktoré sa v ňom dozviete a sami zistíte, že okrem priepasti, do ktorej sa rútime plnou rýchlosťou, máme zároveň aj jedinečnú možnosť vybudovať nádherný a bezpečný svet pre každého jedného človeka na tejto zemi. A to hneď teraz. Cieľ je jasný a všetko, čo potrebujeme je len rozhodnúť sa pre to a konať.

M.

Zdroj:creativesociety

A zrazu sa celý svet prebudil a hovorí: „Páni, toto je nevyčerpateľný zdroj! “

15.06.2024

Počuli ste už o GAV – generátoroch vody zo vzduchu? Prevratná technológia, ktorá je schopná vyriešiť problémy s nedostatkom pitnej vody, odstrániť na Zemi hlad a smäd, a hlavne vyriešiť klimatické problémy, ktoré sa už prejavujú všade. O technológii GAV je natočený populárno-vedecký film Voda zo vzduchu: Cesta k záchrane ľudstva, v ktorom je predložený jasný [...]

Čo som sa naučila od Rómky

04.06.2024

Na autobusovej stanici čakala na autobus Rómka. Žena 50+ s rozčapenými nohami, v šatách odhaľujúcich ovisnuté prsia. Pohľad mi zbehol práve tam, do výstrihu. Zastavila som to – stopla som moje odsúdenie. Nič zlé nerobila, rozprávala sa s ľuďmi okolo… Boli to sekundy, pokiaľ som prešla okolo. No stačili mi na to, aby som uvidela obrázok, zanalyzovala a… Nedošlo k [...]

Doba se zrychlila. Je čas zpomalit.

25.05.2024

Běžím do práce. Jako vždy na poslední chvíli. Míjím lidi, kteří stejně jako já, pospíchají na autobus, aby stihli další navazující spoje. Po ránu jsem často nevrlá a dokáže mě rozhodit i prkotina. Když se podívám na lidi kolem, vidím, že i oni uvnitř se sebou bojují. Odrážíme se jak zrcadla jeden od druhého. Někdy bych si přála vstát do práce v klidu, [...]

SR prezident Pellegrini inaugurácia BAX

Pellegrini ako prvý obsadil všetky najvyššie posty. Palác je vrcholom jeho kariéry. Začínal ako poslanecký asistent, aká bola jeho cesta?

15.06.2024 13:10

Prešiel si viacerými funkciami a ako prvý obsadil všetky tri najvyššie posty. Zároveň jeho inauguráciou získa prvýkrát v histórii všetky funkcie vládna koalícia.

SR prezident Pellegrini inaugurácia BAX

Inauguračný prejav prezidenta SR Petra Pellegriniho

15.06.2024 12:45

Prinášame vám znenie inauguračného prejavu prezidenta SR.

Peter Pellegrini

Deväť zaujímavostí, ktoré by ste mali vedieť o inaugurácii

15.06.2024 11:15

Viete, že prezidentský sľub je vytlačený na špeciálnom ručnom papieri?

Inaugurácia prezidenta

ONLINE: Slovensko má šiesteho prezidenta. Pellegrini: Múr pokropený krvou musíme zbúrať. Sme jedno Slovensko

15.06.2024 10:00, aktualizované: 13:05

Sledujte inauguráciu novej hlavy štátu s nami.