Založ si blog

Plávať proti prúdu

Dobre vychované dievčatko, ktoré chce všetkým vyhovieť, chce, aby ho mali všetci radi. To je obraz, s ktorým som sa dlho stotožňovala. No prišiel čas odhodiť ho.

Si ty (ešte) normálna?

Od detstva som počúvala rady „skúsenejších“. „Nehas, čo ťa nepáli. Hľaď si svojho. Nerob si zbytočné problémy, vari nemáš dosť svojich?“  Hlavne nevystrkovať hlavu, nech nevytŕčaš z davu. Pri šírení informácií o Tvorivej spoločnosti som sa stretla s rôznymi reakciami. Od ironických posmeškov: „To sa VÁM predsa nikdy nepodarí,” cez nálepkovanie až po otvorené pohŕdanie. No našli sa ľudia, a nie je ich málo, ktorí chápu, že to, ako dnes funguje spoločnosť, už dlhšie fungovať nemôže. Médiá nám ukazujú, ako máme žiť, čo si máme myslieť, koho nenávidieť, koho milovať. No najmä nás učia, že akákoľvek snaha niečo zmeniť, narazí na nastavené mantinely. My nemusíme nič. Veď vždy sa nájde niekto, kto za nás všetko vyrieši.

Prekvapil ma telefonát s príbuznou, ktorá tvrdila, že ľudstvo nepozná nič, než vojny. Že vzájomné zabíjanie sa je neoddeliteľnou súčasťou našej podstaty. Veď krvou je predsa pretkaná celá naša história. Už na strednej škole som nechápala, prečo je dejepis plný vojen. Prečo sa učíme len o tom, kto získal aké územia, kto si koho pokoril, kto koho napadol? A tak sa štáty dodnes delia na dobrých a zlých, hoci hrôzy vojny najviac na svojej koži pocítia obyčajní ľudia, ktorí predsa nerozohrali tieto politické hry. V histórii sú predsa príklady toho, že vieme žiť ako ľudia. Napríklad Tripolská civilizácia, ako aj mnohé ďalšie, ktoré existovali tisícročia bez vojnových konfliktov. Prečo sa o nich nepíše v učebniciach? 

Proti prúdu

Som rada, že plávam proti prúdu. A že je nás, plávajúcich proti prúdu, čoraz viac. Ja nechcem plávať s prúdom, o to viac, že nám to nič dobré neprinesie. Môžeme plávať s prúdom, no môže nás to zaniesť tam, odkiaľ sa už nebude dať vyhrabať.

Pri pozeraní pravde do očí nám môže byť ťažko. No prijatím pravdy máme možnosť uvidieť aj iné, lepšie možnosti. A to nám dá silu plávať proti prúdu, pretože cieľ stojí za to. Tento cieľ je nový začiatok v krásnej, vyspelej spoločnosti pre všetkých ľudí a len sami ľudia ho môžu dosiahnuť.

M.

Zdroj: creativesociety

A zrazu sa celý svet prebudil a hovorí: „Páni, toto je nevyčerpateľný zdroj! “

15.06.2024

Počuli ste už o GAV – generátoroch vody zo vzduchu? Prevratná technológia, ktorá je schopná vyriešiť problémy s nedostatkom pitnej vody, odstrániť na Zemi hlad a smäd, a hlavne vyriešiť klimatické problémy, ktoré sa už prejavujú všade. O technológii GAV je natočený populárno-vedecký film Voda zo vzduchu: Cesta k záchrane ľudstva, v ktorom je predložený jasný [...]

Čo som sa naučila od Rómky

04.06.2024

Na autobusovej stanici čakala na autobus Rómka. Žena 50+ s rozčapenými nohami, v šatách odhaľujúcich ovisnuté prsia. Pohľad mi zbehol práve tam, do výstrihu. Zastavila som to – stopla som moje odsúdenie. Nič zlé nerobila, rozprávala sa s ľuďmi okolo… Boli to sekundy, pokiaľ som prešla okolo. No stačili mi na to, aby som uvidela obrázok, zanalyzovala a… Nedošlo k [...]

Doba se zrychlila. Je čas zpomalit.

25.05.2024

Běžím do práce. Jako vždy na poslední chvíli. Míjím lidi, kteří stejně jako já, pospíchají na autobus, aby stihli další navazující spoje. Po ránu jsem často nevrlá a dokáže mě rozhodit i prkotina. Když se podívám na lidi kolem, vidím, že i oni uvnitř se sebou bojují. Odrážíme se jak zrcadla jeden od druhého. Někdy bych si přála vstát do práce v klidu, [...]

Peter Pellegrini

Deväť zaujímavostí, ktoré by ste mali vedieť o inaugurácii

15.06.2024 11:15

Viete, že prezidentský sľub je vytlačený na špeciálnom ručnom papieri?

Inaugurácia prezidenta

ONLINE: Slovensko má šiesteho prezidenta. Pellegrini: Múr pokropený kvou musíme zbúrať. Sme jedno Slovensko

15.06.2024 10:00, aktualizované: 12:29

Sledujte inauguráciu novej hlavy štátu s nami.

Zuzana Čaputová

Čaputová odovzdáva žezlo: Odchádza noblesa, ľudskosť, ale aj váhanie. Prezidentov bolo veľa, prezidentka len jedna

15.06.2024 09:00

Ako hodnotia politológovia jej najsilnejšie a najslabšie momenty?

vojna na Ukrajine, Rusko

ONLINE: Na Ukrajine podľa Putina bojuje 700-tisíc ruských vojakov. Najhorúcejšia situácia je pri Pokrovsku

15.06.2024 06:55, aktualizované: 11:10

V súčasnosti má Rusko podľa Putina na území Ukrajiny takmer 700-tisíc vojakov.