Založ si blog

Kde sa podeli jahôdky a princovia?

Je čas školských karnevalov. Dcérka si tento rok vyrobila masku úplne sama. Rozhodla sa, že bude pastierka pávov. Po skončení karnevalu prišla domov sklamaná. „Mami, nechápem, prečo vyhrali masky, ktoré boli kúpené v obchode. Nemala skôr vyhrať vlastnoručná práca?” Prečo vlastne masky medzi sebou súťažia? 

Spomenula som si na vlastné detstvo. U nás sa to hemžilo princeznami, jahôdkami, ktoré mali sukničky vyrobené z krepového papiera, poľovníkmi, kuchármi, nechýbali ani princovia. Tiež si pamätám, že rok čo rok vyhrávali tie isté masky. Drahé, kúpené, ktoré sa dedili z jedného súrodenca na druhého. Ale chcem o inom. Všimla som si, že oproti môjmu detstvu je NIEČO inak. Nežné princezné sú nahradené Wednesday — bezemočnou tínedžerkou, hrdinkou hororovej komédie z produkcie Netflixu. Nikdy som ju nevidela. Nemáme Netflix, no informácia o hrdinke sa ku mne dostáva zo všetkých strán. Aká je super, akým je skvelým príkladom pre okolie. Na csfd.cz ma zaujala už prvá veta: „Chytrá, sarkastická a tak trochu bezcitná..“ Wow, pomyslela som si, to je teda fakt „pekný“ príklad pre dieťa.

Sú to len masky?
Vraj to je len komédia, vraj to je strašná sranda a nemám byť taká upätá. Že bezcitnosť je výhra, pretože ťa ochráni pred zranením. Haló! Aký model správania sa nám podsúva? Na sociálnych sieťach som videla veľa záberov z tohtoročných školských karnevalov. Samá smrtka, lebky, pištole v detských rukách… S odôvodnením, je to len hra, je to len zábava. V dave masiek jedna, jediná jahôdka, ktorá, podľa výrazu tváre, asi tiež chcela byť v modernejšej maske. Pretože sa nechce odlišovať od okolia. 

Ponuka bez výberu

Išla som vo svojom pozorovaní ďalej. Keď som vstúpila do obchodu, kde sa predávajú doplnky na oslavy a karnevalové masky, videla som druhú stranu mince. Nemáme si z čoho priveľmi vyberať. Nič, okrem vyššie spomínaného, som tam nevidela. Vykúkla na mňa ešte maska Elzy a nejakého superhrdinu. Kto určuje to, čo sa bude predávať? Z akých masiek si môžeme vybrať? Kto píše takéto scenáre a určuje, aké rozprávky sa dostanú do kín a televízie? Tých otázok je tak veľa, až ma rozbolela hlava. Čím viac sa snažíš dokopať k podstate, tým viac bahna sa odhaľuje. Jedna z odpovedí je asi jasná: Áno, trendy tu určujú detské filmy a moderné rozprávky, ktorými sú deti ovplyvnené. Teda ten, kto určuje, čo sa dostane von, zároveň vytvára model ich správania. A paleta rozmanitosti a detskej fantázie sa scvrkáva na minimum. Možno to vyzerá, že nemáme voľbu. Ale opak je pravdou, my sami sa môžeme rozhodnúť, čo budeme podporovať. Keď to nebudeme kupovať, nebudú to mať ani komu ponúkať. Vždy máme na výber a zároveň tak sami môžeme vytvoriť dopyt po iných rozprávkach.

Každý večer ten istý scenár

24.03.2023

Včera prišiel domov zasa unavený. Kým som zohrievala večeru, dal si rýchlu sprchu. „Mami? Tato bol dnes preč dvanásť hodín, však?“ Spýtala sa ma dcéra, ktorá sa pasovala s horou úloh. Dva dni je doma, pretože je chorá. Nemôže len tak nečinne ležať, nestihla by prebrať učivo a vypracovať si domáce úlohy. Priznáva, že ju bolí hlava. Aj ja som unavená. Popri [...]

Nemôžeme byť s našimi deťmi v nemocnici za každých okolností.

21.03.2023

Nedávno prebiehala petícia, aby sa zakotvilo právo detí mať pri sebe rodiča v nemocnici. V prvom čítaní návrh podporilo 115 poslancov. Návrh bol však stiahnutý, nakoľko bol prejavený nesúhlas s pozmeňujúcim návrhom. Dôvodom je, že tento návrh by posilnil práva nie detského pacienta, ale zdravotníckeho zariadenia. Táto nezhoda poslancov znamená, že sa nič meniť [...]

Zvláštní ocenění

19.03.2023

Před nedávnem se mi dostalo velmi zvláštního ocenění. Ocitl jsem se na mapě dezinformační scény. Tato mapa má prý údajně pomáhat tomu, aby se chránila demokracie před šířením lží a manipulací s veřejným míněním. A já bych měl jednoduchou otázku. Jakou demokracii dnes vlastně chceme bránit?Říkají nám, že bránit demokracii znamená bránit režim, ve kterém [...]

Black Hawk

V americkom Kentucky sa pri výcviku zrazili dva Black Hawky

30.03.2023 08:49

Stav posádky nie je známy.

mexiko

Mexické úrady vyšetrujú osem ľudí kvôli požiaru, ktorý zabil 39 mužov

30.03.2023 08:15

Bezpečnostní pracovníci zrejme nevyvinuli žiadne úsilie, aby obetiam vôbec pomohli.

Bolsonaro

Brazílsky exprezident Bolsonaro sa vracia do vlasti, o opozíciu už nemá záujem

30.03.2023 07:03

Chcem pomáhať mojej strane ako človek so skúsenosťami, uviedol pre televíziu CNN Brasil.

vojna na Ukrajine, vojaci

ONLINE: Kde sú Leopardy? Kyjev si ich chystá na ofenzívu

30.03.2023 06:15, aktualizované: 09:32

Ukrajine pribúdajú tanky Leopard z rôznych krajín. Kyjev ich chce použiť na pripravovanú ofenzívu, ktorú chystá, keď sa zlepší počasie.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 203
Celková čítanosť: 376387x
Priemerná čítanosť článkov: 1854x

Autor blogu