Založ si blog

Kde sa podeli jahôdky a princovia?

Je čas školských karnevalov. Dcérka si tento rok vyrobila masku úplne sama. Rozhodla sa, že bude pastierka pávov. Po skončení karnevalu prišla domov sklamaná. „Mami, nechápem, prečo vyhrali masky, ktoré boli kúpené v obchode. Nemala skôr vyhrať vlastnoručná práca?” Prečo vlastne masky medzi sebou súťažia? 

Spomenula som si na vlastné detstvo. U nás sa to hemžilo princeznami, jahôdkami, ktoré mali sukničky vyrobené z krepového papiera, poľovníkmi, kuchármi, nechýbali ani princovia. Tiež si pamätám, že rok čo rok vyhrávali tie isté masky. Drahé, kúpené, ktoré sa dedili z jedného súrodenca na druhého. Ale chcem o inom. Všimla som si, že oproti môjmu detstvu je NIEČO inak. Nežné princezné sú nahradené Wednesday — bezemočnou tínedžerkou, hrdinkou hororovej komédie z produkcie Netflixu. Nikdy som ju nevidela. Nemáme Netflix, no informácia o hrdinke sa ku mne dostáva zo všetkých strán. Aká je super, akým je skvelým príkladom pre okolie. Na csfd.cz ma zaujala už prvá veta: „Chytrá, sarkastická a tak trochu bezcitná..“ Wow, pomyslela som si, to je teda fakt „pekný“ príklad pre dieťa.

Sú to len masky?
Vraj to je len komédia, vraj to je strašná sranda a nemám byť taká upätá. Že bezcitnosť je výhra, pretože ťa ochráni pred zranením. Haló! Aký model správania sa nám podsúva? Na sociálnych sieťach som videla veľa záberov z tohtoročných školských karnevalov. Samá smrtka, lebky, pištole v detských rukách… S odôvodnením, je to len hra, je to len zábava. V dave masiek jedna, jediná jahôdka, ktorá, podľa výrazu tváre, asi tiež chcela byť v modernejšej maske. Pretože sa nechce odlišovať od okolia. 

Ponuka bez výberu

Išla som vo svojom pozorovaní ďalej. Keď som vstúpila do obchodu, kde sa predávajú doplnky na oslavy a karnevalové masky, videla som druhú stranu mince. Nemáme si z čoho priveľmi vyberať. Nič, okrem vyššie spomínaného, som tam nevidela. Vykúkla na mňa ešte maska Elzy a nejakého superhrdinu. Kto určuje to, čo sa bude predávať? Z akých masiek si môžeme vybrať? Kto píše takéto scenáre a určuje, aké rozprávky sa dostanú do kín a televízie? Tých otázok je tak veľa, až ma rozbolela hlava. Čím viac sa snažíš dokopať k podstate, tým viac bahna sa odhaľuje. Jedna z odpovedí je asi jasná: Áno, trendy tu určujú detské filmy a moderné rozprávky, ktorými sú deti ovplyvnené. Teda ten, kto určuje, čo sa dostane von, zároveň vytvára model ich správania. A paleta rozmanitosti a detskej fantázie sa scvrkáva na minimum. Možno to vyzerá, že nemáme voľbu. Ale opak je pravdou, my sami sa môžeme rozhodnúť, čo budeme podporovať. Keď to nebudeme kupovať, nebudú to mať ani komu ponúkať. Vždy máme na výber a zároveň tak sami môžeme vytvoriť dopyt po iných rozprávkach.

Na Slovensku totálne zlyháva demokracia. Máme dôkazy

15.04.2024

Slovensko sa zaraďuje medzi demokratické krajiny, no ľudské práva a sloboda prejavu sa tu neustále rôznym spôsobom porušujú. A to aj pod hlavičkou tých, ktorí majú ľudí chrániť. Určite ste zachytili hon na Tvorivú spoločnosť (aj hnutie ALLATRA), ktorá v relácii Reportéri, vo verejnoprávnej televízii, bola označená ako nebezpečná proruská sekta. Napísaných [...]

Tak sa nehanbi a rozprávaj!

14.04.2024

„Láska ukazuje človeku cieľ jeho života. Rozum ukazuje prostriedky, ako ich uskutočníte.“ Tomáš Garrigue Masaryk Píše sa rok 1900, Milan Rastislav Štefánik sa stáva zapisovateľom študentského pražského spolku Detvan, ktorý si dal za úlohu vzbudiť národné povedomie u Slovákov. Neostal len u Detvana. Spája sa s ľuďmi, [...]

Reakcia na čiernu PR kampaň: Komu vadia billboardy Tvorivej spoločnosti?

20.03.2024

Pred pár dňami vyšiel v denníku SME tendenčný premium článok, ktorý má za cieľ pošpiniť medzinárodný projekt Tvorivá spoločnosť. Autorka tohto článku, ktorý vo výsledku očierňuje účastníkov projektu, ako aj samotnú myšlienku projektu Tvorivá spoločnosť, narúša takmer všetky zásady novinárskej etiky, napriek tomu, že Etický kódex novinára je pre ňu, ako aj [...]

SR ÚV MZVEZ Fico Blanár rokovanie kontrola TK BAX

Fico odmietol nový migračný pakt EÚ, opatrenia označil za diktát

16.04.2024 11:59

Opatrenia v podobe prevzatia časti utečencov alebo finančnej či materiálnej pomoci pre krajiny zasiahnuté prílivom migrantov označil pred novinármi za diktát, nejde podľa neho o solidaritu.

žiga

Záverečné reči v procese so Štefanom Žigom nakoniec neodzneli

16.04.2024 11:46

Obhajoba proti rozhodnutiu podala sťažnosť. Tou sa bude zaoberať Najvyšší súd SR.

Kukláči / Polícia /

Kukláči so samopalmi zasahovali v Kaplnej. Pri akcii Zvar zadržali dve osoby

16.04.2024 11:22

V jednom z objektov v obci dochádzalo k nelegálnemu odčerpávaniu motorovej nafty z produktovodu vedúceho zo Slovenska do Česka. Polícia zverejnila autentické zábery zo zásahu.

Dánsko Požiar Kodaň Burza Budova Historická

Historickú budovu burzy v centre Kodane zachvátil požiar, jej veža sa zrútila

16.04.2024 11:07

Na videu miestnych médií bolo vidieť, ako ľudia vynášajú z budovy veľké obrazy, aby ich zachránili pred ohňom. Z budovy šľahali vysoké plamene a k oblohe stúpal hustý dym.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 322
Celková čítanosť: 632572x
Priemerná čítanosť článkov: 1965x

Autor blogu