Založ si blog

Nepreskakuj strany

Keby vám niekto pred 40 rokmi vravel, že budete platiť za vodu, boli by ste mu uverili?” Dnes o tom už nikto nepochybuje. Platíme všetci. Niekto si totiž vodu privlastnil.

A tu prichádza ďalšia informácia: „Čoskoro budeme platiť aj za vzduch, ktorý dýchame.” Zdá sa vám to nemožné? Ale nie je. Niektorí na tom už dnes pracujú, aby tomu tak bolo. Ak vám to pripomína úsmevný príbeh o dobytku a metáne spôsobujúcom klimatické zmeny, triafate do čierneho. Aj my totiž vydychujeme CO2.

Tu sa natíska otázka: Koľko nezmyslov ešte všetci znesieme?

Ľudia, ktorí sa vzdelávajú, zamýšľajú sa nad vecami a analyzujú ich, si urobia vlastné závery. A tie sa často kupodivu zhodujú aj napriek tomu, že niekto nás presviedča, že pravda je niekde inde. Z toho vám môže vyjsť len jedno – že niečo tu nesedí.

Vždy ma udivovalo, keď sa niekto nekriticky stotožní s cudzím postojom, ktorý práve „frčí”, bez toho, aby danú otázku preskúmal. Prečíta si len pár hodnotení, subjektívnych vyjadrení a hotovo. Potom na sociálnych sieťach alebo ešte lepšie v krčme kričíme: „Ja už mám názor!” Nuž, smutné. Tak to nefunguje. Len si ten názor kvôli vlastnej pohodlnosti alebo lenivosti prevezmeme od iných.

Moje krédo je: „Ak chceš zistiť, o čom sa píše v knihe, tak ju otvor a prečítaj.”

Celú, nepreskakuj strany a kapitoly, môžeš  ľahko stratiť súvislosti.  Nadobudneš skreslený dojem a unikne ti dôležitá podstata. Ako sa mi v minulosti už neraz stalo, po dôkladnom prečítaní je možné, že na jej obsah zmeníš názor. Až potom si schopný knihu posúdiť. Samozrejme, nemusí sa ti páčiť. Ale získaš informácie z prvej ruky.

Myslím si, že takto by sme mali pristupovať ku všetkému v živote. Ak chceme vedieť, o čom to je, tak to jednoducho skúsme. Študujme a pátrajme pod hladinou. Všímajme si detaily, analyzujme a skladajme ich. Chce to len trochu úsilia a času. Ale výsledok potom stojí za to. Vedomosti sú potrebné, aby sme chápali súvislosti a robili správne rozhodnutia.

Ak tie vedomosti nemáme, potom sa dejú veci, ktoré nás v súčasnosti zasahujú v každodennom živote. Rozhodnutia druhých, ktorým sme dali do rúk vlastnú moc, prinášajú také absurdnosti, ako platenie za vodu, vzduch, či niekoľk krát aj za vlastný majetok. Informácie z rôznych zdrojov nám pomáhajú prekuknúť manipuláciu a sú potrebné pre ytváranie vlastného svetonázoru.

M.

zdroj: creativesociety

Používali nacisti antikultové praktiky?

02.07.2024

Alebo je to antikult, kto používa nacistické praktiky? Ako antikult ovplyvňuje život každého z nás a prečo by o antikulte mal v tejto dobe vedieť úplne každý, sa dozvieš v tomto článku. Určite zostaň až do konca. Príklad nečestného obchodníka Každý chce byť chránený proti nečestným obchodníkom. Predstavme si, že vznikne spoločnosť, ktorá bude na takýchto [...]

A zrazu sa celý svet prebudil a hovorí: „Páni, toto je nevyčerpateľný zdroj! “

15.06.2024

Počuli ste už o GAV – generátoroch vody zo vzduchu? Prevratná technológia, ktorá je schopná vyriešiť problémy s nedostatkom pitnej vody, odstrániť na Zemi hlad a smäd, a hlavne vyriešiť klimatické problémy, ktoré sa už prejavujú všade. O technológii GAV je natočený populárno-vedecký film Voda zo vzduchu: Cesta k záchrane ľudstva, v ktorom je predložený jasný [...]

Čo som sa naučila od Rómky

04.06.2024

Na autobusovej stanici čakala na autobus Rómka. Žena 50+ s rozčapenými nohami, v šatách odhaľujúcich ovisnuté prsia. Pohľad mi zbehol práve tam, do výstrihu. Zastavila som to – stopla som moje odsúdenie. Nič zlé nerobila, rozprávala sa s ľuďmi okolo… Boli to sekundy, pokiaľ som prešla okolo. No stačili mi na to, aby som uvidela obrázok, zanalyzovala a… Nedošlo k [...]

nehoda, nitra

Vodička s dieťaťom stihli odísť z auta, do ktorého narazilo nákladné vozidlo

19.07.2024 12:58

Vodička s dieťaťom stihli odísť z auta, do ktorého narazilo nákladné vozidlo.

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Prvé dve stíhačky F-16 priletia na Slovensko v pondelok

19.07.2024 12:53

Slávnostný ceremoniál sa uskutoční na letisku Kuchyňa, kde budú stíhačky zatiaľ umiestnené.

Rytmus

Tipos sponzoroval koncert Rytmusa, minister športu Keketi mlčí, tvrdí poslanec PS Dej

19.07.2024 12:40

Politickú zodpovednosť podľa poslanca nesie minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi a SNS.

Rakúsko / Očkovanie / Vakcína / Korona /

Očkovací preukaz proti Covid-19 už nikde nenájdete, pre získanie potvrdenia sa budete musieť zaočkovať znova

19.07.2024 12:30

Niektoré dovolenkové krajiny a zahraničné podujatia opäť vyžadujú potvrdenie o očkovaní proti Covid-19.