Založ si blog

Nepreskakuj strany

Keby vám niekto pred 40 rokmi vravel, že budete platiť za vodu, boli by ste mu uverili?” Dnes o tom už nikto nepochybuje. Platíme všetci. Niekto si totiž vodu privlastnil.

A tu prichádza ďalšia informácia: „Čoskoro budeme platiť aj za vzduch, ktorý dýchame.” Zdá sa vám to nemožné? Ale nie je. Niektorí na tom už dnes pracujú, aby tomu tak bolo. Ak vám to pripomína úsmevný príbeh o dobytku a metáne spôsobujúcom klimatické zmeny, triafate do čierneho. Aj my totiž vydychujeme CO2.

Tu sa natíska otázka: Koľko nezmyslov ešte všetci znesieme?

Ľudia, ktorí sa vzdelávajú, zamýšľajú sa nad vecami a analyzujú ich, si urobia vlastné závery. A tie sa často kupodivu zhodujú aj napriek tomu, že niekto nás presviedča, že pravda je niekde inde. Z toho vám môže vyjsť len jedno – že niečo tu nesedí.

Vždy ma udivovalo, keď sa niekto nekriticky stotožní s cudzím postojom, ktorý práve „frčí”, bez toho, aby danú otázku preskúmal. Prečíta si len pár hodnotení, subjektívnych vyjadrení a hotovo. Potom na sociálnych sieťach alebo ešte lepšie v krčme kričíme: „Ja už mám názor!” Nuž, smutné. Tak to nefunguje. Len si ten názor kvôli vlastnej pohodlnosti alebo lenivosti prevezmeme od iných.

Moje krédo je: „Ak chceš zistiť, o čom sa píše v knihe, tak ju otvor a prečítaj.”

Celú, nepreskakuj strany a kapitoly, môžeš  ľahko stratiť súvislosti.  Nadobudneš skreslený dojem a unikne ti dôležitá podstata. Ako sa mi v minulosti už neraz stalo, po dôkladnom prečítaní je možné, že na jej obsah zmeníš názor. Až potom si schopný knihu posúdiť. Samozrejme, nemusí sa ti páčiť. Ale získaš informácie z prvej ruky.

Myslím si, že takto by sme mali pristupovať ku všetkému v živote. Ak chceme vedieť, o čom to je, tak to jednoducho skúsme. Študujme a pátrajme pod hladinou. Všímajme si detaily, analyzujme a skladajme ich. Chce to len trochu úsilia a času. Ale výsledok potom stojí za to. Vedomosti sú potrebné, aby sme chápali súvislosti a robili správne rozhodnutia.

Ak tie vedomosti nemáme, potom sa dejú veci, ktoré nás v súčasnosti zasahujú v každodennom živote. Rozhodnutia druhých, ktorým sme dali do rúk vlastnú moc, prinášajú také absurdnosti, ako platenie za vodu, vzduch, či niekoľk krát aj za vlastný majetok. Informácie z rôznych zdrojov nám pomáhajú prekuknúť manipuláciu a sú potrebné pre ytváranie vlastného svetonázoru.

M.

zdroj: creativesociety

Takhle to vidím já

23.02.2024

Protože se poslední dobou začaly psát o projektu, jehož jsem součástí, takové všelijaké podivnosti, tak mě napadlo, že napíšu, jak vlastně funguje projekt Tvořivá společnost v praxi z pohledu člověka, který se ho účastní. Takže nikdo není v žádném speciálním seznamu, nemá průkazku ani neplatí příspěvky, protože to není žádná organizace. [...]

Povinnosti zamestnanca, nevýhody freelancera

21.02.2024

„Moja, čo to ty vlastne robíš?” pýtala sa ma pred časom svokra, ktorá za pásom v továrni strávila štyri desaťročia života. Videla som, že v debatách až tak nechápala, ako sa niekto môže uživiť tým, že sedí doma za počítačom, pije kávu a nie vždy stíha popritom uvariť obed. „Nazýva sa to freelancer,” snažila som sa jej priblížiť zmysel cudzieho [...]

Máme ešte „základný inštinkt“?

18.02.2024

S naším psom chodíme každé ráno na prechádzku do blízkeho lesa. Občas nám robí spoločnosť jedna z našich mačiek. Predháňa sa so psom s naježeným kožúškom, poprípade sa mu šmajchluje a motá pod nohami. Tentokrát som si uvedomila jednu zmenu. Keď som sa obzrela, či ide mačka za nami, všimla som si, že zastala a pozorne načúvala smerom do záhrad lemujúcich [...]

Ozbrojené sily SR vojak, vojaci

Hoaxy a podvody: Téma zapojenia slovenských vojakov do vojny pripomína informačnú operáciu

27.02.2024 09:33

Dezinformáciu o vysielaní vojakov na Ukrajinu podľa Púchovského zdieľalo 76 ruských propagandistických kanálov.

jemen, saná

USA vykonali ďalší úder na ciele v oblastiach Jemenu ovládaných húsíami

27.02.2024 09:26

Americká armáda zasiahla rakety, drony a bezpilotné člny v oblastiach Jemenu, ktoré ovládajú Iránom podporovaní povstalci húsíovia.

Ukrajinskí vojaci, Dneper, Cherson, vojna na Ukrajine

Kyjev volá emigrantov domov. Poľský generál: Vonku máte druhú ukrajinskú armádu, plnú úplatkárov

27.02.2024 08:00

Minister zahraničných vecí Ukrajiny Kuleba volá domov Ukrajincov, ktorí žijú v zahraničí. Podľa poľského generála je to priam celá armáda, zložená z úplatkárov.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 313
Celková čítanosť: 603775x
Priemerná čítanosť článkov: 1929x

Autor blogu