Založ si blog

Nepreskakuj strany

Keby vám niekto pred 40 rokmi vravel, že budete platiť za vodu, boli by ste mu uverili?” Dnes o tom už nikto nepochybuje. Platíme všetci. Niekto si totiž vodu privlastnil.

A tu prichádza ďalšia informácia: „Čoskoro budeme platiť aj za vzduch, ktorý dýchame.” Zdá sa vám to nemožné? Ale nie je. Niektorí na tom už dnes pracujú, aby tomu tak bolo. Ak vám to pripomína úsmevný príbeh o dobytku a metáne spôsobujúcom klimatické zmeny, triafate do čierneho. Aj my totiž vydychujeme CO2.

Tu sa natíska otázka: Koľko nezmyslov ešte všetci znesieme?

Ľudia, ktorí sa vzdelávajú, zamýšľajú sa nad vecami a analyzujú ich, si urobia vlastné závery. A tie sa často kupodivu zhodujú aj napriek tomu, že niekto nás presviedča, že pravda je niekde inde. Z toho vám môže vyjsť len jedno – že niečo tu nesedí.

Vždy ma udivovalo, keď sa niekto nekriticky stotožní s cudzím postojom, ktorý práve „frčí”, bez toho, aby danú otázku preskúmal. Prečíta si len pár hodnotení, subjektívnych vyjadrení a hotovo. Potom na sociálnych sieťach alebo ešte lepšie v krčme kričíme: „Ja už mám názor!” Nuž, smutné. Tak to nefunguje. Len si ten názor kvôli vlastnej pohodlnosti alebo lenivosti prevezmeme od iných.

Moje krédo je: „Ak chceš zistiť, o čom sa píše v knihe, tak ju otvor a prečítaj.”

Celú, nepreskakuj strany a kapitoly, môžeš  ľahko stratiť súvislosti.  Nadobudneš skreslený dojem a unikne ti dôležitá podstata. Ako sa mi v minulosti už neraz stalo, po dôkladnom prečítaní je možné, že na jej obsah zmeníš názor. Až potom si schopný knihu posúdiť. Samozrejme, nemusí sa ti páčiť. Ale získaš informácie z prvej ruky.

Myslím si, že takto by sme mali pristupovať ku všetkému v živote. Ak chceme vedieť, o čom to je, tak to jednoducho skúsme. Študujme a pátrajme pod hladinou. Všímajme si detaily, analyzujme a skladajme ich. Chce to len trochu úsilia a času. Ale výsledok potom stojí za to. Vedomosti sú potrebné, aby sme chápali súvislosti a robili správne rozhodnutia.

Ak tie vedomosti nemáme, potom sa dejú veci, ktoré nás v súčasnosti zasahujú v každodennom živote. Rozhodnutia druhých, ktorým sme dali do rúk vlastnú moc, prinášajú také absurdnosti, ako platenie za vodu, vzduch, či niekoľk krát aj za vlastný majetok. Informácie z rôznych zdrojov nám pomáhajú prekuknúť manipuláciu a sú potrebné pre ytváranie vlastného svetonázoru.

M.

zdroj: creativesociety

Každý večer ten istý scenár

24.03.2023

Včera prišiel domov zasa unavený. Kým som zohrievala večeru, dal si rýchlu sprchu. „Mami? Tato bol dnes preč dvanásť hodín, však?“ Spýtala sa ma dcéra, ktorá sa pasovala s horou úloh. Dva dni je doma, pretože je chorá. Nemôže len tak nečinne ležať, nestihla by prebrať učivo a vypracovať si domáce úlohy. Priznáva, že ju bolí hlava. Aj ja som unavená. Popri [...]

Nemôžeme byť s našimi deťmi v nemocnici za každých okolností.

21.03.2023

Nedávno prebiehala petícia, aby sa zakotvilo právo detí mať pri sebe rodiča v nemocnici. V prvom čítaní návrh podporilo 115 poslancov. Návrh bol však stiahnutý, nakoľko bol prejavený nesúhlas s pozmeňujúcim návrhom. Dôvodom je, že tento návrh by posilnil práva nie detského pacienta, ale zdravotníckeho zariadenia. Táto nezhoda poslancov znamená, že sa nič meniť [...]

Zvláštní ocenění

19.03.2023

Před nedávnem se mi dostalo velmi zvláštního ocenění. Ocitl jsem se na mapě dezinformační scény. Tato mapa má prý údajně pomáhat tomu, aby se chránila demokracie před šířením lží a manipulací s veřejným míněním. A já bych měl jednoduchou otázku. Jakou demokracii dnes vlastně chceme bránit?Říkají nám, že bránit demokracii znamená bránit režim, ve kterém [...]

Black Hawk

V americkom Kentucky sa pri výcviku zrazili dva Black Hawky

30.03.2023 08:49

Stav posádky nie je známy.

mexiko

Mexické úrady vyšetrujú osem ľudí kvôli požiaru, ktorý zabil 39 mužov

30.03.2023 08:15

Bezpečnostní pracovníci zrejme nevyvinuli žiadne úsilie, aby obetiam vôbec pomohli.

Bolsonaro

Brazílsky exprezident Bolsonaro sa vracia do vlasti, o opozíciu už nemá záujem

30.03.2023 07:03

Chcem pomáhať mojej strane ako človek so skúsenosťami, uviedol pre televíziu CNN Brasil.

vojna na Ukrajine, vojaci

ONLINE: Kde sú Leopardy? Kyjev si ich chystá na ofenzívu

30.03.2023 06:15, aktualizované: 08:59

Ukrajine pribúdajú tanky Leopard z rôznych krajín. Kyjev ich chce použiť na pripravovanú ofenzívu, ktorú chystá, keď sa zlepší počasie.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 203
Celková čítanosť: 376380x
Priemerná čítanosť článkov: 1854x

Autor blogu