Založ si blog

Tentokrát mu to vyšlo

Dnes to skončilo dobre. Zajtra sa to môže všetko zmeniť. Veď dovtedy sa chodí s krčahom po vodu, až kým niekoho nezabiješ.

Išla som do mesta. Jazdu som si užívala, odhliadnuc od toho, že sa na mňa odzadu nalepilo auto. Pozrela som sa do spätného zrkadla. Za autom, ktoré sa na mňa tlačilo, už nikto nešiel. „Asi idem pomaly,“ pomyslela som si. Pozrela som na tachometer. Išla som deväťdesiatkou. Na tej ceste najvyššou povolenou rýchlosťou. Šofér sa rozhodol, že nebude zbytočne strácať čas. Rozhodol sa ma predbehnúť tesne pred zákrutou. Stihol sa zaradiť v poslednej chvíli. Striaslo ma. Dúfala som, že sa ponaučí. Takýmto spôsobom neuveriteľne riskuje nielen svoj život, ale aj život nič netušiacej posádky idúcej v opačnom smere. Milisekundy machrovania môžu stáť ľudský život.

Šofér sa však očividne rýchlo otriasol. O chvíľku predbiehal ďalšie “pomalé” auto. Scenár sa opakoval. Čo však bol najväčší paradox, stretli sme sa na tej istej križovatke. Stál dve autá predo mnou. Svojím ponáhľaním nezískal nič. Ani lepšiu pozíciu, ani čas. Na cestách je plno takýchto “zodpovedných” vodičov.

Spomenula som si na ďalší zážitok zo študentských čias. Občas sme s kamarátkou stopovali. Raz nám zastavilo luxusné auto. Zobral nás šofér, ktorý nám chcel ukázať, ako sa jazdí “na pána.” Porušil všetky predpisy a keď ho zastavili policajti, stačil mu jeden telefonát. Vyhol sa nielen akémukoľvek trestu, ale aj poriadne policajtovi vynadal. Pretože si dovolil práve “jeho” zastaviť. Na nás však dojem neurobil. Na najbližšej pumpe sme mu zdrhli z dohľadu, aby sme s ním ďalej nemuseli pokračovať.

Takéto prípady, žiaľ, nie sú ojedinelé. Každý ich pár zažil. V takýchto chvíľach, ako bola dnešná jazda, si prajem, aby bola čím skôr Tvorivá spoločnosť. Aby na cestách už nevyhasol ani jeden ľudský život. Aby pravidlá neboli na to, aby sa porušovali. Pretože ak ich niekto poruší, okamžite za svoj prečin vezme zodpovednosť. Nepomôže mu žiaden telefonát. Pretože najvyššou hodnotou v spoločnosti bude život každého človeka. Nielen výhody vyvolených.

M.

Zdroj: creativesociety.com

Takhle to vidím já

23.02.2024

Protože se poslední dobou začaly psát o projektu, jehož jsem součástí, takové všelijaké podivnosti, tak mě napadlo, že napíšu, jak vlastně funguje projekt Tvořivá společnost v praxi z pohledu člověka, který se ho účastní. Takže nikdo není v žádném speciálním seznamu, nemá průkazku ani neplatí příspěvky, protože to není žádná organizace. [...]

Povinnosti zamestnanca, nevýhody freelancera

21.02.2024

„Moja, čo to ty vlastne robíš?” pýtala sa ma pred časom svokra, ktorá za pásom v továrni strávila štyri desaťročia života. Videla som, že v debatách až tak nechápala, ako sa niekto môže uživiť tým, že sedí doma za počítačom, pije kávu a nie vždy stíha popritom uvariť obed. „Nazýva sa to freelancer,” snažila som sa jej priblížiť zmysel cudzieho [...]

Máme ešte „základný inštinkt“?

18.02.2024

S naším psom chodíme každé ráno na prechádzku do blízkeho lesa. Občas nám robí spoločnosť jedna z našich mačiek. Predháňa sa so psom s naježeným kožúškom, poprípade sa mu šmajchluje a motá pod nohami. Tentokrát som si uvedomila jednu zmenu. Keď som sa obzrela, či ide mačka za nami, všimla som si, že zastala a pozorne načúvala smerom do záhrad lemujúcich [...]

József Berényi

Kandidátku Maďarskej aliancie do eurovolieb povedie Berényi

24.02.2024 16:34, aktualizované: 16:50

Eurovoľby sa budú na Slovensku konať v sobotu 8. júna.

Ľudvík Šoltés, policajný pridelenec na Ukrajine

Policajný pridelenec Šoltés: To, že Rusi zaútočia zo štyroch strán, sme netušili

24.02.2024 16:20

Sú to už dva roky, no to ráno má stále v živej pamäti.

Russia Ukraine War BVP strieľa

Kyjevu ide o všetko. Šťastie sa od ukrajinskej armády odvrátilo, čelí ruskej prevahe v počte vojakov i zbraní

24.02.2024 15:55

Ukrajina zažila neúspechy po tom, ako dlho očakávaná letná protiofenzíva nepriniesla nijaké prielomy.

požiar, bratislava

Požiar v petržalskom paneláku: Svedkovia hovoria o výbuchu

24.02.2024 15:30

Plamene vyšľahli z balkóna jedného z bytov na prvom poschodí.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 313
Celková čítanosť: 602551x
Priemerná čítanosť článkov: 1925x

Autor blogu