Založ si blog

Tentokrát mu to vyšlo

Dnes to skončilo dobre. Zajtra sa to môže všetko zmeniť. Veď dovtedy sa chodí s krčahom po vodu, až kým niekoho nezabiješ.

Išla som do mesta. Jazdu som si užívala, odhliadnuc od toho, že sa na mňa odzadu nalepilo auto. Pozrela som sa do spätného zrkadla. Za autom, ktoré sa na mňa tlačilo, už nikto nešiel. „Asi idem pomaly,“ pomyslela som si. Pozrela som na tachometer. Išla som deväťdesiatkou. Na tej ceste najvyššou povolenou rýchlosťou. Šofér sa rozhodol, že nebude zbytočne strácať čas. Rozhodol sa ma predbehnúť tesne pred zákrutou. Stihol sa zaradiť v poslednej chvíli. Striaslo ma. Dúfala som, že sa ponaučí. Takýmto spôsobom neuveriteľne riskuje nielen svoj život, ale aj život nič netušiacej posádky idúcej v opačnom smere. Milisekundy machrovania môžu stáť ľudský život.

Šofér sa však očividne rýchlo otriasol. O chvíľku predbiehal ďalšie “pomalé” auto. Scenár sa opakoval. Čo však bol najväčší paradox, stretli sme sa na tej istej križovatke. Stál dve autá predo mnou. Svojím ponáhľaním nezískal nič. Ani lepšiu pozíciu, ani čas. Na cestách je plno takýchto “zodpovedných” vodičov.

Spomenula som si na ďalší zážitok zo študentských čias. Občas sme s kamarátkou stopovali. Raz nám zastavilo luxusné auto. Zobral nás šofér, ktorý nám chcel ukázať, ako sa jazdí “na pána.” Porušil všetky predpisy a keď ho zastavili policajti, stačil mu jeden telefonát. Vyhol sa nielen akémukoľvek trestu, ale aj poriadne policajtovi vynadal. Pretože si dovolil práve “jeho” zastaviť. Na nás však dojem neurobil. Na najbližšej pumpe sme mu zdrhli z dohľadu, aby sme s ním ďalej nemuseli pokračovať.

Takéto prípady, žiaľ, nie sú ojedinelé. Každý ich pár zažil. V takýchto chvíľach, ako bola dnešná jazda, si prajem, aby bola čím skôr Tvorivá spoločnosť. Aby na cestách už nevyhasol ani jeden ľudský život. Aby pravidlá neboli na to, aby sa porušovali. Pretože ak ich niekto poruší, okamžite za svoj prečin vezme zodpovednosť. Nepomôže mu žiaden telefonát. Pretože najvyššou hodnotou v spoločnosti bude život každého človeka. Nielen výhody vyvolených.

M.

Zdroj: creativesociety.com

Každý večer ten istý scenár

24.03.2023

Včera prišiel domov zasa unavený. Kým som zohrievala večeru, dal si rýchlu sprchu. „Mami? Tato bol dnes preč dvanásť hodín, však?“ Spýtala sa ma dcéra, ktorá sa pasovala s horou úloh. Dva dni je doma, pretože je chorá. Nemôže len tak nečinne ležať, nestihla by prebrať učivo a vypracovať si domáce úlohy. Priznáva, že ju bolí hlava. Aj ja som unavená. Popri [...]

Nemôžeme byť s našimi deťmi v nemocnici za každých okolností.

21.03.2023

Nedávno prebiehala petícia, aby sa zakotvilo právo detí mať pri sebe rodiča v nemocnici. V prvom čítaní návrh podporilo 115 poslancov. Návrh bol však stiahnutý, nakoľko bol prejavený nesúhlas s pozmeňujúcim návrhom. Dôvodom je, že tento návrh by posilnil práva nie detského pacienta, ale zdravotníckeho zariadenia. Táto nezhoda poslancov znamená, že sa nič meniť [...]

Zvláštní ocenění

19.03.2023

Před nedávnem se mi dostalo velmi zvláštního ocenění. Ocitl jsem se na mapě dezinformační scény. Tato mapa má prý údajně pomáhat tomu, aby se chránila demokracie před šířením lží a manipulací s veřejným míněním. A já bych měl jednoduchou otázku. Jakou demokracii dnes vlastně chceme bránit?Říkají nám, že bránit demokracii znamená bránit režim, ve kterém [...]

bachmut

Za nič vám ich nedáme! Rodičia v Bachmute ukrývajú svoje deti v pivniciach

30.03.2023 09:51

Dobrovoľníci jav pripisuje kombinácii chudoby a nepriaznivého psychického stavu rodín.

Black Hawk

V americkom Kentucky sa pri výcviku zrazili dva Black Hawky

30.03.2023 08:49

Stav posádky nie je známy.

mexiko

Mexické úrady vyšetrujú osem ľudí kvôli požiaru, ktorý zabil 39 mužov

30.03.2023 08:15

Bezpečnostní pracovníci zrejme nevyvinuli žiadne úsilie, aby obetiam vôbec pomohli.

Bolsonaro

Brazílsky exprezident Bolsonaro sa vracia do vlasti, o opozíciu už nemá záujem

30.03.2023 07:03

Chcem pomáhať mojej strane ako človek so skúsenosťami, uviedol pre televíziu CNN Brasil.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 203
Celková čítanosť: 376391x
Priemerná čítanosť článkov: 1854x

Autor blogu