Založ si blog

Som mama jedného z nich

Chcem sa podeliť o vlastný pohľad a skúsenosť. Dať správu o tom, akí sú ľudia z Česka a Slovenska zapojení do celosvetového projektu Tvorivá spoločnosť, ktorých stále pribúda.

Nie podľa povrchných hodnotení z internetu, ktoré sa mnohokrát vôbec nezakladajú na pravde, prekrúcajú význam slov a vytrhávajú vety z kontextu. Ale akí sú naozaj. Naživo, zoči – voči.

Sú to úplne normálni ľudia z mäsa a kostí, mladí aj starší. No majú v sebe čosi navyše: sú krásni vo svojom vnútri. Ich skutky svedčia o tom, že nie sú ľahostajní k našej planéte a k iným ľuďom. Sú nezištní a dobrosrdeční – to majú všetci spoločné. Našli v sebe obrovskú skrytú silu, schopnosť samoorganizácie a ochotu vyhrnúť si rukávy, aby vytvorili niečo nové. Nie pre seba. Pre nás všetkých, aj pre tých, ktorí prídu po nás. Nehádžu flintu do žita s typickým – to sa nedá, to sa nikdy nepodarí. Držia sa hesla: Ak chceš, aby sa svet zmenil, začni sa meniť sám!

Každý sa zapája podľa svojich schopností a možností, dobrovoľne, za vlastné peniaze a bez nároku na odmenu. Sú chvíle, kedy pri svojej práci idú až na dno svojich síl, pretože mali odvahu zložiť ružové okuliare z očí, pochopili celú hĺbku problému súčasného diania a vážnosť situácie.

Kvapka ku kvapke

Jedni napríklad vyhľadávajú informácie, ďalší robia rozhovory, natáčajú videá, monitorujú klimatické katastrofy pocelom svete, spolupracujú s vedcami. Všetky veci, ktoré sú potrebné, aby vznikla konferencia s dôležitými informáciami pre všetkých, si zorganizujú a zastrešia sami.

Mnohí o sebe navzájom nevedeli a teraz sa z nich stali skutoční priatelia. Tento projekt ich spojil v spoločnom cieli, aby všetci ľudia na svete mohli žiť bezpečne a v láske jeden k druhému, bez vojen a násilia. Bez strachu, ktorý dnes naberá na obrátkach, pretože niekomu to tak vyhovuje. A hlavne, aby sme v prvom rade podľa možnosti všetci prežili kolosálne klimatické hrozby, ktoré – ako tomu podľa poctivej vedeckej komunity všetko nasvedčuje – už prebiehajú a vo veľmi krátkej budúcnosti ešte narastú. Silu im dáva pevná viera v to, že existuje cesta von. Preto neúnavne vysvetľujú a informujú. Vedia, že náš konzumný systém požiera sám seba a že globálny problém vyžaduje globálne riešenie. Že naša záchrana je len v zjednotení vedeckého potenciálu a celého ľudstva.

Hnací motor

Žiadna z krajín sveta nezvládne sama to, čo nás už o pár rokov čaká. Týka sa to všetkých. Na každom jednom z nás záleží, či budeme mať vôbec nejakú budúcnosť. Svedomie je každému z nás dobrým pomocníkom, všetci ho máme, teda môžeme konať v súlade s ním.

Čo je pre týchto ľudí hnacím motorom? Snažia sa pretransformovať svoj strach a handikepy na lásku a sústredenie sa na prácu. Stačí ísť príkladom. Ak človek naozaj chce, ide to. Lebo všetko je v nás. Dokážeme oveľa viac, ako nám povedali a viac ako si myslíme.

Jeden vzdelaný človek v rozhovore pre Tvorivú spoločnosť vyslovil hlboké a bohužiaľ aj pravdivé slová: „Až keď sa zhasne, tak sa nám rozsvieti.”

Napriek tomu, že sme dnes umelo rozdelení, verím, že sa blíži chvíľa, kedy každému svitne, že všetci chceme to isté. Máme obrovskú motiváciu – zachrániť tento svet a preto dokážeme spolu rozžiariť svetlo na Zemi. 

Každý večer ten istý scenár

24.03.2023

Včera prišiel domov zasa unavený. Kým som zohrievala večeru, dal si rýchlu sprchu. „Mami? Tato bol dnes preč dvanásť hodín, však?“ Spýtala sa ma dcéra, ktorá sa pasovala s horou úloh. Dva dni je doma, pretože je chorá. Nemôže len tak nečinne ležať, nestihla by prebrať učivo a vypracovať si domáce úlohy. Priznáva, že ju bolí hlava. Aj ja som unavená. Popri [...]

Nemôžeme byť s našimi deťmi v nemocnici za každých okolností.

21.03.2023

Nedávno prebiehala petícia, aby sa zakotvilo právo detí mať pri sebe rodiča v nemocnici. V prvom čítaní návrh podporilo 115 poslancov. Návrh bol však stiahnutý, nakoľko bol prejavený nesúhlas s pozmeňujúcim návrhom. Dôvodom je, že tento návrh by posilnil práva nie detského pacienta, ale zdravotníckeho zariadenia. Táto nezhoda poslancov znamená, že sa nič meniť [...]

Zvláštní ocenění

19.03.2023

Před nedávnem se mi dostalo velmi zvláštního ocenění. Ocitl jsem se na mapě dezinformační scény. Tato mapa má prý údajně pomáhat tomu, aby se chránila demokracie před šířením lží a manipulací s veřejným míněním. A já bych měl jednoduchou otázku. Jakou demokracii dnes vlastně chceme bránit?Říkají nám, že bránit demokracii znamená bránit režim, ve kterém [...]

bachmut

Za nič vám ich nedáme! Rodičia v Bachmute ukrývajú svoje deti v pivniciach

30.03.2023 09:51

Dobrovoľníci jav pripisuje kombinácii chudoby a nepriaznivého psychického stavu rodín.

Black Hawk

V americkom Kentucky sa pri výcviku zrazili dva Black Hawky

30.03.2023 08:49

Stav posádky nie je známy.

mexiko

Mexické úrady vyšetrujú osem ľudí kvôli požiaru, ktorý zabil 39 mužov

30.03.2023 08:15

Bezpečnostní pracovníci zrejme nevyvinuli žiadne úsilie, aby obetiam vôbec pomohli.

Bolsonaro

Brazílsky exprezident Bolsonaro sa vracia do vlasti, o opozíciu už nemá záujem

30.03.2023 07:03

Chcem pomáhať mojej strane ako človek so skúsenosťami, uviedol pre televíziu CNN Brasil.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 203
Celková čítanosť: 376390x
Priemerná čítanosť článkov: 1854x

Autor blogu