Založ si blog

Každý večer ten istý scenár

Včera prišiel domov zasa unavený. Kým som zohrievala večeru, dal si rýchlu sprchu. „Mami? Tato bol dnes preč dvanásť hodín, však?“ Spýtala sa ma dcéra, ktorá sa pasovala s horou úloh. Dva dni je doma, pretože je chorá. Nemôže len tak nečinne ležať, nestihla by prebrať učivo a vypracovať si domáce úlohy. Priznáva, že ju bolí hlava. Aj ja som unavená. Popri domácnosti a varení riešim pracovné telefonáty, vybavujem maily a pokúšam sa nájsť pár chvíľ na to jediné, čo mi dáva zmysel. Informovanie o tom, že môžeme žiť inak. Vytvoriť spoločnosť, v ktorej sa budeme mať dobre všetci. Vari je naozaj náš život len o tom – naháňať sa za platením účtov?

Potom ako sa navečeria, sa chvíľku rozprávame, ale vzápätí berie do rúk telefón a sadá si na gauč. Je tak unavený, že sa mu nechce púšťať do siahodlhých debát. Po chvíli sa ideme prejsť. Na čerstvý vzduch. Pes nás vytiahne. Toľkokrát je to ten najlepší nápad. Vyvenčiť sa spolu s ním, i keď je to to posledné, na čo máme chuť. Držíme sa za ruky. Pozeráme sa na hviezdy. Po príchode domov si manžel sadá k počítaču. Ešte musí vypracovať cenové ponuky.

Prednedávnom hľadal do firmy ďalších robotníkov. S rastúcimi cenami rastú aj ich finančné nároky. Dvojciferná suma za hodinu je dnes akosi málo. V rozhovore sa dozvedám, že môj muž – podnikateľ, by si to niekedy rád vymenil s klasickým zamestnancom, ktorému keď „padla,“ môže všetky pracovné povinnosti hodiť za hlavu. Ale jemu neustále zvoní telefón, chodia správy, počas spoločnej večere, cez víkendy…  Čudujem sa, že ho len málokedy nezdvihne. 

Pred pätnástimi rokmi sníval o tom, že začne podnikať a bude mať viac času. Bude slobodný, bude môcť cestovať. Dnes sa na mnohé veci pozerá inak. Firma rastie, no rastú aj časové nároky, finančné náklady a zodpovednosť. Ako malá rybka v mori, je odkázaná na vrtochy väčších firiem, ktoré neraz vyplatia faktúry po troch – štyroch mesiacoch. Nezaujíma ich, či bude mať malá firma z čoho vyplatiť svojich robotníkov. Vraj to je normálne, taký je život.

Večer som ukladala dcérku spať. Chvíľku som pri nej ostala. Pohladila ju po tvári, dala bozk na čelo. Rada sa na ňu pozerám, ako bezstarostne a sladko spí. Včera chcela byť veterinárkou, dnes maliarkou. Keby len vedela, koľko ľudí aj dnes v noci bude málo spať len preto, aby dnešná generácia detí mala vôbec nejakú budúcnosť. Maminy, otcovia, aj tí bezdetní každý deň čelia obrovským útokom, nálepkovaniu, zosmiešňovaniu. No konajú, lebo majú spoločný cieľ. Pretože svet miesto nás naozaj nemá kto zmeniť. Ak nie kvôli nám, tak aspoň kvôli tým, ktorí prídu po nás. Veď si to zaslúžia. 

M.

zdroj: creativesociety

Na Slovensku totálne zlyháva demokracia. Máme dôkazy

15.04.2024

Slovensko sa zaraďuje medzi demokratické krajiny, no ľudské práva a sloboda prejavu sa tu neustále rôznym spôsobom porušujú. A to aj pod hlavičkou tých, ktorí majú ľudí chrániť. Určite ste zachytili hon na Tvorivú spoločnosť (aj hnutie ALLATRA), ktorá v relácii Reportéri, vo verejnoprávnej televízii, bola označená ako nebezpečná proruská sekta. Napísaných [...]

Tak sa nehanbi a rozprávaj!

14.04.2024

„Láska ukazuje človeku cieľ jeho života. Rozum ukazuje prostriedky, ako ich uskutočníte.“ Tomáš Garrigue Masaryk Píše sa rok 1900, Milan Rastislav Štefánik sa stáva zapisovateľom študentského pražského spolku Detvan, ktorý si dal za úlohu vzbudiť národné povedomie u Slovákov. Neostal len u Detvana. Spája sa s ľuďmi, [...]

Reakcia na čiernu PR kampaň: Komu vadia billboardy Tvorivej spoločnosti?

20.03.2024

Pred pár dňami vyšiel v denníku SME tendenčný premium článok, ktorý má za cieľ pošpiniť medzinárodný projekt Tvorivá spoločnosť. Autorka tohto článku, ktorý vo výsledku očierňuje účastníkov projektu, ako aj samotnú myšlienku projektu Tvorivá spoločnosť, narúša takmer všetky zásady novinárskej etiky, napriek tomu, že Etický kódex novinára je pre ňu, ako aj [...]

mobil, sledovanie, telekomunikácie

Špionážnym softvérom Pegasus mala bývalá poľská vláda sledovať vyše 500 ľudí

16.04.2024 13:36

Nová poľská koaličná vláda obvinila predchádzajúcu vládu strany PiS, že systém Pegasus použila na sledovanie osôb spojených s vtedajšou opozíciou.

Ľubica Rošková, súd Pezinok,

Exposlankyňa Smeru Rošková je vinná v kauze agrodotácií

16.04.2024 13:27

Zároveň je povinná uhradiť spôsobenú škodu vo výške viac ako 150-tisíc eur.

Ukrajina

Rusku sa kráti čas: Rezervy im dôjdu za jeden rok, pokiaľ bude mať Ukrajina čím strieľať

16.04.2024 13:23

Front na Ukrajine formujú tri dôležité charakteristiky.

kašeľ, dieťa, vyšetrenie, stetoskop

Do Česka prišlo 20-tisíc dávok očkovania proti čiernemu kašľu

16.04.2024 13:20

Česká republika tento rok čelí najsilnejšej epidémii čierneho kašľa za viac ako 60 rokov.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 322
Celková čítanosť: 632643x
Priemerná čítanosť článkov: 1965x

Autor blogu